غزال آرش راد متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت

متخصص پروتز دندانی و ایمپلنت یکی از گرایش های دندانپزشکی است که برای دندان های از دست رفته راهکاری پیدا میکند. این تخصص با گذراندن یک دوره سه ساله و ارائه پایان نامه تخصصی در دانشگاهی معتبر به دست می آید. البته دانشگاه شهید بهشتی جز دو دانشگاه ایران است که دوره پروتز دندانی اش چهار ساله است.

 متخصص پروتز دندانی چه کارهایی انجام می دهد؟ 

شاید در ظاهر این کار بسیار ساده به نظر برسد. اما تعداد بیمارانی که بعد از ایمپلنت دچار مشکل می شوند، نشان دهنده است که نداشتن تخصص دندانپزشکان در این زمینه چه آسیبی می تواند به بیمار وارد کند. متاسفانه دیده شده، دندانپزشکانی که متخصص نیستند با قیمت پایین تر نسبت به متخصصین این حوزه، اقدام به ایمپلنت و کاشت دندان می کنند، بیمارانی نیز هستند که به دنبال ایمپلنت ارزان هستند. این در حالی است که هزینه بعدی این اقدام میتواند برای بیماران بسیار سنگین تمام شود. کاشت یا جراحی ایمپلنتها نیز باید توسط متخصص انجام شود (متخصص جراحی فک و صورت، یا پریو) تا بتواند از لحاظ محل و زاویه قرارگیری ایمپلنتها و منیج کردن ایمپلنت با استخوان موجود و یا بازسازی استخوان با روشهای مختلف، تصمیم درستی بگیرد. علاوه بر تعداد ایمپلنت و محل قرار گیری آنها، زاویه ایمپلنت به لحاظ فاکتورهای مکانیکال، نیروی وارده به ایمپلنت و جنبه زیبایی اهمیت به سزایی دارد. تطابق پروتز با بافت و با ایمپلنت ها سختتر از دندان معمولی است… پس بهتر است قسمت جراحی ایمپلنت توسط متخصص مربوطه و قسمت روکش ایمپلنت توسط متخصص پروتز انجام شود.

بیایید به بررسی این موضوع بپردازیم که استفاده از پروتز دندانی ارزان قیمت چه مشکلاتی برای بیمار به وجود خواهد آورد.

گیر غذایی، پوسیده شدن و کاهش عمر دندان زیر روکش به میزان فاحش، هالیتوزیس یا بوی بد دهان از مشکلات رایج انجام پروتز دندان توسط دندانپزشک غیرمتخصص است. باید خاطرنشان کنم که در مورد پروتزهای ایمپلنت موضوع بسیار پیچیده تر از پروتز بر پایه دندان است:

 • هر پروتزی برای اینکه مناسب باشد باید فانکشن( کارایی) و زیبایی داشته باشد.
 • پروتز دندانی باید ماندگار باشد.

رسیدن به این سه ویژگی تنها توسط طرح درمانی که توسط متخصص پروتز دندانی ارائه می شود، امکان پذیر است.

در ارائه طرح درمان، تعداد ایمپلنتها و محل کاشت آنها از عوامل بسیار مهم در موفقیت آنهاست. چرا که باید در طرح درمان بتوانیم نیروها را به صورت مناسب بین ایمپلنتها تقسیم کنیم تا ایمپلنتها دچار فیلر یا شکست نشوند. علاوه بر این محل ایمپلنتها در زیبایی پروتز آینده نیز نقش دارد. درصورتیکه طرح درمان اشکال داشته باشد، میتواند باعث از دست رفتن ایمپلنت( به صورت تحلیل استخوان ، شکستن پیچ و … ) شود.

کاشت یا جراحی ایمپلنتها نیز باید توسط متخصص انجام شود (متخصص فک و صورت، یا پریو) تا بتواند از لحاظ محل و زاویه قرارگیری ایمپلنتها و منیج کردن ایمپلنت با استخوان موجود و یا بازسازی استخوان با روشهای مختلف، تصمیم درستی بگیرد. علاوه بر تعداد ایمپلنت و محل قرار گیری آنها، زاویه ایمپلنت نیز اهمیت بسیاری دارد، این اهمیت هم به لحاظ فاکتورهای مکانیکال و نیروی وارده به ایمپلنت و هم از جنبه زیبایی اهمیت به سزایی دارد. در قسمت پروتز ایمپلنت نیز تشابهات زیادی با مطلب توضیح داده شده در مورد روکش معمولی وجود دارد، مضافا اینکه تطابق پروتز با بافت و با ایمپلنت ها سختتر از دندان معمولی است… پس بهتر است  قسمت جراحی ایمپلنت توسط متخصص مربوطه و قسمت روکش ایمپلنت توسط متخصص پروتز انجام شود.

فکر میکنم حالا همه ما بدانیم که چرا باید برای ایمپلنت و پروتز دندانی به سراغ متخصص برویم و از هزینه های حتمی آینده جلوگیری کنیم.

دکتر غزال آرش راد تحصیلات راهنمایی و دبیرستان خود را در مدرسه فرزانگان (سمپاد) به پایان رساند. در سال ۸۲ با مدرک دکترای دندانپزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شد. دوره چهار ساله تحصیلات تخصصی خود را در رشته پروتز دندانی و ایمپلنت در دانشگاه شهید بهشتی در سال ۸۹ به پایان رساند و موفق به کسب بورد تخصصی این رشته شد. همچنین در کارنامه حرفه ای خود سابقه عضویت در هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، سخنرانی های متعدد در کنگره های علمی دندانپزشکی و مقالات علمی تحقیقی در مجله های معتبر دندانپزشکی را نیز دارا می باشد.

متخصص ایمپلنت دندان

6 دیدگاه. Leave new

 • با درود وخسته نباشید . لطفا بفرمایید معمولا تفاوتی بین مجموع هزینه دریافتی پایانی ایمپلنت، براساس تخصص و یا فوق تخصص بودن پزشک معالج هست . اگر هست ، حدودا تفاوت، تا چه حد میتواند باشد؟ با ارادت

  پاسخ
  • سلام، بله تفاوت بین هزینه دریافتی دندانپزشک و هزینه دریافتی متخصص وجود دارد. زمانی که ایمپلنت به صورت تخصصی انجام میشود کاشت توسط متخصص جراح فک و صورت و یا متخصص لثه و پروتز یا روکش توسط متخصص پروتز انجام میشود

   پاسخ
 • با سلام
  مامان من پروتز متحرك در پايين داره وهميشه درد شديدي در اولين دندان كه پروتز به آن متصل شده احساس ميكنه البته همون دندانم روكش ثابت داره ميخواستم ببينم علت درد از پروتزه؟
  وقابل اصلاح هست يا خير؟

  پاسخ
 • با سلام مامان من دیابت دارند و انسولین می زنند و ha1cاو ۶.۳هست می توانند دندان بزارند

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.