آیا پس از عصب کشی دندان نیاز به روکش وجود دارد؟

آیا پس از عصب کشی دندان نیاز به روکش وجود دارد؟ در واقع دندانهایی که کاندید درمان ریشه (به اصطلاح عصب کشی) هستند معمولا آسیب های جدی دارند. از جمله:

 • پوسیدگی های عمیق
 • پر کردگی های وسیع

بنابراین دندان بسیار آسیب پذیر از حالت ابتدایی خود می شود. اما اجازه دهید پیش از آنکه درباره روکش دندان های عصب کشی برایتان بگوییم، ابتدا توضیح دهیم که در زمان درمان ریشه و یا عصب کشی چه اتفاقی برای دندان می افتد و به طور کلی اندو چیست؟

عصب کشی دندان

زمان انجام اندو ( درمان ریشه) چه اتفاقی می افتد؟

زمان انجام اندو (درمان ریشه) جهت دسترسی به کانال های ریشه دندان قسمت مرکزی دندان تا عمق دندان و مدخل ریشه های دندان برداشته می شود. به همین جهت میتوان گفت که دندان اندو شده تنها دارای چند دیواره ضعیف است. دیواره هایی که شکننده هستند و باید از آنها محافظت کرد.

مورد بعدی که باید درباره دندان های عصب کشی شده مدنظر داشت این است که دندان اندو شده ۱۰% آب خود را از دست می دهد و شکننده تر از دندان زنده می باشد. به همین خاطر دندان عصب کشی شده (اندو شده) معمولا نیاز به روکش جهت محافظت از نسج دندان باقیمانده دارد. بیمارانی که از روکش امتناع میکنند معمولا تجربه شکست دیواره های دندان دارند. معمولا این شکستگی ها عمیق و زیر لثه می باشد و دندان را به سمت کشیده شدن سوق میدهد. بنابراین بیمارانی که از روکش دندان اندو شده خود امتناع می کنند معمولا پس از حدود دو سال دندان خود را از دست می دهند. این مورد تقریبا برای ۹۰% دندانهای اندو شده خلفی (منظور دندانهای عقبی که شامل کرسی های کوچک و بزرگ است) شامل می شود.

عصب کشی دندان


چرا باید دندان عصب کشی شده، اندو شده و یا درمان ریشه را روکش کرد؟

 • دندانهای قدامی اندو شده از لحاظ ساختاری کمتر به روکش نیاز دارند، اما آنها نیز درگیر مساله دیگری به نام تغییر رنگ هستند.
 •  معمولا دندانهای اندو شده که فقط پر می شوند بعد از مدتی تغییر رنگ داده و خاکستری می شوند.
 • نکته: حال شما از خود می پرسید، که خوب زمانی که تغییر رنگ داد روکش میکنم. این موضوع زمانی امکان پذیر هست که برای پر کردن دندان شما از پین استفاده نشده باشد (غالبا برای پر کردن دندان جلو اندو شده نیاز به پین هست، که به علت نسج زیاد از دست رفته می باشد.) زمانی که از پین جهت پر کردن استفاده شده باشد زمان انجام روکش، بویژه به صورت تخصصی و صحیح، نیاز به خارج کردن پین می باشد وگرنه احتمال شکست ریشه یا پین وجود دارد.

بنابراین بهتر است عصب کشی دندان و روکش پس از آن سریعا انجام شود تا عمر دندان عصب کشی شده  افزایش یابد و شما یک دندان سالم را در دهان خود داشته باشید.

جراحی دندان, روکش دندان, مقالات دندانپزشکی

10 دیدگاه. Leave new

 • دندان کرسی کنار دندان عقل،هر از گاهی درد داره و تیر میکشه جدیدا درداش داره بیشتر میشه.به سرما هم حساسه.عقل هم قبلا خارج شده.اما به چهار تا پزشک مراجعه کردم هرکدوم یک نظری داشتن.یکی گفت به عصب رسیده یکی گفت تا کاملا دردناک نشده بزار باشه.یکی دیگه هم گفت این دردهای موقتی ممکنه اثر دندان های دیگه هم باشه.دیگری هم گفت به عصب رسیده اما شک داشت .کاش مراحل این عکس رو توضیح میدادید.لااقل خودمون از روی عکس opgبتونیم یه چیزایی رو درک کنیم

  پاسخ
 • من دندان یکی مونده به آخر بالا سمت راست را چند سال پیش عصب کشی کردم و دکتر گفت نیازی به روکش نیست.
  دقیقا همین دندان سمت چپ نیازمند عصب کشی شده، آیا حتماً بعد عصب کشی این دندان باید روکش کنیم؟

  پاسخ
 • سلام و درود
  بنده 3 ساله دندون شماره 1 جلویی رو عصب کشی کردم ولی نمیدونستم باید حتما روکش کنم.جز تغییر رنگش هیچ مشکلی تاحالا نداشتم.الان فایده ای داره روکش کنم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست