لمینت دندان

لمینت دندان روشی است برای سفید و جذاب کردن دندان ها. اما این روکش دقیقا چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چه تفاوتی با کامپوزیت دندان دارد و چگونه میتوانید از کیفیت آن مطمئن باشید؟ واقف بودن به معایب و عوارض لمینت دندان، می تواند شما را در انتخابی اصولی کمک کند. به طور کلی لمینت دندان به دو دسته تقسیم می شود: لمینیت سرامیکی و ونیرکامپوزیت (لامینت کامپوزیتی).

در این مقاله به تمامی سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد. همچنین می توانید از طریق واتس آپ برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید: ۰۹۳۶۵۳۳۷۳۰۴

کاربرد لمینت چیست؟

معمولا لمینت (سرامیکی و کامپوزیتی) برای درمان مشکلات زیر استفاده میشود. وضعیت دندان ها، هزینه ای که برای درمان در نظر گرفته اید و در نهایت تشخیص پزشک نوع درمان را مشخص خواهد کرد.

 • شکستگی دندان
 • بدرنگی دندان
 • ترک خوردگی
 • کجی و بدشکلی دندان
 • جایگزین ارتودنسی (در برخی موارد)

مراحل لمینت سرامیکی

 • پس از معاینه دقیق و مشخص شدن قابل انجام بودن لمینیت سرامیکی قالب گیری اولیه انجام می شود. سپس قالب ها به لابراتوار جهت وکس آپ اولیه ارسال می شود.
 • انجام ماک آپ با توجه به وکس آپ لابراتوار مرحله بعدی است. در این مرحله با ماده موقت، بیمار فرم لمینیت ها را روی دندانهای خود میبیند. این مرحله بسیار مهم است. چرا که شکل نهایی صورت و لبخند شما مشخص خواهد شد. پس از تایید ماده موقت توسط بیمار و دندانپزشک، تراش دندانها انجام می شود. این تراش معمولا حدود نیم میلیمتر است.
 • پس از حدود ده روز الی دو هفته لمینت های اصلی به مطب ارسال میشود. لمینت روی دندان بیمار امتحان میشود. سپس با سمان مخصوص، طی پروسه ای دقیق و با ظرافت چسبانده میشوند.
 • لازم به ذکر است که هر کدام از جلسات اهمیت ویژه ای دارند.

لمینت دندان در چند جلسه انجام میشود؟

لمینت سرامیکی در سه جلسه انجام می شود:

 • معاینه و قالب گیری دندان ها
 • ساخت لمینت سرامیکی در لابراتوار و تست آنها روی دندان ها
 • چک وضعیت لمینت روی دندان ها و تحویل نهایی

لمینت کامپوزیتی در یک جلسه انجام می شود.[*]

معایب لمینت سرامیکی

احتمال جدا شدن از دندان: مهارت دندانپزشک در طول عمر لمینت بسیار موثر است. در صورتی که دندانپزشک خلاف اخلاق حرفه ای از چسب بی کیفیت استفاده کند، ممکن است لمینت از دندان جدا شود. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که حتما به سراغ پزشک متخصص بروید تا از آسیب های بعدی جلوگیری کنید.

غیرقابل بازگشت بودن: در لمینت سرامیکی امکان بازگشت وجود ندارد. چرا که دندان تراشیده می شود. یعنی شما نمیتوانید لمینت ها را از روی دندان های خود بردارید. دندان لمینت شده، همانند دندان معمولی نیاز به مراقبت دارد. نوشابه گازدار, قهوه, سیگار و قلیان می تواند باعث رنگ گرفتن لمینت در طولانی مدت شود. از دندان های لمینت شده باید با مسواک, نخ دندان و… مراقبت کرد.

گرما و سرما: همچنین اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما مواجه شود، ممکن است لمینت کنده شود.

تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی

لمینت سرامیکی محکم تر و ماندگارتر از لمینت کامپوزیتی است. این استحکام شامل رنگ و استحکام مواد می شود. یکی از معایب لمینت نسبت به کامپوزیت تراشیده شدن دندان است. لمینت سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود و سپس بر روی دندان چسبانده می شود. در حالیکه کامپوزیت در مطب دندانپزشکی روی دندان فرم داده میشود.

لمینت کامپوزیتی نیاز به تراشیده شدن دندان ندارد. قیمت لمینت کامپوزیتی نیز حدودا یک سوم لمینت سرامیکی است. و نسبت به لمینت سرامیکی ماندگاری کمتری دارد. میانگین عمر لمینت سرامیکی ده سال و کامپوزیتی چهار تا پنج سال است که با مراقبت درست و اصولی می تواند بسیار طولانی تر باشد.

لمینت کامپوزیتی

کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی روشی است برای سفید کردن دندان. در این روش کامپوزیت به سطح بیرونی دندان اضافه می شود. کامپوزیت ونیر برای تغییر فرم یا رنگ دندان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این درمان برای اصلاح بی نظمی های کم تا متوسط و یا روشن تر کردن رنگ دندان استفاده می شود. از کامپوزیت ونیر برای بستن فاصله دندانها (دیاستم) نیز استفاده می شود. برای مشاهده نمونه های کامپوزیت کلیک کنید: کامپوزیت ونیر دندان: تصویر قبل و بعد از کامپوزیت

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی زیبایی بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد. این ماده یک لایه نازک به قطر حداکثر یک میلیمتر است و سرامیک خالص ساخته شده است. لمینت سرامیکی پس از تراشیدن دندان و قالب گیری با چسب مخصوص روی قسمت جلویی دندان چسبانده میشود. برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر لمینت روی لینک مقابل کلیک کنید: لمینت دندان | گالری تصاویر قبل و بعد

طول عمر لمینت دندان

مهارت دندانپزشک در طول عمر لمینت بسیار موثر است. چرا که اگر به درستی اجرا نشود، ممکن است کنده یا شکسته شود. در چنین حالتی نیاز به درمان مجدد است. این پروسه میتواند برای بیمار بسیار آزاردهنده باشد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که حتما به سراغ پزشک متخصص بروید تا از آسیب های بعدی جلوگیری کنید.

همچنین اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما مواجه شود، ممکن است لمینت کنده شود. در صورت رعایت بهداشت و مراقبت از لمینت سرامیکی، طول عمر آن تا 10 سال خواهد بود. کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی نیز، اگر به درستی مراقبت شوند، میتوانند تا پنج سال عمر داشته باشند.

هزینه لمینت سرامیکی

هزینه لمینت یکی از سوالات رایج بیماران است. باید قبل از هر چیز یاداور شوم که هزینه لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر است. همچنین تعرفه آن با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع سرامیک مورد استفاده، هزینه لابراتواری که لمینت را می سازد و نوع چسب مورد استفاده، رنج قیمتی متفاوتی دارد.

هزینه لمینت به تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت دارند، نیز بستگی دارد. برای مشخص شدن این تعداد، میتوانید یک کار بسیار ساده انجام دهید. کافیست جلوی آینه لبخند بزنید. دندان هایی که میبینید باید لمینت شوند.

مراقبت از لمینت

مراقبت از دندان های لمینت شده همانند دندان های معمولی است. استفاده از نخ دندان و مسواک‌ یکی از اصول اولیه و مهم پس از لمینت است. اگر فکر میکنید بهداشت دهان و دندان خود را نمیتوانید رعایت کنید، اصلا به سراغ لمینت نروید.

همچنین پس از لمینت بهتر است از خوردن تخمه و غذاهای سفت خودداری کنید. زیرا میتواند باعث پریدن آن شود.

مواد غذایی رنگی باعث رنگ‌ گرفتن لمینت کامپوزیتی میشود. البته در صورت پالیش مناسب میزان رنگ گرفتن آن مشابه دندانهای طبیعی است. جهت بهبود میتوان از پالیش مجدد در فواصل شش ماه یا یکسال استفاده کرد. همان طور که برای دندانهای طبیعی فرد از جرم گیری و برساژ استفاده میشود.

عوارض لمینت دندان

در صورتیکه کامپوزیت دندان با رعایت اصول و به طور صحیح انجام شود، هیچ عوارضی ندارد. اما اگر به طرز صحیح انجام نشود، می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند:

التهاب لثه

این مساله بسیار مساله جدی و مهمی است. در صورتیکه لمینت کامپوزیتی در مجاورت لثه درست قرار داده نشود، به علت گیر پلاک میکروبی (حال یا به دلیل وجود پله و یا ناصافی کامپوزیت در آن ناحیه) می تواند باعث التهاب لثه و یا حتی خونریزی از لثه و در واقع آغازگر بیماری لثه باشد.

بد بویی دهان و لمینت

بسیاری از شما نگران این هستید که بعد از لمینت دهانتان بوی بد بگیرد. باید بگوییم که اگر لمینت به روش اصولی و درست انجام دهد، این اتفاق نخواهد افتاد. همچنین لازم است بدانید، لمینت همانند خود دندان نیاز به مراقبت دارد. اگر این مراقبت به صورت درست انجام نشود، میتواند باعث بو گرفتن دهان شود. چرا که لمینت با لثه و دندان های شما در ارتباط است. پوسیدگی دندان، یا مشکلات لثه ناشی از عدم رسیدگی به دندان ها میتواند با لمینت دندان افزایش یابد.

در صورتیکه کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی به صورت صحیح و اصولی انجام نشود، ممکن است دندانها همگی با لمینت کامپوزیتی بهم وصل شوند. در این حالت امکان نخ دندان کشیدن وجود ندارد. این مورد کمتر از بقیه موارد دیده می شود. در بیشتر مواقع به دلیل عدم پالیشینگ مناسب نخ دندان به طور راحت از بین دندانها عبور نمی کند. به طور مثال خیلی کیپ است و نخ درست رد نمی شود. یا اینکه اضافات کامپوزیت باقی مانده است و باعث ریش ریش شدن و یا بریده شدن نخ دندان می شود. در نتیجه نخ کشیدن به طور موثر انجام نمی شود. این مشکل نیز باعث بد بویی دهان می گردد.

یکی دیگر از مواردی که باعث بوی بد دهان می شود، باز ماندن بین دندان هاست. معمولا این مقدار قابل دیدن نیست. اما گیرغذایی ایجاد می کند و باعث بد بویی دهان می شود. البته بد بویی دهان به علت مورد قبلی یعنی التهاب لثه ناشی از کامپوزیت ونیر غلط نیز ایجاد می شود. در صورتیکه لبه های کامپوزیت درست قرار نگیرند. یا اینکه درست پالیش نشوند، لبه های کامپوزیت رنگ میگیرند. به طور واضحتر می تواند گفت، باید حدالمکان از ایجاد لبه در کامپوزیت خودداری کرد.

تراش دندان

برای لمینت کامپوزیتی کسانی کاندید می شوند که نیاز به تراش دندان نداشته باشند. در واقع فرم دندان های شما این موضوع را مشخص میکند. اما در لمینت های سرامیکی تراش به اندازه حدودا نیم میلیمتر وجود دارد. البته ممکن است گاهی برای انجام لمینت کامپوزیتی نیاز به تراش یک یا دو دندان وجود داشته باشد. چرا که گاهی یک دندان برجسته تر از باقی دندان هاست. پزشک معالج با تراش جزیی آن دندان، هماهنگی و زیبایی ظاهری را ایجاد خواهد کرد.

چه کسانی میتوانند دندان های خود را لمینت کنند؟

مسایل زیادی میتواند بر روی کاندیدا بودن شما تاثیرگذار باشد. در این بخش ما دسته بندی جزیی از این افراد با شرایط های مختلف خواهیم داشت:

بستن فاصله میان دندانی یا دیاستم

فاصله بین دندانها ممکن است کم یا زیاد باشد. همچنین حالت قرارگیری دندانها نیز متغیر است. در اکثر موارد بدون درمانهای دیگر می توان دیاستم بین دندانها را بست. فاصله بین دندانها در صورتی که کم باشند می توان با اضافه کردن کامپوزیت به یک طرف دندان فاصله بین دندانی را بست. در صورتی که فاصله بین دندانها زیاد باشد. یا نیاز به اضافه کردن به هر دو طرف دندان برای بستن فاصله باشد؛ با انجام ونیر کامپوزیتی فاصله بسته می شود. نه فقط با اضافه کردن کامپوزیت به یک سطح دندان.

گاهی به علت قرارگیری دندانها نسبت به هم و اندازه اصلی دندانها، فقط با اضافه کردن به یک طرف دندان و یا ونیر کامپوزیت نمی توان فاصله را به طرزی که زیبایی به دست آید بست. در این شرایط ممکن است نیاز به پیش درمان باشد.

به این مثال توجه کنید. دندانهای وسط شخصی بسیار بزرگ است. همچنین فاصله آنها از هم زیاد است، به گونه ای که در دو طرف به دندانهای کناری چسبیده اند. در این شرایط اگر فقط به دندانهای وسط اضافه شود این دندانها بزرگتر خواهند شد. و نسبت طلایی این دندانها نسبت به دندانهای مجاور حفظ نخواهد شد. در این موارد باید دندانهای وسط در طول مدت دو هفته توسط کش به هم نزدیک شوند. و سپس هر چهار دندان ونیر کامپوزیت شوند.

درمان نامرتبی دندان ها با لمینت

اصولا درمان نامنظمی دندانها با توجه به شدت آن به ترتیب لمینت کامپوزیتی یا همان ونیر کامپوزیت و نهایتا ارتودنسی است. در نامنظمی های کمتر که نیاز به تراش وسیع دندان نمی باشد، برای روشنتر کردن دندانها و یا تغییر فرم آنها از ونیر کامپوزیتی استفاده می شود. در نامنظمی های شدیدتر که بدون تراش دندانها قابل انجام نیست، از لمینت سرامیکی و در بی نظمی شدید از درمان ارتودنسی استفاده می شود. لمینت اصولا چند کاربرد دارد:

 • روشن کردن رنگ دندانها
 • تغییر فرم دندانها
 • و یکی از اصلی ترینهای آنها منظم کردن دندانهایی است که تا حدی نامرتب هستند.

لازم به ذکر است اگر این نامنظمی از حدی بیشتر باشد و یا به علت قرارگیری قوس های فکی فرد فضا برای اضافه کردن به سطح دندانها نداشته باشیم، ممکن است به جای ونیر کامپوزیتی نیاز به انجام سرامیکی و یا در موارد شدیدتر نیاز به انجام ارتودنسی باشد.

در واقع میتوان گفت در صورتیکه نامرتبی دندانها بسیار شدید نباشد و در معاینه مشخص شود که با کامپوزیت قابل حل است، نیاز به ارتودنسی نخواهد بود. و به این ترتیب از درمان طولانی مدت ارتودنسی (معمولا یک و نیم الی دو سال) اجتناب می شود. و فرد در یک یا دو جلسه به لبخند دلخواه خود می رسد. اما گاهی این بی نظمی به طوری است که بدون ارتودنسی قابل حل نیست. و حتی گاهی فقط با ارتودنسی نیز قابل حل نیست. بنابراین بیمار پس از اتمام درمان ارتودنسی میتواند جهت درمانهای زیبایی ارجاع داده شود.

درمان ناهنجاری فکی با لمینت

معمولا ناهنجاری فکی به صورتی نیست که بتوان با اضافه کردن کامپوزیت به سطح آنها و یا با تراش اندک سرامیکی آنها را اصلاح کرد. به عبارت دیگر ناهنجاریهای فکی معمولا نیاز به ارتودنسی و حتی ارتوسرجری (یعنی ترکیب درمانهای ارتودنسی و جراحی فک) دارند. و در موارد بسیار اندکی که ناهنجاری در حد جزیی است، قابل اصلاح توسط لمینت کامپوزیتی و یا سرامیکی هستند.

لمینت در دوران بارداری

در دوران بارداری هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی است. همچنین در این دوره به علت تغییر هورمونهای بدن مادر، التهاب لثه و خونریزی از لثه ایجاد می شود. زمانی که التهاب لثه وجود دارد، لمینت انجام نمی شود. چرا که لمینت میتواند باعث افزایش التهاب لثه شود.

پروتز متحرک و لمینت دندان

با پروتز متحرک نمی توان لمینت گذاشت. اگر قصد لمینت دارید، باید به جای پروتز متحرک دندانهایتان را ایمپلنت کنید. تا بتوان بقیه دندانها را لمنیت کرد. آسیب پروتز متحرک به لمنیت به علت عدم ثبات پروتز متحرک و کلاسپهای یا همان چنگکهای پروتز روی دندان پایه می باشد.

لمینت دندان شیری

امکان لمینت دندان های شیری وجود ندارد. این کار به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

لمینت فک پایین

یکی دیگر از سوالاتی که مراجعین دارند، درباره لمینت فک پایین است. لمینت فک پایین امکان پذیر است. اما این پاسخ در هر بیمار میتواند متفاوت باشد. به طور کلی در صورتی که رابطه فکی شما اجازه بدهد، امکان استفاده از لمینت روی دندان های پایین ممکن خواهد بود. اگر میخواهید درباره فک خودتان پاسخ این سوال را بدانید، میتوانید از طریق واتس آپ مطب با ما در تماس باشید: ۰۹۳۶۵۳۳۷۳۰۴

درمان دندان های شکسته و لب پر شده

لمینت روشی درمانی برای دندان شکسته و لب پر است. اما پاسخ به این سوال، بستگی به میزان شکستگی دارد. در برخی موارد با کامپوزیت و در برخی دیگر با سرامیک و گاهی با هیچ کدام ممکن نیست. در چنین مواردی از روکش دندان استفاده می شود. به طور کلی میتوان گفت امکان انجام یا عدم انجام لمینت برای دندان شکسته، بستگی به میزان شکستگی درگیری یا عدم درگیری عصب دندان دارد.

لمینت دندان سیاه

ابتدا باید علت سیاه شدن دندان ریشه یابی شود. معمولا عواملی که باعث سیاه شدن دندانها می شوند، در واقع موارد بازدارنده از لمینت هستند. مثلا دندان اندو شده معمولا سیاه می شود. این نوع دندان ها یکی از موارد منع لمینت است. به طور کلی دندان های سیاه، ابتدا باید بررسی و علت یابی شوند. معمولا این سری از دندان ها قابلیت لمینت ندارند. و باید روکش شوند.

آیا میتوان لمینت را برداشت؟

در لمینت کامپوزیتی غالبا دندان تراش نمی خورد و به این دلیل قابل برگشت و برداشته شدن است. سرامیکی نیز قابل برداشته شدن است، ولی به علت تراش دندان باید جایگزین شود. بنابراین بهتر است قبل از لمینت، خوب فکر کنید. اگر به سراغ این روش بروید، باید همیشه لمینت های خود را جایگزین کنید.

کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.