ترمیم دندان یا روکش؟ برای دندان اندو شده(درمان ریشه شده)

folder_openعمومی
commentبدون دیدگاه

ترمیم دندان یا روکش؟

 

دندانهایی که کاندید درمان ریشه (به اصطلاح عصب کشی) هستند معمولا آسیب های جدی از جمله:

  • پوسیدگی های عمیق
  •  پر کردگی های وسیع دارند.

زمان انجام اندو ( درمان ریشه) چه اتفاقی می افتد؟

زمان انجام اندو(درمان ریشه) جهت دسترسی به کانالهای ریشه های دندان قسمت مرکزی دندان تا عمق دندان و مدخل ریشه های دندان برداشته می شود. به این ترتیب دندان اندو شده معمولا دارای چند دیواره ضعیف است.

مضافا” اینکه دندان اندو شده ۱۰% آب خود را از دست می دهد و شکننده تر از دندان زنده می باشد. بدین جهت دندان اندو شده(عصب کشی شده) معمولا نیاز به روکش جهت محافظت از نسج دندان باقیمانده دارد. بیمارانی که از روکش امتناع میکنند معمولا تجربه شکست دیواره های دندان دارند، معمولا این شکستگی ها عمیق و زیر لثه می باشد و دندان را به سمت کشیده شدن سوق میدهد. بنابراین بیمارانی که از روکش دندان اندو شده خود امتناع می کنند معمولا پس از حدود دو سال دندان خود را از دست می دهند. این مورد تقریبا برای ۹۰% دندانهای اندو شده خلفی( منظور دندانهای عقبی که شامل کرسیهای کوچک و بزرگ است) شامل می شود.

 

چرا بایست دندان اندو شده ( درمان ریشه ) را روکش کرد؟

  • دندانهای قدامی اندو شده از لحاظ ساختاری کمتر به روکش نیاز دارند، اما آنها نیز درگیر مساله دیگری به نام تغییر رنگ هستند.
  •  معمولا دندانهای اندو شده که فقط پر می شوند بعد از مدتی تغییر رنگ داده و خاکستری می شوند.
  • نکته: حال شما از خود می پرسید، که خوب زمانی که تغییر رنگ داد روکش میکنم، این موضوع زمانی امکان پذیر هست که برای پر کردن دندان شما از پین استفاده نشده باشد(غالبا برای پر کردن دندان جلو اندو شده نیاز به پین هست، که به علت نسج زیاد از دست رفته می باشد.) زمانی که از پین جهت پر کردن استفاده شده باشد زمان انجام روکش، بویژه به صورت تخصصی و صحیح، نیاز به خارج کردن پین می باشد وگرنه احتمال شکست ریشه یا پین وجود دارد.

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست