Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان برای سفید و جذاب کردن دندان ها کاربرد دارد, قیمت لمینت هر دندان یکی از سوالات اساسی بیماران است همچنین واقف بودن به معایب و عوارض کامپوزیت دندان,می تواند شما را در انتخابی اصولی کمک کند. به طور کلی لمینت دندان به دو دسته تقسیم می شود لمینیت سرامیکی و ونیرکامپوزیت (لامینت کامپوزیتی).
موارد استفاده لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در درمان:
شکستگی دندان
بدرنگی دندان
ترک خوردگی
کجی و بدشکلی دندان
جایگزین ارتودنسی (در برخی موارد)

لمینت سرامیکی

یک لایه نازک به قطر حداکثر ۱میلیمتر ساخته شده از سرامیک خالص است که پس از تراشیدن دندان و قالب گیری در با چسب مخصوص روی قسمت جلویی دندان قرارمیگیرد.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی یعنی اضافه کردن کامپوزیت به سطح باکالی(بیرونی) دندان برای تغییر فرم یا رنگ دندان.
درمان کامپوزیت ونیر برای اصلاح بی نظمیهای کم تا متوسط و یا روشنتر کردن رنگ دندان استفاده می شود. از کامپوزیت ونیر برای بستن فاصله دندانها (دیاستم) نیز استفاده می شود.

مراحل انجام‌ کامپوزیت‌ ونیر

مرحله اول معاینه می باشد. که میتوان گفت مهمترین مرحله درمان است.>
بر خلاف تصور عموم درمان کامپوزیت برای تمام افراد قابل انجام نیست و یا در صورت انجام دادن نتیجه مناسب یا زیبایی ندارد.
در این مرحله موارد زیر مورد بررسی قرار میگیرد:
وضعیت دندانها، رابطه دو فک بالا و پایین نسبت بهم و وضعیت قرار گیری دندانها نسبت و به لب و یک سوم تحتانی صورت.
مرحله دوم شامل انجام درمان کامپوزیت ونیر هست که معمولا در یک‌جلسه ۵ ساعته برای هر فک (حدود هشت الی ده دندان) و در مطب انجام میشود.

مراحل انجام‌ لمینیت سرامیکی

پس از معاینه دقیق و مشخص شدن قابل انجام بودن لمینیت سرامیکی
قالبگیری اولیه و ارسال به لابراتوار جهت وکس آپ اولیه
انجام ماک آپ با توجه به وکس آپ لابراتوار. ( با ماده موقت بیمار فرم لمینیتها رو روی دندانهای خود میبیند)، پس از تایید بیمار و دندانپزشک تراش دندانها(معمولا حدود نیم میلیمتر است) و قالب گیری انجام میشود
پس از حدود ده روز الی دو هفته لمینیتهای اصلی ارسال میشود. لمینیتها امتحان میشوند و سپس با سمان مخصوص (چسب مخصوص) طی پروسه ای دقیق با ظرافت تمام چسبانده میشوند.
لازم به ذکر است کههر کدام از جلسات اهمیت ویژه ای دارند.

معایب لمینت سرامیکی

احتمال جدا شدن از دندان : در صورتی که دندانپزشک خلاف اخلاق حرفه ای از چسب بی کیفیت استفاده کند,ممکن است لمینت از دندان جدا شود که در این حالت نیاز است تا مجدد به دندانپزشک مراجعه شود تا درصورت امکان مجدد روی دندان نصب شود
غیرقابل بازگشت بودن: به دلیل تراشیده شدن روی دندان امکان برگشتن به حالت اول ممکن نیست ( امکان برداشتن لمینت)
نیازمند مراقبت مانند دندان طبیعی: نوشابه گازدار ,قهوه ,سیگار و قلیان می تواند باعث رنگ گرفتن لمینت در طولانی مدت شود که بایست با مسواک ,نخ دندان و… از آنها مراقبت کرد

طول عمر دندان لمینت شده

مهارت دندانپزشک در طول عمر لمینت بسیار موثر است در صورتی که لمینت به درستی کارگذاشته نشود ممکن است کنده یا شکسته شود و نیاز به تهیه مجدد لمینت شود.
اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما مواجه شود ممکن است لمینت کنده شود.
از گاززدن میوه های سفت ,یخ و… بایست خودداری کرد و مراقبت های لازم را انجام داد تا طول عمر لمینت افزایش یابد.
بهداشت دهان و دندان بایست رعایت شود ,چرا که درصورت رعایت نکردن و پوسیده شدن دندان ممکن است به لمینت هم از پشت اسیب برسد که نیازمند ترمیم یا حتی تعویض شود.

تعرفه ها

روکش(کراون) زیرکونیایی یا روکش تمام سرامیک

برای هر دندان

زمانی که دندان قدامی (جلو) نیاز به روکش دارد

معمولا در زمانی که دندان اندو( درمان ریشه یا همان عصب کشی) شده است

بر خلاف تصور عموم روکش باعث حفاظت دندان است و دندان را از بین نمیبرد( در صورتیکه انتخاب کیس صحیح انجام گرفته باشد)

تمام سطوح دندان را دربر میگیرد

نیاز به تراش دندان و قالبگیری دارد و در لابراتوار ساخته میشود

وقتی به مرور زمان لثه دندانها عقب نشینی دارد کبودی اطراف لثه ایجاد نمیکند زیرا کور آن سفید و از جنس زیرکونیا میباشد

لمینیت سرامیکی

2.5 الی 3 میلیون برای هر دندان

فقط سطح بیرونی دندانها را در برمیگیرد

برای اصلاح رنگ و یا فرم دندانها استفاده میشود

نیاز به تراش دندان و قالبگیری دارد و در لابراتوار ساخته میشود

پروسه زمانی ساخت آن حدود دو هفته میباشد

توسط سمان(چسب) مخصوص به دندانها چسبانده میشود

ونیر کامپوزیت

800 هزار تومان برای هر دندان

معمولا کاملا بدون تراش است

در یک جلسه و در مطب انجام میشود

معمولا برای اصلاح رنگ و فرم دندانها استفاده میشود

فقط سطح بیرونی دندان را در بر میگیرد

باعث پوسیدگی دندان نمیشود

در صورتیکه به طور صحیح انجام شود باعث التهاب لثه و بو گرفتن دهان نمیشود

نمونه کارهای لمینت سرامیکی

نمونه کارهای کامپوزیت ونیر

فهرست سوالات

سوالات متداول

در لمینت کامپوزیتی غالبا دندان تراش نمی خورد و به این دلیل قابل برگشت و برداشته شدن است. لمینت سرامیکی نیز قابل برداشته شدن است ولی به علت تراش دندان باید جایگزین شود.

فاصله بین دندانها ممکن است کم یا زیاد باشد. همچنین حالت قرار گیری دندانها نیز متغیر است. در اکثر موارد بدون درمانهای دیگر می توان دیاستم بین دندانها رو بست.

  • فاصله بین دندانها در صورتی که کم باشند می توان با اضافه کردن کامپوزیت به یک طرف دندان می توان فاصله بین دندانی را بست.
  • در صورتی که فاصله بین دندانها زیاد باشد و یا نیاز به اضافه کردن به هر دو طرف دندان برای بستن فاصله باشد، در این صورت با انجام ونیر کامپوزیتی فاصله بسته می شود نه فقط با اضافه کردن کامپوزیت به یک سطح دندان.
  • گاهی به علت قرارگیری دندانها نسبت به هم و اندازه اصلی دندانها، فقط با اضافه کردن به یک طرف دندان و یا ونیر کامپوزیت نمی توان فاصله را به طرزی که زیبایی به دست آید بست، در این شرایط ممکن است نیاز به پیش درمان باشد.

به طور مثال در فردی دندانهای وسط خیلی از هم فاصله دارند و اندازه آنها بزرگ است و در دو طرف به دندانهای کناری چسبیده اند و دندانهای کناری کوچک هستند. در این شرایط اگر فقط به دندانهای وسط اضافه شود این دندانها بسیار بزرگ خواهند شد و ” نسبت طلایی” این دندانها نسبت به دندانهای مجاور حفظ نخواهد شد. در این موارد باید دندانهای وسط در طول مدت دو هفته توسط کش به هم نزدیک شوند. و سپس هر چهار دندان ونیر کامپوزیت شوند.

معمولا” ناهنجاریهای فکی به طوری نیستند که بتوان با اضافه کردن کامپوزیت به سطح آنها و یا با تراش اندک لمینیت سرامیکی آنهارا اصلاح کرد. به عبارت دیگر ناهنجاریهای فکی معمولا” نیاز به ارتودنسی و حتی ارتوسرجری(یعنی ترکیب درمانهای ارتودنسی و جراحی فک) دارند و در موارد بسیار اندکی که ناهنجاری در حد جزیی است قابل اصلاح توسط لمینیت کامپوزیتی و یا سرامیکی هستند.

در صورتیکه کامپوزیت دندان با رعایت اصول و به طور صحیح انجام شود هیچ عوارضی ندارد، اما اگر به طرز صحیح انجام نشود می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند :

  1. التهاب لثه: این مساله بسیار مساله جدی و مهمی است، در صورتیکه کامپوزیت در مجاورت لثه درست قرار داده نشود به علت گیر پلاک میکروبی (حال یا به دلیل وجود پله و یا نا صافی کامپوزیت در آن ناحیه) می تواند باعث التهاب لثه و یا حتی خونریزی از لثه و در واقع آغازگر بیماری لثه باشد.
  2. بد بویی دهان در صورتیکه کامپوزیت ونیر به صورت صحیح و اصولی انجام نشود. در برخی موارد دیده می شود که دندانها همگی با کامپوزیت بهم وصل شده اند و امکان نخ دندان کشید وجود ندارد، این مورد کمتر از بقیه موارد دیده می شود. در بیشتر مواقع به دلیل عدم پالیشینگ مناسب نخ دندان به طور راحت از بین دندانها عبور نمی کند، به طور مثال خیلی کیپ است و نخ درست رد نمی شود و یا اینکه اضافات کامپوزیت باقی مانده است و باعث ریش ریش شدن و یا بریده شدن نخ دندان می شود و در نتیجه نخ کشیدن به طور موثر انجام نمی شود، این نیز باعث بد بویی دهان می گردد.
  3. گاهی بین دندانها نسبتا باز می ماند، نه البته به میزانی که دیده شود و باعث گیر غذایی و بد بویی دهان می شود. البته بد بویی دهان به علت مورد قبلی یعنی التهاب لثه ناشی از کامپوزیت ونیر غلط نیز ایجاد می شود.
  4. در صورتیکه لبه های کامپوزیت درست قرار نگیرند و یا اینکه درست پالیش نشوند، لبه های کامپوزیت رنگ میگیرند. به طور واضحتر می تواند گفت، باید حدالمکان از ایجاد لبه در کامپوزیت خودداری کرد.

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع سرامیک مورد استفاده، هزینه لابراتواری که لمینیت را می سازد و نوع سمان(چسب) مورد استفاده، رنج قیمتی وجود دارد

کامپوزیت در دندانپزشکی در واقع اسم یک ماده می باشد، که می توان از آن برای منظورهای متفاوتی استفاده کرد. منظور اینکه کاربرد کامپوزیت فقط جهت ونیر یا لمینت نیست بلکه برای پر کردن یا ترمیم حفره های حاصل از پوسیدگی و همین طور بستن دیاستم ها استفاده می شود.

اصولا درمان نامنظمی دندانها با توجه به شدت آن به ترتیب لمینیت(ونیر) کامپوزیتی، لمینیت سرامیکی و نهایتا” ارتودنسی می باشد. در نامنظمی های کمتر که نیاز به تراش وسیع دندان نمی باشد، روشنتر کردن دندانها و یا تغییر فرم آنها از ونیر کامپوزیتی استفاده می شود. در نامنظمی های شدیدتر که بدون تراش دندانها قابل انجام نیست از لمینیتهای سرامیکی و در بی نظمی (کراودینگ) هاس شدید از درمان ارتودنسی استفاده می شود.

ونیر کامپوزیت اصولا چند کاربرد دارد، روشن کردن رنگ دندانها، تغییر فرم دندانها و یکی از اصلی ترینهای آنها منظم کردن دندانهایی است که تا حدی نامرتب هستند. لازم به ذکر است اگر این نامنظمی از حدی بیشتر باشد و یا به علت قرار گیری قوسهای فکی فرد فضا برای اضافه کردن به سطح دندانها نداشته باشیم، ممکن است به جای ونیر کامپوزیتی نیاز به انجام لمینیت سرامیکی و یا در موارد شدیدتر نیاز به انجام ارتودنسی باشد.

کیسهایی (فرمهایی از دندانها) برای لمینیت کامپوزیتی در نظر گرفته می شوند که نیاز به تراش به معنای آنچه در لمینیتهای سرامیکی وجود دارد نیست. بدین معنا که شاید فقط قسمتی از یک دندان که برجسته تر از بقیه دندانهاست نیاز به اصلاح جزیی با تراش داشته باشد.</p>
<p>

حدود نیم میلیمتر. در صورت بروز حساسیت بر روی دندان ها پس از تکمیل لمینت رفع می شود.[*]

در صورتیکه نامرتبی دندانها بسیار شدید نباشد و درمعاینه مشخص شود که با کامپوزیت قابل حل است، نیاز به ارتودنسی نمی باشد و به این ترتیب از درمان طولانی مدت ارتودنسی ( معمولا یک و نیم الی دو سال ) اجتناب می شود و فرد در یک یا دو جلسه به لبخند دلخواه خود می رسد. اما گاهی این بی نظمی به طوری است که برون ارتودنسی قابل حل نیست و حتی گاهی فقط با ارتودنسی نیز قابل حل نیست و پس از اتمام درمان ارتودنسی بیمار جهت درمانهای زیبایی ارجاع داده می شود.

بستگی به میزان شکستگی داره، در برخی موارد با کامپوزیت و در برخی دیگر با سرامیک و گاهی هیچ کدام ممکن نیست و در این موارد روکش.
س:دندون ۲ من سیاه شده کاملا ودندون ۳ من هم شکسته.منیخواستم بدونم اگه بخوام میتونم با این شرایط لمینت کنم؟
دندان که کاملا سیاه شده، ابتدا باید علت سیاه شدنش مشخص شود. معمولا عواملی که باعث سیاه شدن دندانها می شوند، در واقع موارد بازدارنده از لمینت هستند. به طور مثال دندان که درمان ریشه شده، معمولا سیاه می شود، از طرف دیگر دندان درمان ریشه شده(اندو شده) یکی از منع درمانهای (کنتراندیکاسیونهای) لمینت می باشد. امکان انجام یا عدم انجام لمینت برای دندان شکسته نیز بستگی به میزان شکستگی و درگیری یا عدم درگیری عصب دندان دارد.

فرق اصلی طول عمر و دوام شون هست
کامپوزیتی میانگین عمرش ۴ سال و سرامیکی نزدیک ۱۰ سال هست
و راحتتر می تونید غذاهای سفت نوش جان کنید
البته با رعایت بهداشت دهان و دندان عمرشون خیلی بیشتر میشه

لمینیت سرامیکی نیاز به تراش دندان دارد( البته این تراش حداقل است) ، کامپوزیتی معمولا نیاز به تراش ندارد.

لمینیت سرامیکی نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد. متوسط طول درمان حدود سه هفته از زمان معاینه و قالبگیری اولیه جهت موکاپ میباشد. بمینیت سرامیکی توسط سمان (چسب) مخصوص به دندان چسبانده میشود. کامپوزیتی در یک‌جلسه و  در مطب انجام میشود.

لمینیت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد، البته لمینیت سرامیکی نیز نیاز به مراقبت کامل دارد.

رنگ پذیری لمینیت سرامیکی بسیار کنتر از لمینیت کامپوزیتی است.

فرق اصلی طول عمر و دوام شون هست
کامپوزیتی میانگین عمرش ۴ سال و سرامیکی نزدیک ۱۰ سال هست
و راحتتر می تونید غذاهای سفت نوش جان کنید
البته با رعایت بهداشت دهان و دندان عمرشون خیلی بیشتر میشه

فرق اصلی طول عمر و دوام شون هست
کامپوزیتی میانگین عمرش ۴ سال و سرامیکی نزدیک ۱۰ سال هست
و راحتتر می تونید غذاهای سفت نوش جان کنید
البته با رعایت بهداشت دهان و دندان عمرشون خیلی بیشتر میشه

کامپوزیت ونیر باید به صورتی انجام شود که امکان نخ کشیدن به صورت عادی وجود داشته باشد. متاسفانه در مواردی دیده میشود که امکان نخ کشیدن به علت چسباندن کامپوزیت ونیرها بهم وجود ندارد. این شرایط میتواند منحر به پوسیدگیهای بیشتر و همچنین التهاب لثه گردد.

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع سرامیک مورد استفاده، هزینه لابراتواری که لمینیت را می سازد و نوع سمان(چسب) مورد استفاده، رنج قیمتی وجود دارد

لمینت سرامیکی در سه جلسه انجام می شود
  • معاینه و قالب گیری دندان ها
  • ساخت لمینت سرامیکی در لابراتوار و تست آنها روی دندان ها
  • چک وضعیت لمینت روی دندان ها و تحویل نهایی

ونیر کامپوزیتی در یک جلسه انجام می شود.[*]

بله یکی از کاربردهای اصلیش رفع غیرمرتب بودن های دندان هست
که بنابرحالت فک و شکل دندان ها
لمینت یا ارتودنسی و یا هردو می تونه روش درمان باشه.[*]

خیر.امکان لمینت کردن دندان شیری نیست و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

خیر
ولی جلوی بوی بد دهان را هم نمی گیره، و در حالتی که بهداشت دهان رعایت بشه و دندانپزشک در نصب لمینت مهارت لازم را داشته باشه، جای نگرانی در این مورد نیست.

لمینت سرامیکی محکم تر و ماندگارتر هست چه از نظر رنگ ، چه استحکام.
ولی برای لمینیت سرامیکی لازم است حدود نیم میلیمتر از دندان تراشیده می شود.
لمینیت سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود و پس از امتحان در دهان از لحاظ فرم و نشست به لابراتوار جهت گلیز(لعاب) ارسال می شود و سپس با سمان(چسب) مخصوص چسبانده می شود.
ولی لمینیت کامپوزیتی معمولا” نیاز به تراشیده شدن دندان ندارد
قیمتش هم حدودا یک سوم  لمینت سرامیکی هست.
ولی خب به ماندگاری لمینت سرامیکی نیست
میانگین عمر لمینت سرامیکی ۸ سال و کامپوزیتی ۴ سال هست
که با مراقبت درست و اصولی می تواند بسیار طولانی تر باشد.

بله. در صورتی که رابطه فکی شما اجازه بدهد امکان استفاده از لمینت روی دندان های پایین هم ممکن است.
آیا لامینت دندان باعث بوی بد دهان می شود؟
خیر. اما لامینت هم مثل خود دندان نیاز به مراقبت دارد. البته در صورتیکه به طور صحیح انجام نشود یعنی ارتباط آن با لثه و دندانهای مجاور درست نباشد باعث بوی بد دهان می شود. توضیح کامل در قسمت عوارض لمینت کامپوزیتی می باشد

بله انواع لمینت دندان بر روی دندان های اهکی قابل اجرا است.

به قیمت لمینت سرامیکی و ونیرکامپوزیتی در تهران مراجعه کنید . البته مشخص شدن تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت سرامیکی دارند پس از معاینه مشخص می شود.

دو میلیون تومان

به قیمت لمینت سرامیکی و ونیرکامپوزیتی در تهران مراجعه کنید

با پروتز متحرک نمی توان لمینیت گذاشت، باید به جای پروتز متحرک ایمپلنت گذاشته شود، تا بتوان بقیه دندانها را لمینیت کرد. آسیب پروتز متحرک به لمینیت به علت عدم ثبات پروتز متحرک و کلاسپهای(چنگکها) پروتز روی دندانهای پایه می باشد.

در تهران قیمت لمینیت کامپوزیتی از ششصد هزار تومان است.

در دوران بارداری هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی می باشد.
در ضمن معمولا در دوران بارداری به علت تغییر هورمونهای بدن مادر، التهاب لثه و خونریزی از لثه ایجاد می شود و در زمان التهاب لثه لمینیت کامپوزیتی انجام نمی شود و از طرف دیگر همین کامپوزیت نیز می تواند علت التهاب لثه بیشتر شود.

در صورت مراقبت مناسب حدود ۴ الی ۵ سال دوام دارند.

معمولا کیسهای کامپوزیت ونیر را به صورتی انتخاب مکنیم که نیاز به تراش نباشد و یا در یک یا چند دندان نیاز به تراش بسیار محدود باشد.

مانند سلیر دندانها از نخ دندان و مسواک‌استفاده کنید. از خوردن تخمه و غذاهای سفت خودداری کنید. زیرا باعث پریدن کامپوزیت میشود.

مواد غذایی رنگی باعث رنگ‌گرفتن کامپوزیت میشود، البته میزان آن مشابه دندان میباشد( در صورت پالیش مناسب کامپوزیت می ان رنگ گرفتن آن مشابه سایر دندانها میباشد) جهت بهبود میتوان از پالیش مجدد در فواصل شش ماه یا یکسال استفاده کرد. ( همان طور که برای دندانهای طبیعی فرد از جرم گیری و برساژ استفاده میشود)