لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان برای سفید و جذاب کردن دندان ها کاربرد دارد, قیمت لمینت هر دندان یکی از سوالات اساسی بیماران است همچنین واقف بودن به معایب و عوارض کامپوزیت دندان,می تواند شما را در انتخابی اصولی کمک کند. به طور کلی لمینت دندان به دو دسته تقسیم می شود لمینیت سرامیکی و ونیرکامپوزیت (لامینت کامپوزیتی)

موارد استفاده لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در درمان:

 • شکستگی دندان
 • بدرنگی دندان
 • ترک خوردگی
 • کجی و بدشکلی دندان
 • جایگزین ارتودنسی (در برخی موارد)

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی یعنی اضافه کردن کامپوزیت به سطح باکالی(بیرونی) دندان برای تغییر فرم یا رنگ دندان.
درمان کامپوزیت ونیر برای اصلاح بی نظمیهای کم تا متوسط و یا روشنتر کردن رنگ دندان استفاده می شود. از کامپوزیت ونیر برای بستن فاصله دندانها (دیاستم) نیز استفاده می شود.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی

یک لایه نازک به قطر حداکثر ۱میلیمتر ساخته شده از سرامیک خالص است که پس از تراشیدن دندان و قالب گیری در با چسب مخصوص روی قسمت جلویی دندان قرارمیگیرد.

مراحل کامپوزیت ونیر

مراحل انجام‌ کامپوزیت‌ ونیر

 • مرحله اول معاینه می باشد. که میتوان گفت مهمترین مرحله درمان است. بر خلاف تصور عموم درمان کامپوزیت برای تمام افراد قابل انجام نیست و یا در صورت انجام دادن نتیجه مناسب یا زیبایی ندارد. در این مرحله موارد زیر مورد بررسی قرار میگیرد:
  وضعیت دندانها، رابطه دو فک بالا و پایین نسبت بهم و وضعیت قرار گیری دندانها نسبت به لب و یک سوم تحتانی صورت.
 • مرحله دوم شامل انجام درمان کامپوزیت ونیر است که معمولا در یک‌ جلسه ۵ ساعته برای هر فک (حدود هشت الی ده دندان) و در مطب انجام میشود.
مراحل لمینت سرامیکی

مراحل انجام‌ لمینیت سرامیکی

 • پس از معاینه دقیق و مشخص شدن قابل انجام بودن لمینیت سرامیکیقالب گیری اولیه انجام می شود و قالب ها به لابراتوار جهت وکس آپ اولیه ارسال می شود.
 • انجام ماک آپ با توجه به وکس آپ لابراتوار مرحله بعدی است (با ماده موقت بیمار فرم لمینیتها رو روی دندانهای خود میبیند)، که پس از تایید بیمار و دندانپزشک تراش دندانها (معمولا حدود نیم میلیمتر است) و قالب گیری انجام میشود.
 • پس از حدود ده روز الی دو هفته لمینیتهای اصلی ارسال میشود. لمینیتها امتحان میشوند و سپس با سمان مخصوص (چسب مخصوص) طی پروسه ای دقیق با ظرافت تمام چسبانده میشوند.
 • لازم به ذکر است که هر کدام از جلسات اهمیت ویژه ای دارند.
معایب لمینت سرامیکی

معایب لمینت سرامیکی

 • احتمال جدا شدن از دندان: در صورتی که دندانپزشک خلاف اخلاق حرفه ای از چسب بی کیفیت استفاده کند، ممکن است لمینت از دندان جدا شود که در این حالت نیاز است تا مجدد به دندانپزشک مراجعه شود تا درصورت امکان مجدد روی دندان نصب شود.
 • غیرقابل بازگشت بودن: به دلیل تراشیده شدن روی دندان امکان برگشتن به حالت اول ممکن نیست (امکان برداشتن لمینت)
  دندان های لمینت شده نیازمند مراقبتند. درست شبیه دندانهای طبیعی: نوشابه گازدار, قهوه, سیگار و قلیان می تواند باعث رنگ گرفتن لمینت در طولانی مدت شود. از دندان های لمینت شده باید با مسواک, نخ دندان و… مراقبت کرد.
طول عمر لمینت

طول عمر دندان لمینت شده

 • مهارت دندانپزشک در طول عمر لمینت بسیار موثر است در صورتی که لمینت به درستی کارگذاشته نشود ممکن است کنده یا شکسته شود و نیاز به تهیه مجدد لمینت شود.
 • اگر محیط دهان با تغییرات گرما و سرما مواجه شود ممکن است لمینت کنده شود.
 • از گاز زدن میوه های سفت, یخ و… باید خودداری کرد و مراقبت های لازم را انجام داد تا طول عمر لمینت افزایش یابد.
 • بهداشت دهان و دندان باید رعایت شود, چرا که درصورت رعایت نکردن و پوسیده شدن دندان ممکن است به لمینت هم از پشت اسیب برسد که نیازمند ترمیم یا حتی تعویض شود.
نمونه کارهای لمینت سرامیکی

نمونه کارهای لمینت سرامیکی

نمونه کارهای کامپوزیت ونیر

نمونه کارهای کامپوزیت ونیر

سوالات متداول

آیا لمینت سرامیکی و کامپوزیتی قابلیت برداشته شدن دارند؟
بستن فاصله میان دندانی یا دیاستم چیست؟ و چگونه انجام می شود؟
ایا میشود از لمینیت برای بیماری که دارای ناهنجاریهای فکی میباشد استفاده کرد؟
عوارض لمینت کامپوزیت دندان چیست؟
هزینه لمینت هر دندان به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟
کامپوزیت دندان چیست؟
ارتودنسی یا لمینت؟ هرکدام در چه شرایطی توصیه می شود؟
آیا ونیرکامپوزیت برای دندان های نامرتب هم کاربرد دارد؟
آیا برای ونیرکامپوزیت دندان ها تراشیده می شوند؟
برای لمینیت سرامیکی تا چند میلی از دندان سالم تراشیده میشود؟
اگر دندان ها نامرتب هستند ایا حتما بایست اول ارتودنسی شوند یا می توان از لمینت هم به عنوان درمان بهره برد؟
درمان دندان های شکسته و لب پر شده با کدام نوع لامینت ممکن است؟
طول عمر ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی چقدر است و به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟
تفاوت کامپوزیت ونیر( لمینیت کامپوزیتی) با لمینیت سرامیکی
آیا ونیر کامپوزیت باعث بدبویی دهان میشود
آیا کامپوزیت ونیر باعث‌التهاب لثه میشود
استفاده از نخ دندان
آیا لمینت سرامیکی و کامپوزیتی قابلیت برداشته شدن دارند؟

در لمینت کامپوزیتی غالبا دندان تراش نمی خورد و به این دلیل قابل برگشت و برداشته شدن است. لمینت سرامیکی نیز قابل برداشته شدن است ولی به علت تراش دندان باید جایگزین شود.

بستن فاصله میان دندانی یا دیاستم چیست؟ و چگونه انجام می شود؟

فاصله بین دندانها ممکن است کم یا زیاد باشد. همچنین حالت قرار گیری دندانها نیز متغیر است. در اکثر موارد بدون درمانهای دیگر می توان دیاستم بین دندانها را بست.

 • فاصله بین دندانها در صورتی که کم باشند می توان با اضافه کردن کامپوزیت به یک طرف دندان فاصله بین دندانی را بست.
 • در صورتی که فاصله بین دندانها زیاد باشد و یا نیاز به اضافه کردن به هر دو طرف دندان برای بستن فاصله باشد؛ با انجام ونیر کامپوزیتی فاصله بسته می شود نه فقط با اضافه کردن کامپوزیت به یک سطح دندان.
 • گاهی به علت قرارگیری دندانها نسبت به هم و اندازه اصلی دندانها، فقط با اضافه کردن به یک طرف دندان و یا ونیر کامپوزیت نمی توان فاصله را به طرزی که زیبایی به دست آید بست، در این شرایط ممکن است نیاز به پیش درمان باشد.

به طور مثال در فردی دندانهای وسط خیلی از هم فاصله دارند و اندازه آنها بزرگ است و در دو طرف به دندانهای کناری چسبیده اند و دندانهای کناری کوچک هستند. در این شرایط اگر فقط به دندانهای وسط اضافه شود این دندانها بسیار بزرگ خواهند شد و ” نسبت طلایی” این دندانها نسبت به دندانهای مجاور حفظ نخواهد شد. در این موارد باید دندانهای وسط در طول مدت دو هفته توسط کش به هم نزدیک شوند و سپس هر چهار دندان ونیر کامپوزیت شوند.

ایا میشود از لمینیت برای بیماری که دارای ناهنجاریهای فکی میباشد استفاده کرد؟

معمولا” ناهنجاریهای فکی به صورتی نیستند که بتوان با اضافه کردن کامپوزیت به سطح آنها و یا با تراش اندک لمینیت سرامیکی آنهارا اصلاح کرد. به عبارت دیگر ناهنجاریهای فکی معمولا نیاز به ارتودنسی و حتی ارتوسرجری (یعنی ترکیب درمانهای ارتودنسی و جراحی فک) دارند و در موارد بسیار اندکی که ناهنجاری در حد جزیی است قابل اصلاح توسط لمینیت کامپوزیتی و یا سرامیکی هستند.

عوارض لمینت کامپوزیت دندان چیست؟

در صورتیکه کامپوزیت دندان با رعایت اصول و به طور صحیح انجام شود هیچ عوارضی ندارد، اما اگر به طرز صحیح انجام نشود می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند :

 1. التهاب لثه: این مساله بسیار مساله جدی و مهمی است. در صورتیکه کامپوزیت در مجاورت لثه درست قرار داده نشود به علت گیر پلاک میکروبی (حال یا به دلیل وجود پله و یا نا صافی کامپوزیت در آن ناحیه) می تواند باعث التهاب لثه و یا حتی خونریزی از لثه و در واقع آغازگر بیماری لثه باشد.
 2. بد بویی دهان: در صورتیکه کامپوزیت ونیر به صورت صحیح و اصولی انجام نشود. در برخی موارد دیده می شود که دندانها همگی با کامپوزیت بهم وصل شده اند و امکان نخ دندان کشید وجود ندارد، این مورد کمتر از بقیه موارد دیده می شود. در بیشتر مواقع به دلیل عدم پالیشینگ مناسب نخ دندان به طور راحت از بین دندانها عبور نمی کند، به طور مثال خیلی کیپ است و نخ درست رد نمی شود و یا اینکه اضافات کامپوزیت باقی مانده است و باعث ریش ریش شدن و یا بریده شدن نخ دندان می شود و در نتیجه نخ کشیدن به طور موثر انجام نمی شود، این نیز باعث بد بویی دهان می گردد.
 3. گاهی بین دندانها نسبتا باز می ماند، نه البته به میزانی که دیده شود و باعث گیر غذایی و بد بویی دهان می شود. البته بد بویی دهان به علت مورد قبلی یعنی التهاب لثه ناشی از کامپوزیت ونیر غلط نیز ایجاد می شود.
 4. در صورتیکه لبه های کامپوزیت درست قرار نگیرند و یا اینکه درست پالیش نشوند، لبه های کامپوزیت رنگ میگیرند. به طور واضحتر می تواند گفت، باید حدالمکان از ایجاد لبه در کامپوزیت خودداری کرد.
هزینه لمینت هر دندان به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع سرامیک مورد استفاده، هزینه لابراتواری که لمینیت را می سازد و نوع سمان(چسب) مورد استفاده، رنج قیمتی وجود دارد.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت در دندانپزشکی در واقع اسم یک ماده می باشد، که می توان از آن به منظورهای متفاوتی استفاده کرد. منظور اینکه کاربرد کامپوزیت فقط جهت ونیر یا لمینت نیست بلکه برای پر کردن یا ترمیم حفره های حاصل از پوسیدگی و همین طور بستن دیاستم ها استفاده می شود.

ارتودنسی یا لمینت؟ هرکدام در چه شرایطی توصیه می شود؟

اصولا درمان نامنظمی دندانها با توجه به شدت آن به ترتیب لمینیت(ونیر) کامپوزیتی، لمینیت سرامیکی و نهایتا ارتودنسی می باشد. در نامنظمی های کمتر که نیاز به تراش وسیع دندان نمی باشد، روشنتر کردن دندانها و یا تغییر فرم آنها از ونیر کامپوزیتی استفاده می شود. در نامنظمی های شدیدتر که بدون تراش دندانها قابل انجام نیست از لمینیتهای سرامیکی و در بی نظمی (کراودینگ) های شدید از درمان ارتودنسی استفاده می شود.

آیا ونیرکامپوزیت برای دندان های نامرتب هم کاربرد دارد؟

ونیر کامپوزیت اصولا چند کاربرد دارد: روشن کردن رنگ دندانها، تغییر فرم دندانها و یکی از اصلی ترینهای آنها منظم کردن دندانهایی است که تا حدی نامرتب هستند. لازم به ذکر است اگر این نامنظمی از حدی بیشتر باشد و یا به علت قرارگیری قوسهای فکی فرد فضا برای اضافه کردن به سطح دندانها نداشته باشیم، ممکن است به جای ونیر کامپوزیتی نیاز به انجام لمینیت سرامیکی و یا در موارد شدیدتر نیاز به انجام ارتودنسی باشد.

آیا برای ونیرکامپوزیت دندان ها تراشیده می شوند؟

کیسهایی (فرمهایی از دندانها) برای لمینیت کامپوزیتی در نظر گرفته می شوند که نیاز به تراش به معنای آنچه در لمینیتهای سرامیکی وجود دارد نیست. بدین معنا که شاید فقط قسمتی از یک دندان که برجسته تر از بقیه دندانهاست نیاز به اصلاح جزیی با تراش داشته باشد.

برای لمینیت سرامیکی تا چند میلی از دندان سالم تراشیده میشود؟
حدود نیم میلیمتر. در صورت بروز حساسیت بر روی دندان ها پس از تکمیل لمینت رفع می شود.[*]
اگر دندان ها نامرتب هستند ایا حتما بایست اول ارتودنسی شوند یا می توان از لمینت هم به عنوان درمان بهره برد؟

در صورتیکه نامرتبی دندانها بسیار شدید نباشد و در معاینه مشخص شود که با کامپوزیت قابل حل است، نیاز به ارتودنسی نمی باشد و به این ترتیب از درمان طولانی مدت ارتودنسی ( معمولا یک و نیم الی دو سال ) اجتناب می شود و فرد در یک یا دو جلسه به لبخند دلخواه خود می رسد. اما گاهی این بی نظمی به طوری است که بدون ارتودنسی قابل حل نیست و حتی گاهی فقط با ارتودنسی نیز قابل حل نیست و پس از اتمام درمان ارتودنسی بیمار جهت درمانهای زیبایی ارجاع داده می شود.

درمان دندان های شکسته و لب پر شده با کدام نوع لامینت ممکن است؟

بستگی به میزان شکستگی دارد، در برخی موارد با کامپوزیت و در برخی دیگر با سرامیک و گاهی هیچ کدام ممکن نیست و در این موارد روکش.
سوال:دندون ۲ من سیاه شده کاملا و دندون ۳ من هم شکسته.میخواستم بدونم اگه بخوام میتونم با این شرایط لمینت کنم؟
دندان که کاملا سیاه شده، ابتدا باید علت سیاه شدنش مشخص شود. معمولا عواملی که باعث سیاه شدن دندانها می شوند، در واقع موارد بازدارنده از لمینت هستند. به طور مثال دندان که درمان ریشه شده، معمولا سیاه می شود، از طرف دیگر دندان درمان ریشه شده (اندو شده) یکی از منع درمانهای (کنتراندیکاسیونهای) لمینت می باشد. امکان انجام یا عدم انجام لمینت برای دندان شکسته نیز بستگی به میزان شکستگی و درگیری یا عدم درگیری عصب دندان دارد.

طول عمر ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی چقدر است و به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟

فرق اصلی بین طول عمر و دوام آنهاست. کامپوزیتی میانگین عمرش ۴ سال و سرامیکی نزدیک به ۱۰ سال است و راحتتر می توانید غذاهای سفت نوش جان کنید. البته با رعایت بهداشت دهان و دندان عمر آنها بیشتر می شود.

تفاوت کامپوزیت ونیر( لمینیت کامپوزیتی) با لمینیت سرامیکی
 • لمینیت سرامیکی نیاز به تراش دندان دارد( البته این تراش حداقل است)، کامپوزیتی معمولا نیاز به تراش ندارد.
 • لمینیت سرامیکی نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد. متوسط طول درمان حدود سه هفته از زمان معاینه و قالب گیری اولیه جهت موکاپ میباشد. لمینت سرامیکی توسط سمان (چسب) مخصوص به دندان چسبانده میشود. کامپوزیتی در یک‌ جلسه و  در مطب انجام میشود.
 • لمینت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد، البته لمینیت سرامیکی نیز نیاز به مراقبت کامل دارد.
 • رنگ پذیری لمینت سرامیکی بسیار کنتر از لمینیت کامپوزیتی است.
آیا ونیر کامپوزیت باعث بدبویی دهان میشود

فرق اصلی طول عمر و دوام شون هست
کامپوزیتی میانگین عمرش ۴ سال و سرامیکی نزدیک ۱۰ سال هست
و راحتتر می تونید غذاهای سفت نوش جان کنید
البته با رعایت بهداشت دهان و دندان عمرشون خیلی بیشتر میشه

آیا کامپوزیت ونیر باعث‌التهاب لثه میشود

فرق اصلی طول عمر و دوام شون هست
کامپوزیتی میانگین عمرش ۴ سال و سرامیکی نزدیک ۱۰ سال هست
و راحتتر می تونید غذاهای سفت نوش جان کنید
البته با رعایت بهداشت دهان و دندان عمرشون خیلی بیشتر میشه

استفاده از نخ دندان

کامپوزیت ونیر باید به صورتی انجام شود که امکان نخ کشیدن به صورت عادی وجود داشته باشد. متاسفانه در مواردی دیده میشود که امکان نخ کشیدن به علت چسباندن کامپوزیت ونیرها بهم وجود ندارد. این شرایط میتواند منحر به پوسیدگیهای بیشتر و همچنین التهاب لثه گردد.

چرا قیمت لمینت در کلینیک های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟
لامینت دندان ها در چند جلسه انجام می شود؟
آیا لمینت کامپوزیتی برای رفع دندان های تقریبا غیر مرتب هم کاربرد دارد؟
آیا دندان شیری قابل لمینت کردن است؟
آیا لامینت باعث بوی بد دهان می شود؟
لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی (ونیرکامپوزیت) چه تفاوت هایی دارند؟
آیا لمینت دندان برای دندان های پایین هم استفاده دارد؟
آیا لمینت دندان برای دندان های آهکی توصیه می شود؟
هزینه لمینت سرامیکی دندان های قدامی چقدر میشه؟۶تا بالا و ۶ تا پایین
قیمت هر واحد لمینت سرامیکی چقدر است؟
آیا با پروتز متحرک می توان دندان ها را لمینت کرد؟
قیمت لمینت کامپوزیتی در تهران چقدر است؟
آیا در دوران بارداری می شود دندان ها لمینت کرد؟
دوام درمان کامپوزیت ونیر چقدر است؟
آیا درمان کامپوزیت ونیر نیاز به تراش دارد
چه مواردی را برای نگهداری کامپوزیت ونیرها باید در نظر گرفت
چه مواد غذایی نباید استفاده کرد
چرا قیمت لمینت در کلینیک های مختلف دندان پزشکی متفاوت است؟

با توجه به متخصص یا عمومی بودن دندانپزشک، نوع سرامیک مورد استفاده، هزینه لابراتواری که لمینت را می سازد و نوع سمان (چسب) مورد استفاده، رنج قیمتی متفاوتی وجود دارد.

لامینت دندان ها در چند جلسه انجام می شود؟
لمینت سرامیکی در سه جلسه انجام می شود:
 • معاینه و قالب گیری دندان ها
 • ساخت لمینت سرامیکی در لابراتوار و تست آنها روی دندان ها
 • چک وضعیت لمینت روی دندان ها و تحویل نهایی

ونیر کامپوزیتی در یک جلسه انجام می شود.[*]

آیا لمینت کامپوزیتی برای رفع دندان های تقریبا غیر مرتب هم کاربرد دارد؟

بله یکی از کاربردهای اصلی لمینت کامپوزیتی رفع غیرمرتب بودن های دندان است که بنابر حالت فک و شکل دندان ها انجام می شود. لمینت یا ارتودنسی و یا هر دو میتواند روش درمان باشد.[*]

آیا دندان شیری قابل لمینت کردن است؟

خیر.امکان لمینت کردن دندان شیری نیست و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

آیا لامینت باعث بوی بد دهان می شود؟

خیر.اما نمیتواند از بوی بد دهان جلوگیری کند. در حالتی که بهداشت دهان رعایت بشود و دندانپزشک در نصب لمینت مهارت لازم را داشته باشد، جای نگرانی در این مورد نیست.

لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی (ونیرکامپوزیت) چه تفاوت هایی دارند؟

لمینت سرامیکی محکم تر و ماندگارتر است چه از نظر رنگ، چه استحکام. ولی برای لمینیت سرامیکی لازم است حدود نیم میلیمتر از دندان تراشیده می شود. لمینیت سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود و پس از امتحان در دهان از لحاظ فرم و نشست به لابراتوار جهت گلیز (لعاب) ارسال می شود و سپس با سمان(چسب) مخصوص چسبانده می شود. ولی لمینیت کامپوزیتی معمولا نیاز به تراشیده شدن دندان ندارد. قیمت لمینیت کامپوزیتی نیز حدودا یک سوم  لمینت سرامیکی است و نسبت به لمینت سرامیکی ماندگاری کمتری دارد.  میانگین عمر لمینت سرامیکی ۸ سال و کامپوزیتی ۴ سال است که با مراقبت درست و اصولی می تواند بسیار طولانی تر باشد.

آیا لمینت دندان برای دندان های پایین هم استفاده دارد؟

بله. در صورتی که رابطه فکی شما اجازه بدهد امکان استفاده از لمینت روی دندان های پایین هم ممکن است. آیا لامینت دندان باعث بوی بد دهان می شود؟ خیر. اما لامینت هم مثل خود دندان نیاز به مراقبت دارد. البته در صورتیکه به طور صحیح انجام نشود یعنی ارتباط آن با لثه و دندانهای مجاور درست نباشد باعث بوی بد دهان می شود. توضیح کامل در قسمت عوارض لمینت کامپوزیتی می باشد

آیا لمینت دندان برای دندان های آهکی توصیه می شود؟

بله انواع لمینت دندان بر روی دندان های اهکی قابل اجرا است.

هزینه لمینت سرامیکی دندان های قدامی چقدر میشه؟۶تا بالا و ۶ تا پایین

به قیمت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی در تهران مراجعه کنید. البته مشخص شدن تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت سرامیکی دارند پس از معاینه مشخص می شود.

قیمت هر واحد لمینت سرامیکی چقدر است؟

دو میلیون تومان

به قیمت لمینت سرامیکی و ونیرکامپوزیتی در تهران مراجعه کنید

آیا با پروتز متحرک می توان دندان ها را لمینت کرد؟

با پروتز متحرک نمی توان لمینیت گذاشت، باید به جای پروتز متحرک ایمپلنت گذاشته شود، تا بتوان بقیه دندانها را لمینیت کرد. آسیب پروتز متحرک به لمینیت به علت عدم ثبات پروتز متحرک و کلاسپهای(چنگکها) پروتز روی دندانهای پایه می باشد.

قیمت لمینت کامپوزیتی در تهران چقدر است؟

در تهران قیمت لمینیت کامپوزیتی از ششصد هزار تومان است.

آیا در دوران بارداری می شود دندان ها لمینت کرد؟

در دوران بارداری هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی می باشد. در ضمن معمولا در دوران بارداری به علت تغییر هورمونهای بدن مادر، التهاب لثه و خونریزی از لثه ایجاد می شود و در زمان التهاب لثه لمینیت کامپوزیتی انجام نمی شود و از طرف دیگر همین کامپوزیت نیز می تواند علت التهاب لثه بیشتر شود.

دوام درمان کامپوزیت ونیر چقدر است؟

در صورت مراقبت مناسب حدود ۴ الی ۵ سال دوام دارند.

آیا درمان کامپوزیت ونیر نیاز به تراش دارد

معمولا کیسهای کامپوزیت ونیر را به صورتی انتخاب میکنیم که نیاز به تراش نباشد و یا در یک یا چند دندان نیاز به تراش بسیار محدود باشد.

چه مواردی را برای نگهداری کامپوزیت ونیرها باید در نظر گرفت

مانند سلیر دندانها از نخ دندان و مسواک‌استفاده کنید. از خوردن تخمه و غذاهای سفت خودداری کنید. زیرا باعث پریدن کامپوزیت میشود.

چه مواد غذایی نباید استفاده کرد

مواد غذایی رنگی باعث رنگ‌ گرفتن کامپوزیت میشود، البته میزان آن مشابه دندان میباشد (در صورت پالیش مناسب کامپوزیت میزان رنگ گرفتن آن مشابه سایر دندانها میباشد) جهت بهبود میتوان از پالیش مجدد در فواصل شش ماه یا یکسال استفاده کرد. ( همان طور که برای دندانهای طبیعی فرد از جرم گیری و برساژ استفاده میشود)

فهرست