لمینیت دندان

لمینیت دندان یکی از روش های جذاب برای داشتن لبخندی زیباست. سوالات بسیاری در این زمینه وجود دارد. مانند قیمت، تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان، ماندگاری این روش و برندهای مختلف مورد استفاده. در این مقاله دکتر غزال آرش راد، متخصص پروتز دندان به همه سوالات شما پاسخ خواهد داد. اگر سوال فوری دارید و یا نیاز به مشاوره دارید با این شماره از طریق واتس اپ تماس بگیرید:

موارد استفاده از لمینیت دندان

شاید برایتان سوال باشد که از لمینیت دندان برای چه چیزی استفاده می شود؟ لمینیت دندان برای برطرف کردن مشکلات زیبایی دندان ها استفاده میشود. به عنوان مثال برای شکستگی های دندانی، کچی و بدفرمی آنها و تغییر رنگ شان.

لیمینت ها ظاهری بسیار شفاف و طبیعی دارند. البته پیش از اقدام باید وضعیت دندان های شما بررسی شود. مشکلات دندانی مانند نیاز به پر شدن یا درمان احتمالی ریشه و یا حتی نیازهای اساسی به ارتودنسی نیز، بررسی شود. سپس میتوانید اقدام به لمینیت دندان های خود کنید.

مراحل لمینیت دندان

 • جلسه اول: در جلسه اول پزشک متخصص وضعیت دهان و دندان شما را مورد بررسی قرار می دهد. پس از معاینه دقیق و مشخص شدن قابل انجام بودن لمینیت سرامیکی، قالبگیری اولیه انجام می شود. سپس قالب جهت وکس آپ اولیه به لابراتوار ارسال میشود. در این مرحله رنگ و فرم لمینت ها را با مشاوره از پزشک خود مشخص میکنید.
 • جلسه دوم: در جلسه دوم، پزشک با ماده ای موقت فرم لمینیت ها را روی دندان های شما ایجاد می کند. این مرحله نزد پزشکان با مرحله انجام ماک آپ با توجه به وکس آپ لابراتوار شناخته می شود. در این مرحله شما متوجه می شوید که پس از اجرای لمینیت چگونه خواهید بود. اگر فرم موردتایید بیمار قرار بگیرد و پزشک نیز از نظر فاکتورهای زیبایی و سلامتی وضعیت دهان و دندان هایتان را تایید کند، مرحله بعدی آغاز می شود. در این مرحله دندانپزشک دندان هایتان را حدود نیم میلیمتر تراش می دهد.
 • جلسه سوم: پس از حدود ده روز الی دو هفته لمینیت های اصلی ارسال میشود. لمینیت ها امتحان میشوند و سپس با سمان مخصوص (چسب مخصوص) طی پروسه ای دقیق با ظرافت تمام چسبانده میشوند. ظرافت اجرای لمینیت بر روی دندان هایتان میتواند زیبایی قطعی دندان ها را تایید کند. لازم به ذکر است که هر کدام از جلسات اهمیت ویژه ای دارند.

قیمت لمینیت دندان

قیمت لمینیت کامپوزیتی و لمینیت سرامیکی متفاوت است. چرا که مواد این دو با هم فرق دارند. در نتیجه کیفیت شان نیز متفاوت خواهد بود. از دیگر فاکتورهایی که بر روی قیمت لمینت تاثیرگذار است، تعداد دندانهایی است که قرار است بر روی آنها کار انجام شود. معمولا دندان هایی که در لبخند مشخص می شوند، لمینیت خواهند شد.

یکی دیگر از سوالاتی که مراجعین میپرسند، درباره تفاوت قیمت هاست. باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر برای لمینت دندانهایتان، به سراغ پزشک عمومی بروید، هزینه کمتری را پرداخت خواهید کرد. تفاوت دندانپزشک متخصص و پزشک عمومی بر روی هزینه ها تاثیر گذار خواهد بود. هزینه لابراتوار، نوع سمانی که برای دندانهایتان استفاده خواهد شد، نوع لمینیت و تجربه دندانپزشک بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار است. شما میتوانید برای دریافت هزینه دقیق از طریق شماره واتس اپ با ما در تماس باشید.

تفاوت لمینیت و کامپوزیت دندان

 • لمینت سرامیکی از نظر رنگ و استحکام ماندگاری بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.
 • برای لمینیت سرامیکی لازم است حدود نیم میلیمتر از دندان تراشیده می شود. در کامپوزیت دندان این اتفاق نمی افتد.
 • لمینیت سرامیکی در لابراتوار ساخته می شود. و پس از امتحان در دهان از لحاظ فرم و نشست به لابراتوار جهت گلیز (لعاب) ارسال می شود. و در مرحله بعدی با سمان (چسب) مخصوص چسبانده می شود. ولی لمینیت کامپوزیتی معمولا” نیاز به تراشیده شدن دندان ندارد.
 • قیمت کامپوزیت نسبت به لمینت کمتر است.
 • میانگین عمر لمینت سرامیکی بیشتر از کامپوزیت دندان است.
لمینیت دندان

لمینت دندان های فک پایین

بسیاری از افراد در هنگام خندیدن دندان های فک پایین شان نیز مشخص می شود. ممکن است این دندان ها فرم خوبی نداشته باشند. و یا تغییر رنگ داده باشند. در چنین مواردی لازم است که فک پایین نیز لمینت شود. اما آیا همه فک های پایین امکان این را دارند که لمینت شوند؟ پاسخ به این سوال بستگی به وضعیت دندان هایتان در فک پایین دارد. اگر وضعیت دندان ها و فک تان اجازه بدهد، امکان لمینیت دندان های پایین نیز وجود دارد.

آیا لمینت باعث بوی بد دهان می شود؟

لمینت دندان در صورتی که توسط یک پزشک باتجربه و در شرایط ایده ال روی دندان هایتان قرار بگیرد، باعث بوی بد نخواهد شد. اما مواردی دیده شده است که لمینت باعث ایجاد بوی بد دهان و دندان شده. به همین خاطر پیشنهاد می شود که حتما از پزشکان باتجربه و متخصص برای روکش دندان هایتان استفاده کنید. چرا که گاهی قیمت پایین و کیفیت نامطلوب باعث آسیب های جبران ناپذیری بر روی دندان هایتان خواهد شد.

کاندیدای لمینت چه کسانی هستند؟

در این بخش برایتان خواهیم گفت که لمینت برای چه کسانی امکان پذیر است و برای چه کسانی نیست.

پروتز متحرک: برای کسانی که پروتز متحرک دارند، امکان لمینت دندان ها وجود ندارد. این افراد لازم است که ابتدا دندان هایشان را ایمپلنت کنند، سپس دندان های باقی مانده را لمینیت کنند. آسیب پروتز متحرک به لمینیت به علت عدم ثبات پروتز متحرک و کلاسپهای (چنگکها) پروتز روی دندانهای پایه می باشد.

 • دندان های آهکی: امکان لمینت برای این سری از دندان ها وجود دارد.
 • دندان شیری: باید بگوییم که خیر. امکان لمینت بر روی دندان های شیری وجود ندارد. و البته توصیه نیز نمی شود.
 • دندان های نامرتب: یکی از کاربردهای اصلی لمینیت، برای مرتب کردن دندان های نامنظم است. اگرچه میزان نامرتبی دندان نیز مهم است. اگر دندان ها در وضعیتی باشند که نیاز به ارتودنسی وجود داشته باشد، ابتدا باید با مراجعه به ارتودنتیست دندان هایتان را مرتب کنید و سپس به سراغ لمینیت بروید.
 • ناهنجاری های فکی: معمولا” ناهنجاریهای فکی به گونه ای نیستند که بتوان با اضافه کردن کامپوزیت به سطح آنها و یا با تراش اندک لمینیت سرامیکی آنها را اصلاح کرد. به عبارت دیگر ناهنجاریهای فکی معمولا” نیاز به ارتودنسی و حتی ارتوسرجری(یعنی ترکیب درمانهای ارتودنسی و جراحی فک) دارند. تنها در موارد بسیار اندکی که ناهنجاری در حد جزیی است قابل اصلاح توسط لمینیت کامپوزیتی و یا سرامیکی هستند.
 • زنان باردار: در دوران بارداری هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی است. در ضمن معمولا در دوران بارداری به علت تغییر هورمونهای بدن مادر، التهاب لثه و خونریزی از لثه ایجاد می شود. و در زمان التهاب لثه نیز، لمینیت کامپوزیتی انجام نمی شود. از طرف دیگر  کامپوزیت خود نیز می تواند علت التهاب بیشتر لثه شود.

لمینیت در چند جلسه انجام می شود؟

لمینت سرامیکی در سه جلسه انجام می شود. در این سه جلسه مراحل زیر بر روی دندان اجرا خواهد شد:

 • معاینه و قالب گیری دندان
 • ساخت لمینت سرامیکی در لابراتوار و تست آنها روی دندان
 • چک وضعیت لمینت روی دندان ها و تحویل نهایی

یکی دیگر از تفاوت های اصلی لمینت و کامپوزیت در تعداد جلسات آنها است. لمینت نیاز به زمان بیشتری دارد اما ونیر کامپوزیتی در یک جلسه انجام می شود.

لمینیت دندان

ارتودنسی یا لمینت؟ هرکدام در چه شرایطی توصیه می شود؟

اصولا درمان نامنظمی دندانها با توجه به شدت آن به ترتیب لمینیت (ونیر) کامپوزیتی، لمینیت سرامیکی و نهایتا ارتودنسی است. در نامنظمی های کمتر که نیاز به تراش وسیع دندان نیست، برای روشن تر کردن دندانها و یا تغییر فرم آنها از ونیر کامپوزیتی استفاده می شود. در نامنظمی های شدیدتر که بدون تراش دندان قابل انجام نیست، از لمینیت سرامیکی و در بی نظمی (کراودینگ) هاس شدید از درمان ارتودنسی استفاده می شود.

عوارض لمینت کامپوزیتی

در صورتیکه کامپوزیت دندان با رعایت اصول و به طور صحیح انجام شود، هیچ عوارضی ندارد. اما اگر به طرز صحیح انجام نشود، می تواند مشکلات زیر را ایجاد کند:

 1. التهاب لثه: این مساله بسیار مساله جدی و مهمی است. در صورتیکه کامپوزیت در مجاورت لثه درست قرار داده نشود، به علت گیر پلاک میکروبی (حال یا به دلیل وجود پله و یا نا صافی کامپوزیت در آن ناحیه) ایجاد می شود. پلاک ها می توانند باعث التهاب لثه و یا حتی خونریزی از لثه و در واقع آغاز بیماری لثه باشد.
 2. بد بویی دهان: در صورتیکه کامپوزیت ونیر به صورت صحیح و اصولی انجام نشود، میتواند منجر به بدبویی دهان شود. در برخی موارد دیده شده که دندانها همگی با کامپوزیت بهم وصل شده اند. و امکان نخ دندان کشید وجود ندارد. این موضوع میتواند باعث خرابی دندان ها و بدبویی دهان شود. در بیشتر مواقع به دلیل عدم پالیشینگ مناسب نخ دندان به طور راحت از بین دندانها عبور نمی کند. به طور مثال خیلی کیپ است و نخ درست رد نمی شود. و یا اینکه اضافات کامپوزیت روی دندان ها باقی مانده است. و باعث ریش ریش شدن و یا بریده شدن نخ دندان می شود. در نتیجه نخ کشیدن به طور موثر انجام نمی شود. این مشکل نیز باعث بد بویی دهان می گردد.
 3. گاهی بین دندانها نسبتا باز می ماند. نه البته به میزانی که دیده شود. این فضای باز، باعث گیر غذایی و بد بویی دهان می شود. البته بد بویی دهان به علت مورد قبلی یعنی التهاب لثه ناشی از کامپوزیت ونیر غلط نیز ایجاد می شود.
 4. در صورتیکه لبه های کامپوزیت درست قرار نگیرند. یا اینکه درست پالیش نشوند، لبه های کامپوزیت رنگ میگیرند. به طور واضحتر می تواند گفت، باید حدالمکان از ایجاد لبه در کامپوزیت خودداری کرد.

آیا لمینیت در شکستگی و پریدگی مقاوم است؟

لمینت به طور کلی مقاوم است. اگرچه حفظ آن بستگی به مراقبت شما از دندان هایتان دارد. به تجربه ثابت شده است که از میان انواع لمینیت، لمینت سرامیک نوع IPS Empress بیشتر از انواع دیگر در برابر شکستگی مقاوم هستند. استحکام این نوع لمینت بسیار خوب است. بنابراین می توان گفت که اگر از دندان هایتان به خوبی مراقبت کنید و غذاهای سفت نخورید، لمینت دچار شکستگی نخواهد شد.

کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.