مراقبت از پروتز ایمپلنت

مراقبتهای پس از پروتز (روکش) ایمپلنت:

مراقبت و نگهداری از ایمپلنت در طول عمر ایمپلنت نقش بسیار مهم و حیاتی دارد. ایمپلنت با اینکه مانند دندان پوسیده نمی شود ولی مستعد آسیب پذیری می باشد چون در داخل استخوان است و با لثه و استخوان در تماس مستقیم است. بدین ترتیب با نگهداری نامناسب و یا عدم رعایت بهداشت به طرز صحیح آسیب های غیر قابل برگشتی می توانند ایجاد شوند که شامل تحلیل استخوان و التهاب لثه و یا پری ایمپلنتایتیس می باشد.
چون ایمپلنت حس ندارد و بیمار دردی احساس نمی کند، ممکن است بیمار زمانی متوجه مشکل شود که کار از کار گذشته و نمی توان ایمپلنت را نجات داد.

چگونه بهداشت مربوط به ایمپلنتها را مراعات کنیم؟

ایمپلنتهای تکی کاملا” مشابه دندان هستند و مسواک و نخ دندان کافی است.

مسواک زدن همانند سایر دندانها از دو سه میلیمتر بالاتر از دندان و از روی لثه آغاز می شود و در فک بالا به سمت پایین حرکت داده می شود و در فک پایین به سمت بالا، که به اصطلاح رویش سبزه و بارش باران را می توانید برای جهت مسواک زدن در نظر بگیرید.
زمانی که چند ایمپلنت انجام شده است، با توجه به اینکه پروتزهای ایمپلنتها معمولا بهم متصل می شوند، تمیز کردن آنها نیاز به یک سری کارهای دیگر نیز دارد.

هدف از همه انواع مراقبتهایی که در سطرهای آتی گفته می شود، تمیز کردن محل اتصال روکش به لثه می باشد. تجمع مواد غذایی ریز هرچند حتی قابل مشاهده نباشند باعث التهاب لثه می شود.

سه نوع وسیله جهت این کار نام برده می شود که هر بیماری با یکی از آنها راحتتر است.

  • نخ سوپر فلاس :

این نخ شامل سه قسمت است، یک قسمت آهاری که می توانید مانند سوزن نخ کردن از بین ایمپلنتها در منتهی الیه لثه ای وارد کنید و سپس با قسمت ابری مانند و پفی آن به صورت جلو و عقب و چپ و راست کاملا آن ناحیه را تمیز کنید و نخ را دوباره خارج کنید. بر فرض مثال اگر سه ایمپلنت متصل به هم باشند، دو قسمت برای سوپرفلاس کشید و جود دارد. یا زمانی که دو ایمپلنت فضای سه دندان را پر میکنند، زیر ناحیه فضای بی دندان که اکنون توسط روکش پر شده توسط این نخ تمیز می شود. لازم به ذکر است از این نخ برای بریجها و یا روکشهای دندانی که بهم متصل هستند نیز استفاده کنید. قسمت سوم سوپرفلاس نخ دندان معمولی است که برای نخ کشیدن به سایر دندانها می توانید استفاده کنید.

  • مسواک اینتر پروگزیمال :

نام دیگر آن مسواک بین دندانی و یا مسواک ارتودنسی(مصطلح بین بیماران) است. این مسواک شبیه شیشه شور است. قسمت پشتی سر آن را باید بلند کنید تا سری های مسواک را در آن جا بیندازید. این مسواک را برای تمیز کردن همان نواحی که در متن فوق گفته شد استفاده میکنید.

  • واترجت:

این دستگاه وسیله ای است که آب را با فشار جت می کند و مواد غذایی ریز را از زیر ایمپلنتها خارج می کند. البته برای سایر دندانها نیز می توانید از آن استفاده کنید. معمولا دارای چند سری هستند که برای دندانهای معمولی، ایمپلنتها، ارتودنسی و در برخی بسته بندی ها برای زبان نیز وجود دارد. دارای انواع مسافرتی، تک نفره و خانوادگی(با مخزن آب بزرگ و چند بسته سری) هستند. البته ترجیح این است که با وجود استفاده از واترجت از مسواک بین دندانی نیز برای بهتر شدن رعایت بهداشت استفاده کنید.
بهتر است به صورت سالانه برای چک آپ ایمپلنتهایتان به دندانپزشکتان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *