اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان , نکاتی که بعضی دندان پزشکان به شما نمیگویند

کامپوزیت ونیر
کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی یعنی اضافه کردن کامپوزیت به سطح باکالی(بیرونی) دندان برای تغییر فرم یا رنگ دندان.

درمان کامپوزیت ونیر برای اصلاح بی نظمیهای کم تا متوسط استفاده میشود.

Composit veneer

کامپوزیت ونیر:

همچنین برای اصلاح فرم دندانها و برخی از سایشها(نه همه آنها) میتوان از کامموزیت ونیرها کمک گرفت.

اصلاح طرح لبخند composit veneer

ونیر کامپوزیت (لمینت کامپوزیتی)

میتوان با کامپوزیت ونیر رنگ دندانها رو روشنتر هم کرد.

لمینیت کامپوزیتی

کامپوزیت ونیر

(به طور مثال لبخندهای هالیوودی که اکنون طرفداران زیادی دارد.)

Extra bleach white composite veneer

کامپوزیت ونیر (لمینت کامپوزیتی) با کامپوزیت اکسترا بلیچ وایت

البته در صورتیکه فرد تمایل داشته باشد که یک یا چند دندان محدود رو فقط تغییر فرم دهد از کامپوزیتهای همرنگ دندان میتوان استفاده کرد. کامپوزیتها رنج رنگی وسیعی دارند که استفاده از آنها را برای شرایط مختلف مناسب مینماید. تعداد دندانهایی که ونیر میشوند به وسعت لبخند بستگی دارند و معمولا هشت الی ده دندان در یک فک میباشند.

مراحل کاری کامپوزیت ونیر:

قبل از هر درمانی، ،معاینه لازم است. در معاینه علاوه بر دیدن رنگ و فرم دندانها، فرم صورت، رابطه دندانها نسبت به لب و صورت و رابطه دندانهای فک بالا و پایین سنجیده میشود. در برخی موارد با توجه به فاکتورهای فوق، کامپوزیت ونیر توصیه نمیشود. رنگ کامپوزیت با همفکری دندانپزشک و فرد مراجع تعیین میشود.
بعد از جلسه معاینه، در صورتیکه درمان فوق قابل انجام باشد، یک زمان حدودا پنج ساعته برای هشت الی ده دندان(یک فک) در نظر گرفته میشود. در ونیر کامپوزیت معمولا دندان تراشیده نمیشود.در این جلسه ونیرها فرم داده و پالیش میشوند.

بستن فاصله دندانهای جلو:

از کامپوزیت ونیرها برای بستن دیاستم ها(فاصله های دندانی) نیز استفاده میشود، به خصوص اگر فاصله دندانی زیاد باشد و از درمانهای معمول کامپوزیت ونیر زمانبرتر و سختر است. لازم به ذکر است که در صورتیکه فاصله دندانی کم باشد با اضافه کردن کامپوزیت فقط به محل مورد نظر(معمولا دندانهای دو طرف فاصله موجود) انجام میشود و نیاز به ونیر نیست.

بستن فاصله دندانی با لمینت کامپوزیتی

بستن دیاستم دندانی با کامپوزیت ونیر

بستن دیاستم با لمینیت کامپوزیتی

دوام کامپوزیت دندان چقدر است:

کامپوزیت ونیرها نیاز به مراقبت دارند و مانند دندان رنگ و استین میگیرند در نتیجه نیاز به پالیش دارند ولی فاصله های زمانی مورد نیاز برای پالیش، به نگهداری فرد ،رژیم غذایی و رعایت بهداشت او بستگی دارد. برخی افراد حتی در فاصله های یکساله هم نیاز به پالیش ندارند. یکی از عواملی که باعث پریدن کامپوزیتها میشود شکستن تخمه هست. اما خبر خوب این است که کامپوزیتها قابل انجام مجدد هستند و در نتیجه با اینکه عمری حدود چهار الی پنج سال دارند ، درمان مناسبی میباشند.

 

عوارض/معایب کامموزیت دندان :

در صورتیکه کیس درست انتخاب شود و به طرز صحیحی کار شود، کامپوزیت ونیرها هیچ عوارضی ندارند. عوارضی مانند بوی دهان یا التهاب لثه در اثر کارهای غیر آناتومیک بوجود می آید. کامپوزیت ونیری که درست کار شود قابل نخ کشیدن است. بوی بد دهان اکثرا در اثر عدم امکان نخ کشیدن، ضخامت زیاد کامپوزیت مجاور لثه و عدم پالیش مناسب میباشد.
یکی از سوالات رایج مطرح شده این است که آیا کامپوزیت باعث خراب شدن دندان زیرین میشود؟ پاسخ منفی است. دندانهای کامپوزیت شده و نشده هر دو نیاز به چک آپ دارند و امکان ایجاد پوسیدگی برای هر دو مورد وجود دارد. کامپوزیت ونیر باعث تسریع پوسیدگی دندان زیرین نمیشود بلکه درصورت عدم چک آپ ممکن است فرد به علت وجود کامپوزیتها متوجه پوسیدگی نشود.

قیمت کامپوزیت دندان جلو: (هزینه ونیر کامپوزیت)

هزینه کامپوزیت ونیر برای هر دندان۷۰۰  هزار تومان است. در صورتیکه کامپوزیت ونیر برای بستن دیاستم باشد ۸۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

 

تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت  دندان:

تفاوت این رو در اینجا  میتوانید مطالعه بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *