کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی یعنی اضافه کردن کامپوزیت به سطح باکالی( بیرونی ) دندان برای تغییر فرم یا رنگ دندان.
درمان کامپوزیت ونیر برای اصلاح بی نظمیهای کم تا متوسط و یا روشنتر کردن رنگ دندان استفاده میشود. از کامپوزیت ونیر برای بستن فاصله دندانها(دیاستم) نیز استفاده میشود.

کامپوزیت یک ماده ترمیم همرنگ دندان است.

روی سطح دندان قرار داده می شود و توسط دندانپزشک فرم داده میشود.

به این ترتیب می توان دندانها را سفید تر و بلندتر کرد. هزینه آن کمتر از لمینیت سرامیکی است. ( به علت عدم ارسال کار به لابراتوار ) همچنین می توان در یک جلسه کاری انجام داد و توسط دندانپزشک در مطب فرم داده می شود.

مزیت آن نسبت به لمینیت سرامیکی مدت زمان کمتر، هزینه کمتر و عدم تراش دندان است. لازم به ذکر است که لمینیت سرامیکی موارد کاربرد خود را دارد. در نامنظمی های بیشتر دندانی که نیاز یه تغییرات بیشتر است لزوم لمینیت سرامیکی احساس میشود. توضیح کامل آن در صفحه مربوط به لمینیت سرامیکی آمده است.

مراحل کامپوزیت دندان

مرحله اول معاینه می باشد. که میتوان گفت مهمترین مرحله درمان است.
بر خلاف تصور عموم درمان کامپوزیت برای تمام افراد قابل انجام نیست و یا در صورت انجام دادن نتیجه مناسب یا زیبایی ندارد.
در این مرحله موارد زیر مورد بررسی قرار میگیرد:
وضعیت دندانها، رابطه دو فک بالا و پایین نسبت بهم و وضعیت قرار گیری دندانها نسبت و به لب و یک سوم تحتانی صورت.
مرحله دوم شامل انجام درمان کامپوزیت ونیر هست که معمولا در یک‌جلسه ۵ ساعته برای هر فک( حدود هشت الی ده دندان) و در مطب انجام میشود.

قیمت ونیر کامپوزیت

800 هزار تومان برای هر دندان

معمولا کاملا بدون تراش است

در یک جلسه و در مطب انجام میشود

معمولا برای اصلاح رنگ و فرم دندانها استفاده میشود

فقط سطح بیرونی دندان را در بر میگیرد

باعث پوسیدگی دندان نمیشود

در صورتیکه به طور صحیح انجام شود باعث التهاب لثه و بو گرفتن دهان نمیشود

سوالات متداول

لمینیت سرامیکی نیاز به تراش دندان دارد( البته این تراش حداقل است) ، کامپوزیتی معمولا نیاز به تراش ندارد.
لمینیت سرامیکی نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد. متوسط طول درمان حدود سه هفته از زمان معاینه و قالبگیری اولیه جهت موکاپ میباشد. بمینیت سرامیکی توسط سمان (چسب) مخصوص به دندان چسبانده میشود. کامپوزیتی در یک‌جلسه و در مطب انجام میشود.لمینیت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد، البته لمینیت سرامیکی نیز نیاز به مراقبت کامل دارد.
رنگ پذیری لمینیت سرامیکی بسیار کنتر از لمینیت کامپوزیتی است.

در صورتیکه به صورت صحیح و علمی انجام شود، باعث بدبویی دهان نمیشود. در صورتیکه به صورت غیر علمی کار شود، در اثر پالیش نامناسب، عدم امکان استفاده از نخ دندان و در نتیجه ماندن مواد غذایی ریز و همچنین التهاب لثه میتواند باعث بدبویی دهان شود.

در صورتیکه کامپوزیت ونیر به صورت صحیح و علمی انجام شود باعث التهاب لثه نمیشود. التهاب لثه میتواند از برجستگی کامپوزیت ونیر مجاور لثه و یا عدم‌پالیش مناسب در مجاورت لثه ایجاد شود. البته در مواردی دیده شده که کامپوزیت ونیر کاملا مناسب در زمان بارداری موجب التهاب لثه کردد، زیرا در زمان بارداری به علت تغییر هورمونها التهاب لثه حتی در دندانهای خود فرد نیز دیده میشود.

کامپوزیت ونیر باید به صورتی انجام شود که امکان نخ کشیدن به صورت عادی وجود داشته باشد. متاسفانه در مواردی دیده میشود که امکان نخ کشیدن به علت چسباندن کامپوزیت ونیرها بهم وجود ندارد. این شرایط میتواند منحر به پوسیدگیهای بیشتر و همچنین التهاب لثه گردد.

در صورت مراقبت مناسب حدود ۴ الی ۵ سال دوام دارند.

معمولا کیسهای کامپوزیت ونیر را به صورتی انتخاب مکنیم که نیاز به تراش نباشد و یا در یک یا چند دندان نیاز به تراش بسیار محدود باشد.

مانند سلیر دندانها از نخ دندان و مسواک‌استفاده کنید. از خوردن تخمه و غذاهای سفت خودداری کنید. زیرا باعث پریدن کامپوزیت میشود.

مواد غذایی رنگی باعث رنگ‌گرفتن کامپوزیت میشود، البته میزان آن مشابه دندان میباشد( در صورت پالیش مناسب کامپوزیت می ان رنگ گرفتن آن مشابه سایر دندانها میباشد) جهت بهبود میتوان از پالیش مجدد در فواصل شش ماه یا یکسال استفاده کرد. ( همان طور که برای دندانهای طبیعی فرد از جرم گیری و برساژ استفاده میشود)

مقالات وب سایت 

موارد استفاده روکش و بریج

کراون ( روکش ) زمانی مورد نیاز است که حجم وسیعی از دندان از بین رفته که می تواند در اثر پوسیدگی یا تروما باشد. کراون ها می توانند به صورت تمام سرامیک (فریم زیرکونیا) یا پرسلن روی فلزی (روکش معمولی) ساخته شوند و کل دندان را پوشش دهد. با پیشرفتهایی که در مواد و تکنیکها […]

مراقبتهای پس از جراحی لثه (افزایش طول تاج دندان)

مراقبتهای ویژه در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی لثه: کیسه یخ بلافاصله پس از عمل به مدت یک تا دو ساعت هر ده دقیقه یکبار به مدت پنج دقیقه روی صورت قرار داده شود. نوشیدنیهای شرد را به ارامی بیاشامید تا محیط دهان سرد شود. پانسمان روی ناحیه جراحی نقش محافظ داشته و برای […]

جراحی افزایش طول تاج

  زمانی که پوسیدگی به زیر لثه گسترش میابد جهت دسترسی به نسج سالم دندان نیاز به جابجایی لثه داریم، که با جراحی افزایش طول تاج به این هدف میرسیم. جراحی افزایش طول تاج چه زمانی قابل انجام است؟ البته جراحی افزایش طول تاج یا crown lengthening همیشه قابل انجام نیست و محدودیتهایی برای آن […]

ایمپلنت تمام دندانها,هرانچه برای بازسازی کامل دهان برپایه ایمپلنت باید بدانید

بازسازی کامل دهان با پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت:   معمولا برای ایمپلنت همه دندان ها به  هشت پایه ایمپلنت در فک بالا و هشت پایه ایمپلنت در فک پایین لازم است.در هنگام بازسازی دندانها با پروتز معمولا در هر فک دوازده دندان در نظر گرفته میشود که از تعداد ایمپلنتها چهار عدد بیشتر است. […]