ارتودنسی قبل از ایمپلنت

ارتودنسی قبل از ایمپلنت یا کاشت دندان انجام شود یا بعد از آن؟

ایمپلنت اتفاق خوب و بزرگی در دندانپزشکی و تاثیر زمان بر روی دندان است. دندان های ایملنتی جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته هستند و مانند یک دندان کامل عمل می کنند. در ایمپلنت دندان، آنها را در یک عمل جراحی که در مطب انجام می شود، در استخوان فک می کارند. بعد از گذشت دوره نقاهت این دندان ها شبیه به یک دندان واقعی عمل می کنند. اما سوالی که بسیاری از افراد با آن روبه رو هستند این است که آیا ایمپلنت را بهتر است قبل از ارتودنسی انجام داد یا بعد از آن؟

ارتودنسی قبل از ایمپلنت


ارتودنسی بعد از ایمپلنت

واقعیت این است که تشخیص و پاسخ به این سوال بستگی به دندان های بیمار و تشخیص پزشک دارد. گاهی لازم است که حتما ارتودنسی پیش از ایمپلنت انجام شود. اگر این سوال برای شما هم وجود دارد بهتر است به یک متخصص خوب مراجعه کنید تا با بررسی شرایط فک و دندان های شما بهترین تشخیص را ارائه دهد.

اما آنچه قطعی است این است که وقتی دندانی کنده می شود و جای خالی آن در فک باقی می ماند. دندان های اطراف جابه جا می شوند و به سمت حفره های خالی فک می روند و آنجا را پر میکنند. در چنین مواردی پزشک، درمان ارتودنسی را برای جابه جایی دندان ها و قرارگیری آنها در جای درست انجام می دهد و بعد به سراغ ایمپلنت دندان می رود. البته این شرایط برای کسانی است که به طور مادرزادی ممکن است در فک خود دندان نداشته باشند و به خاطر کج بودن دندان ها جای خالی برای ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد.

در نتیجه برای باز شدن جای ایمپلنت دندان در چنین بیمارانی ابتدا ارتودنسی دندان ها انجام می شود.

ایمپلنت قبل از ارتودنسی


ارتودنسی قبل از ایمپلنت

در بیشتر مواقع ارتودنسی قبل از ایمپلنت یا کاشت دندان انجام می شود. می توان دلایل این انتخاب را به موارد زیر نسبت داد:

  1. ایمپلنت در فک ثابت است و مانند دندان قابل جابجا شدن نیست و حتی می تواند مانع حرکت دندانهای مجاورش در ارتودنسی شود.
  2. ثانیا” درمان ارتودنسی فضای مناسب را برای ایمپلنت ایجاد میکند (بویژه در missing های دندانی) و در نتیجه ایمپلنت در فضای مناسب از لحاظ ترتیب دندانی و ایتخوانی قرار میگیرد.

به طور کلی برای داشتن یک لبخند زیبا و دندان های سلامت لازم است یک مراقبت دائمی داشته باشید و به متخصصین باتجربه مراجعه کنید.

برای مطالعه بیشتر در مورد ایمپلنت ۲۵ نکته در مورد کاشت دندان ایمپلنت  و مراحل ایمپلنت دندان را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.