جرم گیری دندان (اولتراسونیک , برساژ , فیلم , مزایا , معایب )

 

اولین، اساسی ترین و ساده ترین راه جهت رسیدن به سلامت دهان، جرم گیری دندان می باشد. در جرمگیری جرمها و پلاکهای میکروبی روی دندان (که باعث التهاب لثه، خونریزی و تورم لثه، بوی بد دهان و همچنین پوسیدگی دندانها می شود) برداشته می شوند. در واقع فقط توسط یک جرمگیری می توانیم مانع ایجاد تمام این مشکلات شویم یا آنها را درمان کنیم. دو نوع جرم گیری وجود دارد:

 • جرم گیری دندان به صورت جرم گیری بالای لثه و جرم گیری زیر لثه انجام می شود.
 • جرم گیری زیر لثه بیشتر برای افرادی است که دارای بیماری پریو و یا به اصطلاح لثه هستند.

مراحل جرم گیری دندان:

مرحله ویژه افراد با بیماری لثه: در افرادی که دارای بیماری لثه هستند ابتدا جرم گیری زیر و بالای لثه انجام می شود، به مدت دو هفته رعایت بهداشت و دهان شویه تجویز می شود و بعد از دو هفته معاینه مجدد لثه و نیاز و یا عدم نیاز به درمانهای پیشرفته تر لثه بررسی می شود. جرم گیری دارای سه مرحله است که بسته به نیاز بیمار ممکن است دو مرحله و یا هر سه مرحله انجام شود.

مرحله اول :جرم گیری و برداشت جرم ها توسط اسکیلر و یا کویترون

مرحله دوم: جرم گیری می تواند برداشت استینها باشد برای افرادی که دارای رنگدانه های چسبناک روی دندانها هستند. این استینها در افراد چای خور و بویژه سیگاری بیشتر دیده می شود. معمولا این استینها بسیار چسبناک می باشند و برداشت آنها توسط دستگاه جرم گیری هم بسیار زمانگیر و هم بسیار خسته کننده برای بیمار و دندانپزشک می باشد. جهت این موضوع دستگاه مخصوصی ابداع شده که پروفی میت و یا به صورت مصطلح ایرفلو گفته می شود. که به سرعت و بدون ایجاد حساسیت در دندانها استینها و رنگدانه های قهوه ای و چسبناک چای و قهوه و سیگار …را از روی سطح دندانها بر می دارد.

مرحله سوم: برساژ (پالیش سطح دندانها توسط پامیس)

2 دیدگاه. Leave new

 • سلام
  حدود ۱۰ سال پیش من ارتودنسی کردم و دکترم بعد از ارتودنسی چندین بار جرم گیری برای من انجام داد. در حال حاضر علی رقم مراقب بسیار از دندانم، به شدت دندان هایم زرد شده و شکل نامناسبی دارد آیا روشی برای از بین بردن این حالت وجود دارد و یا لازم است دندان هایم روکش شود؟

  پاسخ
  • عمولا بعد از ارتودنسی، کامپوزیت ونیر نتیجه خیلی خوبی داره. چون دندانها تا حد زیادی مرتب شدند و معمولا فقط اصلاحات در رنگ و فرم لازمه و تغییرا کوچک در نظم یا فاصله. بنابراین نتیجه کامپوزیت ونیر بعد ارتودنسی خیلی خوبه.
   معمولا ارتودنسی باعث بدرنگی دندانها میشه. به علت جمع شدن استین و دکلسیفیکاسیونهایی که حین ارتودنسی روی دندونها ایجاد میشه و همچنین بقایای ادهزیوهای ارتودنسی

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.