سفید کردن دندان

سیستم های سفید کننده دندان زیادی وجود دارد. مانند خمیردندان های سفید کننده، ژل های بدون نسخه، شستشودهنده ها و محصولات سفید کننده که از دندانپزشک دریافت می کنید. سفید کردن دندان برای افرادی که دندان ها و لثه های سالم و ترمیم نشده (بدون پر کردن) دارند ایده آل است. این کار برای افرادی که دندان های  زرد رنگ دارند به بهترین صورت پاسخ می دهند. اما این عمل زیبایی برای همه توصیه نمی شود.

در این مقاله درباره سفید کردن دندان های پرشده و دندان های اصلی برایتان خواهیم گفت. سوالات خود را در این زمینه، در قسمت پایینی مقاله بپرسید.

سفید کردن دندان

روش های سفید کردن دندان

داشتن یک لبخند زیبا از همیشه آسان تر است. انواع محصولاتی وجود دارد که می توانید امتحان کنید: شستشو، ژل، آدامس، خمیر دندان ها، بلیچینگ، لمینت دندان و کامپوزیت.  اگر تصمیم دارید سفید کردن را در خانه امتحان کنید، ما پیشنهاد می کنیم که ابتدا با دندانپزشک خود صحبت کنید. به خصوص اگر یکی از موارد زیر شامل حال شما می شود:

  • شما جز افرادی هستید که دندان هایی حساس یا ترمیم شده دارید.
  • لکه های تیره و یا یک دندان سیاه شده است.
  • دندان خود را پر کرده اید یا تاج دندانی دارید.

سفید کننده های خانگی که دارای پروکساید هستند. معمولاً پروکساید کارماید، در مقادیری از 10٪ تا 20٪ است. بهتر است محصولی با سطح پراکسید در حدود 15% انتخاب کنید. اگر آن محصول اثر روشن کننده مورد نظر شما را بوجود نمی آورد، می توانید محصولی با سطح بالاتری از پروکساید را انتخاب کنید. اگر سوالی دارید، دندانپزشک می تواند به شما کمک کند. سفید کننده ای را پیدا کنید که به بهترین وجه متناسب با نیاز شما باشد. البته که مصرف بالای سفید کننده ها میتواند به مینای دندان آسیب بزند. پس بهتر است بدون مشورت با پزشک و یا بررسی نیاز دندانی خود به سراغ خمیردندان های سفید کننده نروید.

خمیر دندان های سفید کننده

تمام خمیردندان ها لکه های سطحی را از بین می برند. زیرا حاوی مواد ساینده ملایم هستند. برخی از خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی پولیش ملایم یا عوامل شیمیایی هستند. اینها اثر بخشی بیشتری برای از بین بردن لکه دارند. خمیر دندان های سفید کننده فقط لکه های سطحی را از بین می برند و حاوی سفید کننده نیستند. محصولات سفید کننده بدون نسخه حاوی پراکسید کاربامید یا پراکسید هیدروژن  هستند که رنگ را در عمق دندان روشن می کند. خمیردندان های سفید کننده می توانند رنگ دندان را حدود یک درجه روشن کنند. در طرف دیگر سفید کننده ای که در مطب دندانپزشک شما استفاده می شود، می توان از سه تا هشت درجه دندان را روشن تر کند.

ژل های سفید کننده بدون نسخه

ژل های سفید کننده، ژل های شفاف و مبتنی بر پراکسید هستند که با یک برس کوچک مستقیماً روی سطح دندان شما اعمال می شوند. با توجه به قدرت پراکسید این محصول ها دستورالعمل های آنها با یکدیگر متفاوت است. دستورالعمل های روی محصول را به دقت دنبال کنید. نتایج اولیه در چند روز مشاهده می شود و نتایج نهایی حدود 4 ماه باقی می ماند. یک دوره کامل بین 10 تا 14 روز طول می کشد. ممکن است لازم باشد آنها را دو بار در روز استفاده کنید. شما می توانید ژل های سفید کننده را از داروخانه، دندانپزشک یا آنلاین خریداری کنید. نوارهای سفید کننده نوارهای بسیار نازک و تقریباً نامرئی هستند. آنها با ژل سفیدکننده مبتنی بر پراکسید پوشیده شده اند. نوارها باید طبق دستورالعمل روی برچسب اعمال شوند. نتایج اولیه در چند روز مشاهده می شود و نتایج نهایی حدود 4 ماه باقی می ماند.

دهان شویه های سفید کننده

از جدیدترین محصولات سفید کننده موجود می توان به دهان شویه های سفید کننده اشاره کرد. مانند بسیاری از دهانشویه ها، آنها نفس را تازه می کنند و پلاک دندان و بیماری لثه را کاهش می دهند . اما برخی از این محصولات حاوی موادی مانند پراکسید هیدروژن هستند که دندان ها را سفید می کند. تولید کنندگان این محصولات می گویند که ممکن است 12 هفته طول بکشد تا نتایج استفاده از این محصولات مشاهده شود. فقط دو بار در روز قبل از مسواک زدن این محصول را به مدت 60 ثانیه در دهان خود بچرخانید. با این حال، برخی از کارشناسان می گویند که ممکن است دهانشویه ها به اندازه سایر محصولات سفید کننده ی بدون نسخه موثر نباشد. از آنجایی که دهان شویه های سفید کننده فقط برای مدت کوتاهی با دندان ها تماس دارد – فقط 2 دقیقه در روز در مقایسه با 30 دقیقه برای بسیاری از نوارها، ممکن است تأثیر کمتری داشته باشد. برای تقویت دهانشویه های سفید کننده، برخی از افراد ابتدا دندان های خود را شستشو میدهند. سپس با خمیر دندان سفید کننده مسواک می زنند.

سفید کننده های دندان بر اساس” تری”

سیستم های سفید کننده دندان مبتنی بر” تری”، که بدون نسخه یا از دندانپزشک خریداری می شوند، شامل پر کردن تری (وسیله ای شبیه به گارد دهان که شکل دندان ها را دارد) با محلول سفید کننده ژل است که دارای عامل سفید کننده پراکسید است. تری برای مدتی برای روی دندان ها باقی می ماند. معمولاً از چند ساعت در روز به مدت چهار هفته و حتی بیشتر. بسته به درجه تغییر رنگ و میزان سفیدی مورد نظر این زمان متفاوت است. شما می توانید سیستم های سفید کننده دندان مبتنی بر تری را از نزدیک ترین داروخانه خود خریداری کنید یا یک تری سفارشی از دندانپزشک خود دریافت کنید.

نکات ایمنی سفید کردن دندان

دستورالعمل ها را دنبال کنید. نوارها یا ژل ها را بیشتر از دستورالعمل روی پوست قرار ندهید. در غیر این صورت ممکن است دچار درد لثه شوید و خود را دچار مشکلات دیگری کنید. پس از سفید کردن، برای محافظت از دندان‌هایتان، از نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های ورزشی یا سایر نوشیدنی‌های اسیدی برای چند ساعت اجتناب کنید.

از دندان های حساس محافظت کنید. ممکن است بعد از سفید کردن دندان‌های شما کمی حساس باشد، اما معمولاً این دوره کوتاه است. اگر دندان ها و لثه های شما سالم باشند، این مشکل کمتر ایجاد می شود. اگر شما را آزار می دهد، درمان را متوقف کنید و با دندانپزشک خود صحبت کنید. تری های پر شده از ژل که مانند محافظ دهان روی دندان های خود قرار می دهید، اگر به خوبی روی دندان ها قرار نگیرند نیز می توانند لثه های شما را آزار دهند. در صورت بروز این مشکل، بهتر است استفاده از محصول را متوقف کنید.

زیاده روی نکنید. چقدر سفید کردن زیاد است؟ اگر دستورالعمل های یک محصول را دنبال می کنید و نتیجه خوبی می گیرید، یک جلسه تکمیلی درمان،  ماهی یک بار معمولا کافی است. وقتی دندان‌هایتان به درجه رنگ مطلوب شما رسید، این چند جلسه بلیچینگ را دو بار در سال یا کمتر تکرار کنید.

بلیچینگ دندان در مطب

بلیچینگ در مطب سریع ترین راه را برای سفید کردن دندان ها را فراهم می کند. با بلیچینگ در مطب، محصول سفید کننده مستقیماً روی دندان ها اعمال می شود. این محصولات را می توان در ترکیب با حرارت، نور مخصوص و یا لیزر استفاده کرد. نتایج پس از جلسه ای به طول 30 تا 60 دقیقه مشاهده می شود. اما برای دستیابی به نتایج چشمگیر، معمولاً چندین قرار ملاقات لازم است. با این حال، با بلیچینگ در مطب، نتایج چشمگیری را می توان پس از اولین درمان مشاهده کرد. این نوع سفید کردن نیز گران ترین روش است.

حتی اگر تصمیم دارید دندان های خود را در خانه سفید کنید، ابتدا یک تمیز کردن و معاینه توسط دندانپزشک را  انجام دهید. ممکن است فقط به تمیز کردن کامل نیاز داشته باشید تا درخشش لبخند خود را بدست آورید. دندانپزشک شما همچنین به دنبال حفره ها میگردد. و سلامت لثه های شما را در طول معاینه بررسی می کند. درمان هر گونه مشکلی قبل از سفید کردن برای دهان شما ایمن تر است.

از دندانپزشک خود بپرسید که از کدام سیستم بدون نسخه استفاده کنید و چه مقدار روشن شدن رنگ دندان را می توانید انتظار داشته باشید. دندان ها با افزایش سن تیره می شوند و میزان تغییر رنگ در افراد مختلف متفاوت است.

سفید کردن دندان

اثرات سفید کننده چقدر طول می کشد؟

سفید کردن دندان دائمی نیست. افرادی که دندان‌های خود را در معرض غذاها و نوشیدنی‌هایی قرار می‌دهند که باعث ایجاد لکه می‌شوند، ممکن است بعد از یک ماه شاهد محو شدن سفیدی آن‌ها باشند. میزان سفیدی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این تفاوت بستگی به وضعیت دندان ها، سطح رنگ آمیزی و نوع سیستم بلیچینگ دارد. در اینجا چند نکته برای روشن نگه داشتن دندان ها آورده شده است:

  • غذاها و نوشیدنی های رنگدار نخورید.

تقریباً هر چیزی که دارای اسید یا تانن باشد می تواند دندان های شما را کدر کند. برای روشن نگه داشتن لبخند خود از نوشیدنی های انرژی زا، گازدار (روشن و تیره)، چای و قهوه سیاه ، انواع توت ها و سایر غذاهای پر رنگ و همچنین سس هایی مانند سویا، کاری و گوجه فرنگی کمتر استفاده کنید.

  • بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی ها یا غذاهای لکه زا مسواک بزنید یا آب شست و شو دهید.
  • از روش های درست بهداشت دهان پیروی کنید.

دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. حداقل یک بار در روز از نخ دندان برای از بین بردن پلاک دندان استفاده کنید. و حداقل یک بار در روز با دهانشویه ضد عفونی کننده بشویید تا باکتری های ایجاد کننده پلاک را از بین ببرید. برای از بین بردن لکه های سطحی و جلوگیری از زرد شدن از خمیر دندان سفید کننده (فقط یک یا دو بار در هفته) استفاده کنید. در بقیه زمان ها از خمیر دندان معمولی استفاده کنید.

  • شروع به استفاده متداوم از غذا ها کلسیم بالا و یا لبنیات کنید.

هنگامی که میوه ها و سبزیجات را می خورید، می تواند به “اسکراب” دندان های شما کمک کند. به این فکر کنید که بعد از خوردن یک سیب ترد چقدر دهانتان تمیز می شود. غذاهای پر کلسیم مانند پنیر می توانند به سفید نگه داشتن دندان های شما کمک کنند.

تمیز کردن حرفه‌ای پلاک‌ها را از بین می‌برد که می‌توانند لکه‌هایی را از آنچه می‌خورید و می‌نوشید جدا کنند. متخصص بهداشت دهان و دندان شما می تواند به زیبایی و ظاهر دندان ها کمک کند.

  • از یک نی بنوشید.

این کار باعث می شود دندان های شما در معرض مایعات لکه دار قرار نگیرند.

  • درمان های تکمیلی را در نظر بگیرید.

ممکن است هر 6 ماه یا بعد از یک یا دو سال نیاز به یک جلسه تکمیلی داشته باشید. اگر سیگار می‌کشید یا نوشیدنی‌های لکه‌زا مصرف می‌کنید، ممکن است به دفعات بیشتری نیاز داشته باشید.

سفید کردن دندان در خانه

روش‌هایی که در آن خودتان سفید کردن دندان‌هایتان را انجام می دهید همانند کاری که توسط یک متخصص انجام می شود نیست. چند تفاوت مهم را در نظر بگیرید.

قدرت ماده سفید کننده: محصولات بدون نسخه و محصولات خانگی تحت نظارت دندانپزشک معمولا حاوی یک ماده سفید کننده با قدرت کمتر، با حدود 10٪ تا 22٪ محتوای پراکسید کاربامید، که معادل حدود 3٪ پراکسید هیدروژن است. محصولات سفید کننده دندان در مطب به طور حرفه ای حاوی پراکسید هیدروژن در غلظت های بین 15٪ تا 43٪ هستند.

اقدامات حفاظتی اضافی در مطب، دندانپزشک شما قبل از درمان از ژل روی بافت لثه استفاده می کند یا از یک محافظ لاستیکی (که روی دندان می لغزد) استفاده می کند تا از لثه ها و حفره های دهان شما در برابر اثرات بلیچینگ محافظت کند. محصولات بدون نسخه این اقدامات حفاظتی اضافی را ارائه نمی کنند.

هزینه ها سیستم های سفید کننده بدون نسخه کم هزینه ترین گزینه هستند و سفید کردن در مطب پرهزینه ترین گزینه است.

فرآیند نظارت شده در مقابل فرآیند بدون نظارت: در بلیچینگ یا سایر گزینه های سفید کردن دندان، دندانپزشک وضعیت دندان های شما را بررسی میکند. سابقه پزشکی کامل را در نظر میگیرد. این فرایند می‌تواند در تعیین اینکه آیا بلیچینگ یک دوره درمانی مناسب بر اساس نوع و وسعت لکه‌ها و تعداد و محل ترمیم‌ها است یا خیر، مفید باشد. سپس دندانپزشک شما می تواند، نوع لکه را با بهترین درمان تطبیق دهد تا آن لکه ها را روشن کند.

سفید کردن دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

سفید کردن در شرایط زیر توصیه نمی شود. یا اگر انجام شوند، موفقیت کمتری خواهند داشت.

دندان های حساس و آلرژی

افرادی که دندان‌ها و لثه‌های حساس دارند، لثه‌های عقب‌رفته یا ترمیم‌های معیوب دارند باید قبل از استفاده از سیستم سفیدکننده دندان با دندانپزشک خود مشورت کنند. هر کسی که به پراکسید (عامل سفید کننده) حساسیت دارد، نباید از یک محصول سفید کننده استفاده کند.

بیماری لثه، مینای دندان فرسوده، حفره ها و ریشه های در معرض دید

افراد مبتلا به بیماری لثه یا دندان هایی با مینای فرسوده بهتر است از سفید کردن دندان خودداری کنند. حفره ها باید قبل از انجام هر گونه روش سفید کننده درمان شوند. این به این دلیل است که محلول های سفید کننده به هر پوسیدگی موجود و نواحی داخلی دندان نفوذ می کنند که می تواند باعث ایجاد حساسیت شود. همچنین، روش‌های سفید کردن روی ریشه‌های دندانی که در معرض دید قرار دارند، جواب نمی‌دهند، زیرا ریشه‌ها لایه مینای دندان ندارند.

پرکننده ها، تاج ها و سایر ترمیم ها

پرکردگی های همرنگ دندان و مواد کامپوزیت رزینی که در ترمیم های دندانی (روکش ها ، باندینگ، بریج ها) استفاده می شوند، از موادی فوق العاده محکم ساخته شده اند. و به همین علت مواد سفید کننده بر روی آنها تاثیر نمی گذارد و سفید نمی شوند. بنابراین، استفاده از ماده سفید کننده بر روی دندان هایی که دارای ترمیم هستند منجر به سفیدی ناهموار می شود . در این صورت، دندان های بدون ترمیم روشن تر از دندان های دارای ترمیم به نظر می رسند. هر گونه روش سفید کردن باید قبل از ترمیم ها انجام شود.

افرادی که ترمیم های متعددی دارند که منجر به سفیدی ناهموار می شود، بهتر است به جای سیستم سفید کننده دندان، باندینگ یا روکش ها را در نظر بگیرند. از دندانپزشک خود بپرسید که کدام استراتژی برای شما بهترین انتخاب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.