آیا پس از عصب کشی دندان نیاز به روکش وجود دارد؟

بسیاری از بیماران این سوال را مطرح میکنند که آیا پس از عصب کشی دندان نیاز به روکش وجود دارد؟ در این مقاله میخواهیم درباره نیاز به روکش پس از عصب کشی برایتان بگوییم. اگر دندان هایتان را اندو کرده اید و به مرحله بعدی درمان فکر میکنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

عصب کشی دندان

چه دندان هایی نیاز به درمان ریشه دارند؟

در واقع دندانهایی که کاندید درمان ریشه (به اصطلاح عصب کشی) هستند، معمولا آسیب های جدی دارند. از جمله:

  • پوسیدگی های عمیق
  • پر کردگی های وسیع

بنابراین دندان بسیار آسیب پذیر از حالت ابتدایی خود می شود. اما اجازه دهید پیش از آنکه درباره روکش دندان های عصب کشی برایتان بگوییم، ابتدا توضیح دهیم که در زمان درمان ریشه و یا عصب کشی چه اتفاقی برای دندان می افتد و به طور کلی اندو چیست؟

دندان عصب کشی شده چه ویژگی هایی دارد؟

زمان انجام اندو (درمان ریشه) جهت دسترسی به کانال های ریشه، قسمت مرکزی دندان تا عمق و مدخل ریشه های دندان برداشته می شود. به همین جهت میتوان گفت که دندان اندو تنها دارای چند دیواره ضعیف است. دیواره هایی که شکننده هستند و باید از آنها محافظت کرد.

مورد دیگری هست که باید درباره عصب کشی مدنظر داشت. دندان اندو شده معمولا ۱۰ درصد آب خود را از دست می دهد. در نتیجه شکننده تر از دندان زنده میشود. به همین خاطر، دندان عصب کشی معمولا نیاز به روکش جهت محافظت از نسج دندان باقیمانده دارد. بیمارانی که از روکش امتناع میکنند، معمولا تجربه شکست دیواره های دندان دارند. این شکستگی ها عمیق و زیر لثه اتفاق می افتد. در چنین حالتی دندان معمولا کارایی خود را از دست میدهد. در نهایت بیمار مجبور به کشیدن دندان میشود. بنابراین بیمارانی که از روکش دندان اندو شده خود امتناع می کنند، معمولا پس از حدود دو سال دندان خود را از دست می دهند. این مورد تقریبا برای ۹۰% دندانهای اندو شده خلفی (دندانهای عقبی که شامل کرسی های کوچک و بزرگ است) اتفاق می افتد.

چرا باید دندان عصب کشی را روکش کرد؟

  • دندانهای قدامی عصب کشی از لحاظ ساختاری نیاز کمتری به روکش دارند. اما آنها نیز درگیر مساله دیگری به نام تغییر رنگ هستند.
  • معمولا دندانهایی که فقط پر می شوند، بعد از مدتی تغییر رنگ می دهند و خاکستری می شوند.

بعضی از بیماران به روکش دندان پس از تغییر رنگ آنها فکر میکنند. این موضوع زمانی امکان پذیر است، که برای پر کردن دندان شما از پین استفاده نشده باشد. غالبا برای پر کردن دندان جلو عصب کشی نیاز به پین وجود دارد. زمانی که از پین جهت پر کردن استفاده میشود، زمان انجام روکش، بویژه به صورت تخصصی و صحیح، نیاز به خارج کردن پین است. در غیر این صورت احتمال شکست ریشه یا پین وجود دارد.

بنابراین بهتر است عصب کشی و روکش پس از آن را سریعا انجام دهید. چرا که این کار باعث میشود عمر دندان پس از عصب کشی  افزایش یابد و شما یک دندان سالم را در دهان خود داشته باشید.

84 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.