عوارض دندان عقل را جدی بگیرید.

 

 

عوارض دندان عقل و باقی ماندنش در دهان بیش از ان چیزی است که تصور می کنید. دندانهای عقل نیمه نهفته و نهفته می توانند باعث بهم ریختگی سایر دندانها، پوسیدگی و حتی از دست رفتن دندان دائمی مجاور، تورم و دردناک شدن لثه و حتی تورم صورت و گردن شوند. دندان های عقل در دو نوع وجود دارند: دندان عقل نهفته و دندان عقل غیرنهفته. هر دو نوع این دندان ها بهتر است خیلی زود جراحی شوند و بیرون کشیده شود. در ادامه درباره عوارض دندان عقل بیشتر خواهیم گفت.


عوارض دندان عقل نیمه نهفته:

بیشترین مشکلات به وجود آمده در میان مدت مربوط به دندانهای نیمه نهفته است. در این دندانها به علت گیر غذایی بین دندان و لثه ی پوشاننده و آسیب به لثه از طرف دندان مقابل بیشترین احتمال بروز مشکلاتی از قببیل آبسه و سلولیت وجود دارد.

 

عوارض دندان عقل


دندان عقل نهفته:

دندانهای عقل نهفته میتوانند در دراز مدت و بدون اطلاع خود بیمار، مشکلات بسیاری برای بیماران ایجاد کنند که میتواند عواقب غیر قابل برگشتی داشته باشد. دندانهای عقل نهفته دارای یک کیسه ی رویشی (فولیکول) اطراف خود میباشند که میتواند در گذر زمان به کیست ها یا تومور تغییر ماهیت دهند. بنابراین جراحی و خارج کردن دندانهای عقل قبل از سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی توصیه اکید شده است و به تعویق انداختن جراحی این دندانها مشکلات زیادی را بوجود می آورند. کیست های بوجود آمده امکان رشد و از بین بردن قسمت قابل توجهی از استخوان فک را دارند.

در صورتی که بیمار امکان جراحی را نداشته باشد، بیمار باید هر سال یک عدد رادیوگرافی پانورامیک کنترل تهیه و به پزشک خود مراجعه نماید.

پست های مرتبط

8 دیدگاه. Leave new

 • من ۲هفته س دندون عقلمو کشیدم اما کنار لثه ش که برآمدگی هست که با لمس متوجهش میشم فقط اون دیگه درد میکنه داخل لپمه ولی چبیده به لثه س اونجا که دندون عقل بوده و خارج شده مشکل جیه؟

  پاسخ
 • سلام
  بعد از کشیدن دندان عقل نهفته
  چقدر طول میکشه تا تورم لثه بخوابه و ظاهر صورت طبیعی بشه ؟؟

  پاسخ
 • سلام من یه دندون نیمه نهفته دارم نصفش کنده شده الان گوشمو گردنم درد گرفته ابثه کرده قلبمم یه چن وقته طپشش زیاد شده به نظرتون مربوطه بهش؟ ۲۱سالمم هست

  پاسخ
  • سلام، تپش قلب که نه! ولی گپش درد شاید، باید رادیوگرافی دندونتون رو ببینیم و معاینه شید

   پاسخ
   • سلام دکتر دندون عقل نهفته تو فک بالا دو طرف دارم. هر دوطرف دندون یکی مونده به آخر سر میکشه موقع غذاخوردن. یعنی میتونه بخاطر عقل نهفته باشه؟ چون یه جراح رفتم بیرونش نیاورد گفت ربطی نداره… عکس دندونم هست اگه شماره بدید براتون وات کنم

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست