معایب کامپوزیت دندان – کامپوزیت ونیر

پیش از آنکه درباره معایب کامپوزیت دندان بدانید، لازم است جزییات بیشتری درباره کامپوزیت ونیر بدانید. کامپوزیت ونیر چیست؟ در چه مواردی استفاده می شود؟ کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی یعنی اضافه کردن کامپوزیت به سطح باکالی(بیرونی) دندان برای تغییر فرم یا رنگ دندان. به طور کلی میتوان گفت که درمان کامپوزیت ونیر برای اصلاح بی نظمی های کم تا متوسط استفاده میشود. به عکس زیر نگاه کنید:

معایب کامپوزیت ونیر
کامپوزیت دندان

از کامپوزیت ونیر همچنین میتوان برای اصلاح فرم دندانها و برخی از سایشها (نه همه آنها) کمک گرفت. تشخیص اینکه آیا اصلاح فرم دندان شما با استفاده از کامپوزیت ونیر میتواند انجام شود یا نه به عهده متخصص است.

از دیگر موارد استفاده از کامپوزیت ونیر اصلاح رنگ دندانهاست. میتوان با کامپوزیت ونیر رنگ دندانها رو روشنتر هم کرد.

طراحی لبخند
کامپوزیت دندان

به طور مثال لبخندهای هالیوودی که اکنون طرفداران زیادی دارد. این لبخند با استفاده از کامپوزیت ونیر ایجاد شده است.

در صورتیکه فرد تمایل داشته باشد که فقط یک یا چند دندان محدود را تغییر فرم دهد از کامپوزیتهای همرنگ دندان میتوان استفاده کرد. کامپوزیتها رنج رنگی وسیعی دارند که استفاده از آنها را برای شرایط مختلف مناسب میکند. تعداد دندانهایی که ونیر میشوند به وسعت لبخند بستگی دارند و معمولا هشت الی ده دندان در یک فک میباشند.

مراحل کاری کامپوزیت ونیر

قبل از هر درمانی، معاینه لازم است. در معاینه علاوه بر دیدن رنگ و فرم دندانها، فرم صورت، رابطه دندانها نسبت به لب و صورت و رابطه دندانهای فک بالا و پایین سنجیده میشود. در برخی موارد با توجه به فاکتورهای فوق، کامپوزیت ونیر توصیه نمیشود. رنگ کامپوزیت با همفکری دندانپزشک و فرد مراجع تعیین میشود.
بعد از جلسه معاینه، در صورتیکه درمان فوق قابل انجام باشد، یک زمان حدودا پنج ساعته برای هشت الی ده دندان (یک فک) در نظر گرفته میشود. در ونیر کامپوزیت معمولا دندان تراشیده نمیشود. در این جلسه ونیرها فرم داده و پالیش میشوند.

استفاده از کامپوزیت ونیر برای بستن فاصله دندانهای جلو

از کامپوزیت ونیر برای بستن دیاستم ها (فاصله های دندانی) نیز استفاده میشود. استفاده از کامپوزیت ونیر در صورتی که فاصله دندانی زیاد باشد از درمانهای معمول بستن فاصله بین دندانها؛ زمانبرتر خواهد بود. در حالتی که فاصله دندانی کم باشد با اضافه کردن کامپوزیت به محل مورد نظر (معمولا دندانهای دو طرف فاصله موجود) بستن فاصله بین دندانها انجام می شود و نیازی به ونیر نیست.

دوام کامپوزیت دندان چقدر است

کامپوزیت ونیرها نیاز به مراقبت دارند و مانند دندان رنگ و استین میگیرند در نتیجه نیاز به پالیش دارند ولی فاصله های زمانی مورد نیاز برای پالیش، به نگهداری فرد، رژیم غذایی و رعایت بهداشت او بستگی دارد. برخی افراد حتی در فاصله های یکساله هم نیاز به پالیش ندارند. یکی از عواملی که باعث پریدن کامپوزیتها میشود شکستن تخمه هست. اما خبر خوب این است که کامپوزیتها قابل انجام مجدد هستند و در نتیجه با اینکه عمری حدود چهار الی پنج سال دارند، درمان مناسبی میباشند.


معایب کامپوزیت دندان

در صورتیکه کیس درست انتخاب شود و به طرز صحیحی کار شود، کامپوزیت ونیرها هیچ عوارضی ندارند. عوارضی مانند بوی دهان یا التهاب لثه در اثر کارهای غیر آناتومیک بوجود می آید. کامپوزیت ونیری که درست کار شود قابل نخ کشیدن است. بوی بد دهان اکثرا در اثر عدم امکان نخ کشیدن، ضخامت زیاد کامپوزیت مجاور لثه و عدم پالیش مناسب میباشد.
یکی از سوالات رایج مطرح شده این است که آیا کامپوزیت باعث خراب شدن دندان زیرین میشود؟ پاسخ منفی است. دندانهای کامپوزیت شده و نشده هر دو نیاز به چک آپ دارند و امکان ایجاد پوسیدگی برای هر دو مورد وجود دارد. کامپوزیت ونیر باعث تسریع پوسیدگی دندان زیرین نمیشود بلکه درصورت عدم چک آپ ممکن است فرد به علت وجود کامپوزیتها متوجه پوسیدگی نشود.


قیمت کامپوزیت دندان جلو (هزینه ونیر کامپوزیت)

برای دریافت قیمت با کلینیک تماس بگیرید.

 

تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت  دندان را میتوانید در اینجا مطالعه بفرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.