معایب کامپوزیت دندان – کامپوزیت ونیر

پیش از آنکه درباره معایب کامپوزیت دندان بدانید، لازم است جزییات بیشتری درباره کامپوزیت ونیر بدانید. کامپوزیت ونیر چیست؟ در چه مواردی استفاده می شود؟

کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی یعنی اضافه کردن کامپوزیت به سطح باکالی (بیرونی) دندان برای تغییر فرم یا رنگ دندان. به طور کلی میتوان گفت که درمان کامپوزیت ونیر برای اصلاح بی نظمی های کم تا متوسط استفاده میشود. به عکس زیر نگاه کنید:

معایب کامپوزیت ونیر

از کامپوزیت ونیر همچنین میتوان برای اصلاح فرم دندانها و برخی از سایشها، نه همه آنها کمک گرفت. تشخیص اینکه آیا اصلاح فرم دندان شما با استفاده از کامپوزیت ونیر میتواند انجام شود یا نه به عهده متخصص است.

از دیگر موارد استفاده از کامپوزیت ونیر اصلاح رنگ دندانهاست. میتوان با کامپوزیت ونیر رنگ دندانها را روشن تر کرد.

به طور مثال لبخندهای هالیوودی که اکنون طرفداران زیادی دارد. این لبخند با استفاده از کامپوزیت ونیر ایجاد شده است.

در صورتیکه فرد تمایل داشته باشد که فقط یک یا چند دندان محدود را تغییر فرم دهد، از کامپوزیتهای همرنگ دندان استفاده میشود. کامپوزیت ها رنج رنگی وسیعی دارند که استفاده از آنها را برای شرایط مختلف مناسب میکند. تعداد دندانهایی که ونیر میشوند، به وسعت لبخند بستگی دارد و معمولا هشت الی ده دندان در یک فک است.

مراحل کاری کامپوزیت ونیر

قبل از هر درمانی، معاینه لازم است. در معاینه علاوه بر دیدن رنگ و فرم دندانها، فرم صورت، رابطه دندانها نسبت به لب و صورت و رابطه دندانهای فک بالا و پایین سنجیده میشود. در برخی موارد با توجه به فاکتورهای فوق، کامپوزیت ونیر توصیه نمیشود. رنگ کامپوزیت با هم فکری دندانپزشک و فرد مراجع تعیین میشود.
پس از بررسی موضوعات گفته شده، اگر شما مناسب کامپوزیت دندان باشید، مراحل اصلی شروع میشود. کامپوزیت درمان درمان سریعی محسوب می شود. در یک جلسه حدودا پنج ساعته، هشت الی ده دندان در یک فک کامپوزیت میشود. پزشک متخصص در جلسه درمانی، ونیرها را فرم می دهد و پالیش میکند. یکی از موارد خوب در درمان ونیر کامپوزیت، عدم تراش دندان هاست.

استفاده از کامپوزیت ونیر برای بستن فاصله دندانهای جلو

از کامپوزیت ونیر برای درمان دیاستم (فاصله های دندانی) نیز استفاده میشود. زمانی که فاصله بین دندانها زیاد باشد، کامپوزیت درمان زمانبر تری نسبت به دیگر درمان های معمول است. در حالتی که فاصله دندانی های کم با اضافه کردن کامپوزیت به محل مورد نظر به راحتی انجام میشود. حتی ممکن است بعضی فاصله های دندانی نیاز به ارتودنسی داشته باشد. پزشک متخصص با بررسی شرایط دندان های شما، بهترین روش درمانی را به شما خواهد گفت.

دوام کامپوزیت دندان چقدر است

کامپوزیت ونیرها نیاز به مراقبت دارند. آنها درست مانند دندان واقعی رنگ و استین میگیرند. در نتیجه نیاز به پالیش دارند. ولی فاصله های زمانی مورد نیاز برای پالیش، به نگهداری فرد، رژیم غذایی و رعایت بهداشت او بستگی دارد. برخی افراد حتی در فاصله های یکساله هم نیاز به پالیش ندارند.

از معایب کامپوزیت دندان میتوان به محدودیت هایی که ایجاد میکند، اشاره کرد. شکستن تخمه یکی از عواملی است که باعث پریدن کامپوزیت میشود. اما خبر خوب این است که کامپوزیتها قابل انجام مجدد هستند. در نتیجه با اینکه عمری حدود چهار الی پنج سال دارند، درمان مناسبی هستند. تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت  دندان را میتوانید در اینجا مطالعه بفرمائید.


معایب کامپوزیت دندان

در صورتیکه کیس درست انتخاب شود و به طرز صحیحی کار شود، کامپوزیت ونیرها هیچ عوارضی ندارند. عوارضی مانند بوی دهان یا التهاب لثه در اثر کارهای غیر آناتومیک بوجود می آید. کامپوزیت ونیر اگر درست بر روی دندان ها قرار بگیرد، بیمار به راحتی میتواند از نخ دندان استفاده کند. بعضی از بیماران از بوی بد دهان پس از کامپوزیت دندان گله دارند. این مشکل تنها زمانی ایجاد می شود که شخص نتواند به راحتی از نخ دندان استفاده کند. در واقع ضخامت زیاد کامپوزیت مجاور لثه و عدم پالیش مناسب باعث این مشکل میشود. میتوان گفت که یکی از نشانه های کامپوزیت خوب، همین موضوع است.
اما یکی دیگر از سوالات رایج مطرح شده این است: آیا کامپوزیت باعث خراب شدن دندان زیرین میشود؟ پاسخ منفی است. چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که دندان های کامپوزیت و معمولی هر دو نیاز به چکاب دارند. در واقع امکان ایجاد پوسیدگی برای هر دو مورد وجود دارد. کامپوزیت ونیر باعث تسریع پوسیدگی دندان زیرین نمیشود. بلکه درصورت عدم چک آپ ممکن است فرد به علت وجود کامپوزیتها متوجه پوسیدگی نشود.


قیمت کامپوزیت دندان جلو (هزینه ونیر کامپوزیت): برای دریافت قیمت با کلینیک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.