پروتز ثابت دندان ( انواع و قیمت )

پروتز ثابت دندان چیست؟ این اولین سوالی است که احتمالا به ذهنتان می آید. در این مقاله درباره پروتز ثابت، روش درمانی، متخصص پروتز و قیمت آن برایتان خواهیم گفت. لطفا تا پایان مقاله با ما همراه باشید. اگر سوالی دارید میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید و یا در انتهای مقاله کامنت بگذارید.

۰۹۳۶۵۳۳۷۳۰۴

پروتز ثابت

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان نام کلی روشی است که برای جایگزینی دندان های از دست رفته از آن استفاده می شود. اگر به هر دلیلی، مانند ضربه ناگهانی، افتادن و یا خرابی دندان خود را از دست داده باشید، احتمالا واژه پروتز دندان برایتان آشنایی خواهد داشت. در واقع پروتز دندان از ایمپلنت تا دندان مصنوعی و روکش را شامل میشود. به طور کلی جایگزینی دندان به دو روش انجام میشود: پروتز ثابت و پروتز متحرک. در این مقاله میخواهیم درباره پروتز ثابت برایتان بگوییم. شما میتوانید برای دسترسی به تمامی محتواهای مربوط به پروتز دندان اینجا را کلیک کنید.

پروتز ثابت دندان چیست؟

نوعی از جایگزینی دندان است که بیمار نمیتواند از دهان خود خارج کند. پروتز ثابت، شبیه به دندان طبیعی بر روی فک قرار میگیرد. پروتزهای ثابت دو نوع هستند. پروتز ثابت متکی بر دندان های اطراف و متکی بر ایمپلنت.

پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت

ایمپلنت در نقش ریشه دندان عمل میکند. با جراحی در محل بی دندانی، پین ها یا همان ایمپلنت در استخوان فک کاشته می شود. یک فرد بی دندان کامل، فقط با هشت ایمپلنت در فک بالا و هشت ایمپلنت در فک پایین می تواند دندان های ردیف و زیبا داشته باشد. ایمپلنت دندان باعث میشود مانند یک فرد جوان از لحاظ زیبایی و کارایی جویدن باشید. در واقع به ازای هر دندان یک ایمپلنت نیاز نیست. تنها با چهارده الی شانزده عدد ایمپلنت می توان بیست و هشت عدد دندان را جایگزین کرد.

به عبارتی دیگر، درمان بازسازی کامل دهان به صورت ثابت بر پایه ایمپلنت زندگی دوباره به فرد می بخشد. لازم است بدانید ایمپلنت دندان فقط محدود به فک پایین نیست و در هر بخش از ناحیه بی دندانی قابل اجراست. در واقع اگر بخواهیم دسته بندی کنیم ایمپلنت دندان برای رای هر دو فک بالا و پایین و درمان بی دندانی قابل انجام است.

چه تعداد ایملپنت لازم دارید؟

 • پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت می تواند ناحیه بی دندانی، تک دندانی تا بی دندانی کامل فک بالا، فک پایین یا هر دو را شامل شود.
 • تعداد ایمپلنت لازم  برای درمان بی دندانی کامل فک پایین: حداقل تعداد پایه ایمپلنت برای پروتز ثابت شش عدد است که البته در بیشتر موارد بیش از این تعداد مورد نیاز است.
 • تعداد ایمپلنت لازم برای درمان بی دندانی کامل فک بالا: حداقل تعداد جهت درمان پروتز ثابت هشت عدد است.

پروتز ثابت متکی بر دندان یا بریج

بریج یعنی جایگزینی دندان از دست رفته با تراش و پایه قرار دادن دندانهای دو طرف فضای بی دندانی. این روش درمان قبلا بسیار رواج داشت. در حالیکه امروز با وجود درمان ایمپلنت، درمانهای بریج با پایه دندان طبیعی کمتر استفاده می شوند. البته در حالتی که دندانهای پایه (مجاور ناحیه بی دندانی) نیاز به محافظت با کراون داشته باشند، درمان بریج می تواند مناسب تر از حالتی باشد که دندانهای مجاور سالم هستند.

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

همانطور که گفتیم بریج روشی برای جایگزینی دندان از دست رفته است. در این روش با تراش و پایه کردن دندان های مجاور ناحیه بی دندانی درمان می شود. یکی از مشکلات بریج این است که عمر دندان های پایه کاهش پیدا میکند. فک نیز، در ناحیه بی دندانی دچار تحلیل میشود. دندان های تراش خورده ممکن است با گذشت زمان از بین بروند. در چنین حالتی استخوان فک یارای قبول کردن ایمپلنت را ندارد. در حالیکه با درمان ایمپلنت، آسیبی به دندان های مجاور وارد نمی شود. استخوان فک تحلیل نمی رود و حتی به حفظ آن کمک می شود. بنابراین میتوان به شکل قطعی گفت که ایمپلنت بر بریج ارجحیت دارد. از مشکلات بریج میتوان به این مورد اشاره کرد:

 • پوسیدگی دندانهای پایه و از دست رفتن آنها بعد از مدت حدود ده سال. به این ترتیب بعد از ده سال به جای یک دندان از دست رفته سه دندان از دست رفته خواهیم داشت و طول ناحیه بی دندانی افزایش میابد.

متخصص پروتز دندانی چه کارهایی انجام می دهد؟

شاید در ظاهر این کار بسیار ساده به نظر برسد. اما تعداد بیمارانی که بعد از ایمپلنت دچار مشکل می شوند، نشان میدهد که نداشتن تخصص دندانپزشکان در این زمینه چه آسیبی می تواند به بیمار وارد کند. متاسفانه دیده شده، دندانپزشکانی که متخصص نیستند با قیمت پایین تر نسبت به متخصصین این حوزه، اقدام به ایمپلنت و کاشت دندان می کنند. بیمارانی نیز هستند که به دنبال ایمپلنت ارزان هستند.

این در حالی است که هزینه بعدی این اقدام میتواند برای بیماران بسیار سنگین تمام شود. کاشت یا جراحی ایمپلنت باید توسط متخصص جراحی فک و صورت، یا پریو انجام شود. این موضوع از آن جهت مهم است که محل و زاویه قرارگیری ایمپلنت بسیار مهم است. منیج کردن ایمپلنت باید با استخوان موجود و یا بازسازی استخوان با روشهای مختلف بسیار مهم است. پزشک متخصص با این تصمیم با مشاهده شرایط دندان انجام میشود که بسته به تبحر و تخصص پزشک دارد. علاوه بر تعداد ایمپلنت و محل قرار گیری آنها، زاویه ایمپلنت به لحاظ فاکتورهای مکانیکال، نیروی وارده به ایمپلنت و جنبه زیبایی اهمیت به سزایی دارد. تطابق پروتز با بافت و با ایمپلنت سخت تر از دندان معمولی است. پس بهتر است قسمت جراحی ایمپلنت توسط متخصص مربوطه و قسمت روکش ایمپلنت توسط متخصص پروتز انجام شود.

56 دیدگاه. Leave new

 • محسن جهانی
  2022-05-09 9:20 ب.ظ

  سلام لطف میکنید هزینه پروتز ثابت تمام سرامیکی بر پایه ایمپلنت کره ای برای دو فک که ( بالا 6 ایمپلت و پایین 7 ایمپلنت ) کار شده است رو بفرمایید
  ممنون بابت وقتی که برای پاسخ میزارید.

  پاسخ
 • محمدزندی
  2022-03-30 3:30 ق.ظ

  قیمت پروتز بر پایه ایمپلنت سویسی برای فک بالا وفک پاین چند

  پاسخ
 • فاطمه بوعذار
  2022-03-08 4:13 ب.ظ

  سلام من ۶تاازدندونام افتاده و نمیخوام ایمپلنت انجام بدم میشه پروتز ثابت برام انجام بدین؟

  پاسخ
 • سلام
  قیمت پروتز ثابت بعلاوه قیمتش برپایه ایمپلنت چقد میشه؟

  پاسخ
 • سلام.چرایه قیمت حدودی نمی فرمایدکه هردوفک بالاوپایین ایمپلنت برپایه ثانت چقدراست .حدودا.ممنونم

  پاسخ
  • لطفا از طریق شماره واتس اپ مطب ارتباط برقرار کنید تا با توجه به شرایط دندون ها پاسخگوی شما باشیم

   پاسخ
  • سلام خسته نباشید دندان هایم بالا پایین به صورت کامل خراب شدن که بیشترشونم کشیدم میخواستم بدونم قیمت حدودی شما برای پروتز ثابت بر پایه امپیلنت چقدر میشود برای هر دو فک

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید. میخاستم بدونم پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت تموم دندونا و هر دو فک بالا و پایین حداقل چنتا ایمپلنت لازمه و هزینه هر ایمپلنت و مجموع هزینه‌ها تقریبا چقدر میشه؟ با توجه به وضعیت اقتصادی باید حداقل ایمپلنت رو بزارم برای همین اگه بفرمایید حداقل ایمپلنت چنتا لازمه ممنون میشم. آیا با ۳_۴ تا برای هر فک بالا و پایین امکانپذیره؟

  پاسخ
  • سلام برای پروتز ثابت هر فک هشت عدد ایمپلنت لازمه. در حال حاضر بازسازی کامل یک فک از جراحی تا پروتز(کاشت تا روکش) در صورتیکه نیاز به بازسازی استخوان فکی و سینوس لیفت نباشد با ایمپلنت کره ای ۶۲ میلیون است. و با ایمپلنت سوییسی ۷۸ میلیون

   پاسخ
 • سلام دکتر میخاستم بدونم پروتز ثابت کامل فک بالا با۲ ایمپلنت امکان پذیره خیلی نگرانم فکرمیکنم شل میشه ولی از این بیشتر هم نمیتونم هزینهکنم

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر ببخشید پروتز ثابت بعدا قابل افزایشه مثلا میشه پنج تا دندون باشه بعدا یکی از دست بدیم به همون پروتز قبلی اضافه کنیم؟؟؟

  پاسخ
 • سلام.وقت شما بخیر.اگه ممکنه من میخوام کسی سوالاتم رو نبینه جز خودتون.من تمام دندون هام خرابه اصلا ندارم فقط ریشه هست.و باید دندان مصنوعی بذارم.اما هزینه شو ندارم.۳۴ سالمه و به دلایلی که اینجا نمیشه توضیح داد بیکارم.سوالم اینه در اذای انجام کار براتون,هر کاری که بگید,میتونید برام دندان مصنوعی بگذارید.بجای پولش هر کاری که بگید انجام میدم براتون.واقعا تو عذابم.اگه براتون مقدوره کمکم کنید,و با عرض معذرت اگه ممکنه پاسخ سوالم رو به جیمیلم بفرستید.ممنونم.

  پاسخ
 • زینب بهرامی
  2021-04-05 7:39 ق.ظ

  سلام من ذندادن عقب همه اش خراب هست رفتم درمانگاه میگه میشه دندان بزاری خوب ولی الان اومدم دانشکده میگه نمیشه باید متحرک بزاری

  پاسخ
 • سلام خسته نباشيد.. ميشه قيمت پروتز متكي بر ايمپلنت رو هزينه شو بگين يا حدود هزينه ش ..لطف ميكنين

  پاسخ
  • dr.ghazal arashrad
   2021-01-03 5:59 ق.ظ

   سلام. قیمت پروتز متکی بر ایمپلنت به نوع و سیستم ایمپلنت و نوع پروتز مورد نیاز( فیکس یا متحرک) بستگی دارد

   پاسخ
   • سلام مادرم تمام دندون های فک پایینش رو از دست داده آیا میشه پروتز ثابت بدون ایمپلنت بذاره?متاسفانه به خاطر هزینه های بالا امکان ایمپلنت رو نداره میدونم باید ویزیت شه ولی به طورکلی همچین چیزی ممکنه

   • نه همچین چیزی ممکن نیست اصلا

   • قیمت حدودی بگو، جنس خوب و متوسط
    شما فقط حاشیه سازی میکنی، قیمت حدودی بده لااقل

   • به واتس اپ مطب که تو سایتمون درج شده دایرکت بدید

 • سلام وقت بخیر عرض ادب و احترام
  هزینه پروتز متحرک دندانهای جلو بالا و پایین چقدره حدودا؟

  پاسخ
  • dr.ghazal arashrad
   2020-12-21 4:20 ب.ظ

   سلام، حتما باید ویزیت کنیم تا نشهص شه

   پاسخ
   • سلام‌وقت بخیر
    هزینه پروتز متحرک مارک خوب برای فک بالا چقدر ه؟
    ۲-پروتز ژله ای خوبه یا نه؟

   • با سلام. لطفا برای دریافت هزینه ها با شماره های مطب تماس بگیرید:
    ۰۲۱۲۶۷۶۰۵۸۰
    ۰۹۳۶۵۳۳۷۳۰۴

 • سلام وقتتون بخیر من دندون عقل نهفته دارم و دندونهام کلاً پوسیده هستش دوتا از دندونهامم شکسته و ریشه‌شون توی لثه‌ام جا مونده هزینه پروتز متحرک چقدر میشه حدودا میدونم که باید ویزیت بشم صرفا میخوام حدودش رو بدونم اینجور که توی سایت درج کردین ثابت هزینه‌اش برای من خیلی زیاد میشه ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • mina arefidoost
   2020-08-26 6:38 ق.ظ

   سلام، همونطور که گفتین بدون ویزیت هزینه مشخص نمیشه چون انواع مختلف متحرک هست، اول باید طرح درمان مسخص شه

   پاسخ
 • محمد پاشازاده
  2020-07-23 11:05 ب.ظ

  سلام من کلا دندونهامو کشیدم و میخوام پروتز کنم به نظرتون پروتز ثابت بهتره یا متحرک لطفا هزینه پروتز ثابت و متحرک رو بفرماییدممنون

  پاسخ
  • سلام. قاعدتا ثابت بهتره. به این صورت کلی اصلا نمیشه هزینه برآورد کرد، قبلش باید دهانتون و رادیوگرافیتون رو ببینیم

   پاسخ
   • سلام دندونام کشیدم فکم تحلیل رفته باید برای یمپلنت ودنچر پیوند لثه انجام بگیره بفرمایید هزینه پیوند ودو واحد ایمپلنت با اوردنچر چقدر میشه
    آیا پیوند بالیزر مکان داره بسیار ممنون

   • dr.ghazal arashrad
    2020-10-25 4:29 ب.ظ

    سلام، حتما باید رادیوگرافی و CBCT تون رو ببینیم تا بدونیم که چه نوع پیوند استخوانی مورد نیاز هست و بعدش بر اساس اون هزینه تعیین میشه

   • سلام. دوتا از دندون های جلوم کاملا داغون شدن میخواستم پروتز ثابت انجام بدم.لطفا قیمت هر واحد میگید

   • سلام لطفا برای قیمت با واتس اپ مطب در تماس باشید:
    ۰۹۳۶۵۳۳۷۳۰۴

 • سلام ببخشید من لثه هام رو دارم جراحی میکنم (فلپ)دکترم میگه دندون اصلانداری همش لقه همه رو داری از دست میدی ب نظر شما پروتز ثابت خوبه؟قیمت چنده؟همه روبایدبکشم بعدش بذارم؟یاچندروزبعدازکشیدن میتونم دندون بذارم؟

  پاسخ
  • سلام. ممکنه کسانی که مشکل لثه دارن همین بیماری بعدا ایمپلنتها رو هم درگیر کنه. دو ماه بعدا از کشیدن دندون‌معمولا اقدام به کاشت ایمپلنت میشه.

   پاسخ
   • سلام پروتز کامل فک بالا و پایین هردو بر پایه امپلنت جنس و مواد خوب چقد هزینش میشه؟
    میدونم که باید ویزیت بشم تا تشخیص بدین چه کاری به شرایط استخوان و لثه من مناسب هست لطفا یه هزینه حدودی بگین

   • سلام هر فک حدود پنجاه تومن

   • سلام‌چند روز بعد از کشیدن دندان پروتز میشه گذاشت؟

   • سلام معمولا یه ماه

   • سلام قیمت پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت چقدر هست. حالا من کامنت ها رو خوندم شما جواب روشنی ندادید و به همه گفتید بستگی به نوع ایمپلنت داره . حالا شما یه لطفی کن پایین ترین و بالاترین قیمت رو به ما بدین که ما هم حساب کار دستمون باشه. فک بالا و پایین به طور کامل منظورم بود

   • سلام، بازسازی کامل هر فک با پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت از جراحی تا پروتز(کاشت تا روکش) در صورتیکه نیاز به بازسازی استخوان فکی و سینوس لیفت نباشد با ایمپلنت کره ای ۹۵ میلیون است. و با ایمپلنت سوییسی ۱۳۰ میلیون. اینکه میگیم بستگی داره، به این علته که خیلی افراد نیاز به نوعی بازسازی استخوانی دارند یا این تعداد تقریبیه و بستگی به استخ‌ان شما داره در نتیجه نمیشه تا زمانیکه استخ‌ان شما به طور کامل با CBCT بررسی شه و طرح درمان داده شه، قیمت داد.

 • کریمیان
  2019-09-19 2:33 ب.ظ

  سلام و احترام . دو تا سوال داشتم اگر لطف بفرمایید جواب بدید:
  ۱. آیا کشیدن تمام دندانها برای کار گذاشتن پروتز ثابت باعث پیری صورت و افتادگی لثه نمیشه؟
  ۲. قیمت هر دو فک برای پروتز ثابت تمام سرامیک چقدر است؟

  پاسخ
  • سلام.
   کشیدن دندانها به خودی خود باعث افتادگی صورت میشود، ولی در صورت لزوم باید انجام شود، ولی در صورت جایگزینی با پروتز ثابت دوباره به حالت اول برمیگردد.
   پروتز ثابت تمام سرامیک برای دندان هر عدد ۱۵۰۰۰۰۰ تومان میباشد. ولی پروتز متکی بر ایمپلنت بستگی به نوع ایمپلنت دارد.

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    قیمت هر واحد پروتز ثابت چقدر هست؟

   • سلام، قیمت پروتز ثابت بر پایه چی مد نظرتون هست؟

   • سلام من فک بالا دندونام رو کشیدم و چون تهران اشنای رو نداشتمتا بعد انجام جراحی بمونم مجبور شدم شهرستان جراحی ایمپلنت رو انجام بدم و هفت واحد ایمپلنت داخل فکم با جرای سینوس پیوند استخوان پودر استخوان انجام گرفت حالا قصد دارم واسه پروتز اقدام کنم خواستم اگه امکانش باشه هزینه ی پروتزفک بالا کامل رو اگه امکانش باشه بهم بگین هم جنس درجه یک و هم درجه دو ممنون

   • سلام قیمت پروتز ایمپلنت به نوع و برند ایمپلنت شما بستگی داره چون اصولا یکی از مسایلی که قیمت تعیین میکنه، قطعات پروتزی( اباتمنت) هست که باید برای شما تهیه شه و به فیکسچرها( ایمپلنتهای کاشته شده در فک) پیچ بشه، که قیمت اون قطعات در ایمپلنتهای مختلف متفاوته.

   • سلام من اصلا دندانهام سالم نیست و فقط ۶ عدد جلو دهانم دحدانهامو فک بالا رو بریچ کروم چند سال پیش الان من ۳۰ ملیون برای دندانهام دارم ولی نمیدونم چکار کنم میشه راهنماییم کنید فک بالا و پایین همه خرابه و باید بکشم البته تعدادی کشیدم ممنون

   • سلام وقت بخیر، باید معاینه شید و رادیوگرافیتون رو ببینیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.