پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان نیز یکی از انواع پروتزها می باشد که به دو دسته تقسیم می شود.پروتز یعنی جایگزینی عضوی از بدن با مشابه مصنوعی آن.   پروتز دندان دارای دو نوع کلی ثابت و متحرک می باشد.


پروتز ثابت دندان:

  • دندانی است توسط بیمار قابل درآوردن از دهان نمی باشد.
  • پروتز ثابت می تواند متکی بر دندان باشد یا متکی بر ایمپلنت.

پروتز دندان

  • می تواند یک دندان را جایگزین یا حتی کل دهان را. به طور مثال بیمارانی که همه دندانهای خود را از دست داده اند.
  • می توانند با هشت ایمپلنت در فک بالا و هشت ایمپلنت در فک پایین دوباره صاحب دندان ثابت مثل دندانهای طبیعی خود شوند.

پروتز دندان


پروتز متحرک:

پروتزی می باشد که توسط بیمار قابل در آوردن می باشد و به اصطلاح پلاک متحرک نامیده می شود. پروتز متحرک خود نوع های مختلفی دارد:

مشکلی که این گروه دارند، لقی آنها بود و اینکه بیمار توانایی خوردن غذاهای عادی را که در زمان دندان دار بودن داشت، با این پروتزها نداشت.
پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت در واقع دست دندانهایی هستند که توسط ایمپلنت محکمتر به فک می چسبند. یعنی تقریبا” به حالت دگمه فشاری هستند. این پروتزها اوردنچر نامیده می شوند. در فک پایین نیاز به دو الی چهار ایمپلنت دارند. در فک بالا نیاز به چهار ایمپلنت. بدین ترتیب باز بیمار پروتز متحرک دارد ولی لقی آن بسیار کمتر است و درنتیجه توانایی خوردن غذاهای بهتری با آنها دارد.

پروتز دندان

پست های مرتبط

2 دیدگاه. Leave new

 • محمدجواد صابری
  نوامبر 26, 2018 6:11 ب.ظ

  سلام من حدود۳۵ساله که قرص کرتون استفاده میکنم و از قرص ضد پوکی استخوان هم استفاده کرده ام و با گرفتن عکس cbctو ازمایش … که اگر اجازه دهید تصویرشان را برایتان بفرستم خواهان اگر شرایط داشته باشم ایمپلنت وگرنه پروتز ترجیحا ثابت و چنانچه نه متحرک هستم اگر شماره بفرستید تصاویر رو بفرستم و شما نظر دهید منتظرم با تشکر

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست