کامپوزیت ونیر چیست؟

اهمیت انجام کامپوزیت ونیر توسط متخصص

کیس سلکشن یا انتخاب کیس جهت انجام کامپوزیت ونیر بسیار مهم است. در این انتخاب نامنظمی دندانها و نوع بی نظمی، رابطه دندانهای دو فک نسبت به هم، رابطه دندانها نسبت به صورت و لب و بلندی یا کوتاهی لب بالا در نظر گرفته میشود.
با توجه به اینکه در کامپوزیت ونیر یک لایه کامپوزیت روی دندانها قرا میگیرد برای دندانهایی که خود حالت برجسته و بر آمده نسبت به صورت دارند مناسب نمیباشد.
نسبت طلایی همانطور که در تمام طبیعت وجود دارد در دندانها نیز وجود دارد و یکی از عوامل زیبایی است. در صورتیکه در انجام این نوع کامپوزیت نسبت رعایت نشود دندانها زیبا نخواهند شد. مورد دیگر نظم بیش از حد یا قرینگی کامل است علاوه بر اینکه زیبا نیست حالت مصنوعی نیز به صورت میدهد و اصطلاحا حالت کلید پیانویی نامیده میشود.

عوارض انجام غیرتخصصی این نوع کامپوزیت

توجه به نکات مشخصی در حین کار توسط متخصص میتواند از مشکلات بعدی جلوگیری کند. یکی از مشکلاتی که ممکن است عدم تخصص دندان پزشک و توجه کافی او برای دندان های بیمار ایجاد کند، جلو آمدن بیش از حد دندانهاست که می تواند به علت ضخامت بیش از حد کامپوزیت باشد. این ضخامت علاوه بر اینکه باعث حالت مصنوعی دندانها میشود موجب التهاب لثه و عدم فانکشن دندان نیز میشود. در واقع برآمدگی دندانها میتواند به علت انتخاب غیر صحیح کیس باشد. به طور مثال دندانها به خودی خود نسبت به صورت و لبها حالت برجسته داشته باشند که با کامپوزیت ونیر این حالت تشدید خواهد شد و یا نامنظمی شدید که به اشتباه با کامپوزیت ونیر اصلاح شود.

از مشکلات دیگری که ممکن است با استفاده غیرصحیح کامپوزیت ونیر ایجاد شود، التهاب لثه است. التهاب لثه میتواند به علت روش ناصحیح گذاشتن کامپوزیت مجاور لثه، پالیش نامناسب و یا ضخامت زیاد کامپوزیت باشد. التهاب لثه میتواند علاوه بر خونریزی لثه باعث بدبویی دهان نیز بشود.
و مشکل سومی که ممکن است برای بیمار ایجاد شود عدم توانایی در نخ کشیدن است که می تواند به علت چسباندن دندانها به هم و یا عدم پالیش فاصله بین دندانی شود. عدم امکان نخ کشیدن منجر به گیر غذایی، التهاب لثه و به تبع آن پوسیدگی دندانی و بدبویی میشود.

تمامی مواردی که برای شما گفتیم در صورت وجود و بررسی کارشناسانه دندان ها ایجاد نخواهد شد و این معایب به خودی خود نمیتواند عیب های کامپوزیت ونیر باشد. بلکه این روش نیاز به بررسی دقیق دارد تا از مشکلات احتمالی برای بیمار جلوگیری شود.

کامپوزیت-ونیر-چیست

و اما تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

لمینت سرامیکی نیز عملکرد مشابه لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر دارد. تفاوت در نوع ماده و نحوه ساخت آنهاست. درحالیکه لمینت کامپوزیتی هر فک در یک جلسه حدودا پنج ساعته در مطب انجام میشود، لمینت سرامیکی همراه با تراش کم و قالب گیری و ارسال آن به لابراتوار انجام میشود و حدود سه هفته به طول می انجامد. لمینت کامپوزیتی معمولا نیاز به تراش ندارد. تراش لمینت سرامیکی در حدود نیم میلیمتر است و البته به موقعیت از لحاظ جلو و عقب بودن نیز بستگی دارد. در حالیکه ماندگاری کامپوزیت ونیر حدود چهار یا پنج سال است، این مشخصه برای لمینت سرامیکی حدود ده سال است. کامپوزیت ونیر همانند دندان استین میگیرد و البته قابل پالیش است. لمینت سرامیکی تعییر رنگ نمیدهد و یا به عبارتی رنگ نمیگیرد، البته این به آن معنا نیست که رنگ گرفتن بین دندانها و یا دندانهای ساپورت کننده لمینتها در رنگ لمینتها تاثیری ندارد.

چه تعداد کامپوزیت ونیر لازم داریم؟ از زبان دکتر غزال آرش راد بشنوید.

آیا درباره لمینت دندان می دانید؟ روی لینک زیر کلیک کنید: 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.