کشیدن دندان عقل

دندان عقل کشیدن یا جراحی دندان عقل:

دندان عقل کشیدن یا نکشیدن آن یکی دغدغه های بیماران در سالهای اخیر است.در صورتی که جراحی دندان عقل انجام داده اید مراقبت های لازم پس از جراحی دندان عقل را مطالعه کنید.


دندان عقل چیست؟

سومین دندان آسیا(مولر) ,دندان عقل نامیده میشود. علت نامگذاری این دندان به دندان عقل سن رویشی این دندان میباشد که از حدود ۱۷ سالگی میتواند اتفاق بیافتد. ۴ عدد دندان عقل در فکین وجود دارد که آخرین دندانها در قوس فکی میباشند.


انواع دندان عقل:

دندانهای عقل ممکن است به صورت روییده , نیمه نهفته و یا  دندان عقل نهفته باشند و حتی ممکن است اصلا وجود نداشته یا بیش از یک دندان عقل نهفته در هر سمت باشند. رویش دندانهای عقل نیاز به وجود فضای کافی در استخوان فک داردو اگر فضای کافی در قوس فکی وجود نداشته باشد دندان به صورت نهفته یا نیمه نهفته باقی میماند.


چگونه وجود یا عدم وجود نهفتگی در دندان را بررسی کرد؟

دندان های عقل بالاترین شیوع نهفتگی را دارند و علت آن تغییر رژیم غذایی انسانها در طول سالیان میباشد. لزوم بررسی وجود یا عدم وجود و نهفتگی دندانهای عقل امری ثابت شده است و به وسیله ی یک رادیو گرافی ( ترجیحا پانورامیک) قابل بررسی میباشد.


آیا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

یکی از رایج ترین سوالات نیاز یا عدم نیاز به  کشیدن دندان عقل و یا جراحی دندان میباشد. دندان عقل اگر درموقعیت صحیح رویش یابد، مانند سایر دندانها مفید و مؤثر بوده و علیرغم تصور غلط عامیانه در این موارد نباید کشیده شوند ولی این حالت به صورت کمتری اتفاق میافتد و رویش دندان عقل اغلب با مشکلاتی همراه است. حتی در صورت رویش مناسب این دندان به علت موقعیت آن و عدم دسترسی مناسب جهت رعایت بهداشت بیشتر دچار پوسیدگی میشوند. اعتقادی وجود دارد که ممکن است فشار ناشی از این دندانها سبب بی‌نظمی در ردیف دندانها شود که از نظر علمی ثابت شده نمی‌باشد.

مطالعه کنید:مراقبت های لازم پس از جراحی دندان عقل


دندان عقل نیمه نهفته:

بیشترین مشکلات به وجود آمده در میان مدت مربوط به دندانهای نیمه نهفته است. در این دندانها به علت گیر غذایی بین دندان و لثه ی پوشاننده و آسیب به لثه از طرف دندان مقابل بیشترین احتمال بروز مشکلاتی از قببیل آبسه و سلولیت وجود دارد.


دندان عقل نهفته:

دندانهای عقل نهفته میتوانند در دراز مدت و بدون اطلاع خود بیمار مشکلات بسیاری برای بیماران ایجاد کنند که عقب انداختن کشیدن دندان میتواند عواقب غیر قابل برگشتی داشته باشد. دندانهای نهفته دارای یک کیسه ی رویشی (فولیکول) اطراف خود میباشند که میتواند در گذر زمان به کیست ها یا تومور تغییر ماهیت دهند لذا به جراحی و خارج کردن دندانهای عقل قبل از سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی توصیه اکید شده است و به تعویق انداختن جراحی این دندانها مشکلات زیادی را بوجود می آورند. کیست های بوجود آمده امکان رشد و از بین بردن قسمت قابل توجهی از استخوان فک را دارند.

مطالعه کنید : مراحل جراحی دندان عقل نهفته

در صورت عدم امکان کشیدن دندان عقل و عدم بروز مشکل بیمار باید هر سال یک عدد رادیوگرافی پانورامیک کنترل تهیه و به پزشک خود مراجعه نماید.


مراقبت پس از کشیدن دندان عقل:

مراقبت های لازم در ۲۴ اول پس از جراحی دندان عقل:

 • گاز استریل روی زخم را تا یک ساعت به کمک دندانهای مقابل با فشار نگه دارید.
 •  از باز و بسته کردن و یا تعویض گاز خودداری نمایید.
 •  آب دهان خود را به طور معمول فرو ببرید
 •  حتی الامکان سه تا چهار ساعت از صحبت کردن پرهیز کنید.
 • بلافاصله پس از جراحی، ناحیه عمل شده را از روی صورت با کیسه یخ به طور متناوب(ده دقیقه به ده دقیقه) تا چند ساعت کمپرس کنید.
 • خونریزی خفیف تا ۶ ساعت پس از جراحی طبیعی است .
 • گاهی تا ۲۴ ساعت نیز ممکن است بزاق آغشته به خون باشد.
 • در صورت بروز خونریزی شدید: گاز استریل را روی هم تا کرده و در محل عمل شده به مدت یک ساعت به کمک دندانهای مقابل فشار دهید.
 • غالبا” پس از عمل جراحی درد وجود دارد. بهتر است قبل از بروز درد و از بین رفتن اثر داروی بی حسی از داروهای مسکن استفاده نمایید.
 • در صورت ادامه درد طبق دستور پزشک از مسکن تجویز شده میل نمایید. بروز تب تا یک درجه پس از عمل جراحی نشانه عفونت نمی باشد.
 • از آنجا که بدن برای ترمیم و بهبودی زخم نیاز به مواد غذایی کافی و پر انرژی دارد هیچ یک از وعده های غذایی را حذف نکنید.
 • در دوازده ساعت اول پس از جراحی غذاهای سرد و مایع استفاده شود و از روز بعد، رژیم غذایی معمول را شروع نموده و تا یک هفته از جویدن غذا روی ناحیه جراحی شده خودداری کنید.

مراقبت های کلی پس از ۲۴ساعت اول جراحی دندان عقل:

  • حداقل به مدت ۵ شبانه روز از کشیدن سیگار خودداری کنید.
  • تا ۲۴ ساعت از فعالیت شدید بدنی پرهیز نمایید.
  • بروز تورم و کبودی و محدودیت در باز کردن پس از جراحی امری طبیعی است.
  •  معمولا از ۲ الی ۳ روز پس از جراحی افزایش یافته و سپس به تدریج با کمپرس گرم رو به کاهش می نهد.
  • همچنین وجود غشای سفید رنگ در محل زخم و مخاط اطراف آن همیشه دلیلی بر وجود عفونت نیست و پس از مدتی بخصوص با شستشوی دهان از بین خواهد رفت.
  • شستشوی دهان تا ۲۴ ساعت لازم نیست.
  •  از روز دوم حداقل ۶ بار در روز و به خصوص بعد از صرف غذا دهان را با سرم فیزیولوژی یا محلول آب نمک رقیق شستشو دهید.
  • از دستکاری محل زخم و بخیه ها و کنار زدن لب و گونه جهت دیدن محل زخم خودداری کنید.
  •  مسواک زدن را در ۲۴ ساعت پس از عمل جراحی شروع نمایید. سعی شود محل زخم با مسواک تحریک نگردد.

درد بعد از کشیدن دندان عقل

درد بعد از کشیدن دندان عقل نیز مانند سایر دندانهاست و تفاوتی ندارد و در صورت مصرف مرتب داروهای مسکن طبق دستور پزشک و استفاده از کیسه یخ و شستشوی مناسب محل زخم پس از مصرف غذا درد تا سه روز فروکش خواهد کرد.


بعد از کشیدن دندان عقل چه بخوریم

در روز اول پس از کشیدن و یا جراحی دندان عقل، مصرف مایعات سرد و غذاهای نرم و سرد از قبیل بستنی، ماست و …توصیه میشود. ازمصرف مایعات گرم مانند چای باید خودداری شود. پس از گذشت روز اول معمولا نیازی به رعایت رژیم غذایی بخصوصی نیست ولی بعلت وجود احتمالی درد و محدودیت باز کردن دهان رعایت رژیم غذائی نرم تر از حالت معمول برای بیمار راحتتر می باشد.


عفونت بعد از کشیدن دندان عقل

عفونت بعد از کشیدن دندان عقل شایع نیست ولی در صورت عدم رعایت توصیه های بهداشتی و عدم استفاده دهانشویه، ممکن است اتفاق بیفتد.


خونریزی بعد از کشیدن دندان

&nbsp خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل شایع نیست، مگر اینکه بیمار مشکل انعقادی داشته باشد و یا بیمار از داروهای ضد انعقاد خون استفاده نماید(که البته در اینصورت معمولا با مشورت با پزشک مربوطه قطع میشود).ولی اندکی خونریزی به صورت خون آبه حتی تا یک روز پس از جراحی نیز طبیعی است.


عوارض کشیدن دندان عقل

درای ساکت یا به اصطلاح فارسی، حفره ی خشک از عوارضی است که ممکنست پس لز کشیدن دندان عقل اتفاق بیفتد. در این حالت سه روز پس از جراحی درد بیماران افزایش پیدا کرده و بو و مزه ی بد در دهان احساس میشود.


بخیه دندان عقل

برای کشیدن ساده ی دندان عقل نیز به بستن زخم با استفاده از بخیه وجود ندارد.


پوسیدگی دندان عقل

دندان عقلی که پوسیده شده (اگر دندان در جای صحیح خود در فک قرار گرفته باشد) ترمیم می شود یا به عبارتی پر می شود. اما در مورد دندان عقلی که در جای صحیح خود قرار نگرفته، بهتر است قبل از اینکه پوسیدگی عمیقتر شود و کشیدن آن را نیز دچار مشکل کند هر چه زودتر کشیده شود. در مورد پوسیدگیهای وسیعتر ، دندان عقل معمولا تحت درمان ریشه و روکش قرار نمی گیرد و بهتر است قبل از ایجاد عوارض بیشتر و عفونت و تبدیل درمان کشیدن به جراحی دندان، هر چه زودتر کشیده شود.

 

فهرست مطالب:

   1. دندان عقل چیست؟
   2. انواع دندان عقل
   3. آیا کشیدن دندان عقل ضروری است؟
   4. مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل
   5. درد بعد از کشیدن دندان عقل
   6. بعد از کشیدن دندان عقل چه بخوریم
   7. عفونت بعد از کشیدن دندان عقل
   8. خونریزی بعد از کشیدن دندان
   9. عوارض کشیدن دندان عقل
   10. بخیه دندان عقل
   11. پوسیدگی دندان عقل
   12. علائم درآمدن دندان عقل

 

پست های مرتبط

25 دیدگاه. Leave new

 • مریم اسدی
  می 19, 2017 4:10 ق.ظ

  آیا درد شدید پس از جراحی دندان عقل در روز چهارم پس از جراحی طبیعی است؟

  پاسخ
 • سلام اطلاعاتی که در سایت وجود داره واقعا عالیه خیلی از توضیحات دقیقا سوال خودم بود مخصوصا جراحی دندان عقل و توضیحات ایمپلنت. ممنون از شما

  پاسخ
 • باسلام وقدردانی اززحمات شما..یکی ازدندانهایم چندسال پیش عفونت کردوپوسیده شدنصفش شکست وبقیه اش مانده الان لثه رویش را پوشانده ایا خطری دارد

  پاسخ
 • با سلام من حدود پنج روزه دندان عقل کشیدم ولی هنگام اب سرد خوردن درد میگیره و یه جسم سختی بین زخم وجود داره مشگل چیه

  پاسخ
 • سلام. خدا خیرتان بدهد. خیلی ممنونم بابت این مطالب کامل و عالی و بسیار مفید و کاربردی. اجرتان با خدا. باز هم ممنون.

  پاسخ
 • سلام..خیلی عالی بود مطالب..
  ۵ روز از جراحی دندان عقلم میگذره و توی لپم احساس درد دارم ممکنه داخل لپ آسیب دیده باشه؟ در این صورت چه کنم؟

  پاسخ
 • سلام.دندون عقلم بخاطر فای کافی نداشتن فکم داخل لثه رشد پیدا کرده. یه سمت رو با جراحی کشیدن برام.میشه راهنمایی بفرمایید آیا ضرورت داره ک اون یکی هم کشیده شه؟اینکه میگن با همین یه دونه ک کشیده فکت جا باز کرده اوکی شده. و ممکنه بعدها همین دندون عقل جایگزین دندونهای خرابت ک میکشی بشه درسته؟؟

  پاسخ
 • سلام. من ۱۸ سالمه دندون عقلم هنوز در نیومده ولی دختر گفت جراحی باید کنی آیا جراحی کنم خوبه

  پاسخ
  • سلام رادیوگرافیتون رو باید ببینیم بستگی به میزان رشد دندونتون و محل قرار گیری اون داره. گاهی دندونها در وضعیت بدی در حال رشد هستند که باعث آسیب به بقیه دندونها میشن

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ممنون بابت اطلاعات خوبتون ..من فک بالا و پایینم جای دندان های عقل ملتهب و زخم شده و درد شدیدی داره..فکمم اصلا جا برای دندان نداره …حتما باید جراحی بشه؟جراحی دردش خیلی زیاده؟

  پاسخ
 • مجتبی علیزاده
  نوامبر 8, 2019 3:50 ق.ظ

  سلام من دندون عقلم خیلی درد میکنه و طبق اطلاعاتی که کسب کردم میگن دندون عقل تا ۳۲ سالگی رشد میکنه و من ۲۲ سالمه بنظرتون بکشم دندونمو؟؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید باتشکر

  پاسخ
  • سلام و وقت بخیر
   لطفا به شماره تلگرام ۰۹۰۳۱۲۲۴۰۱۲ پیام ارسال بفرمایید تا بصورت آنلاین ویزیت انجام شود.

   پاسخ
 • سلام من در فک پایین دارای دندان عقل نیمه نهفته میباشم که مقداری از دندانم شکسته و برای جلوگیری از عفونت موقتا با مواد پانسمان پر شد اما دکتر ام گفت بکشید خود دندان طبق رادیو گرافی گرفته شده 0.5 سانتی متر از لثه بیرون آمده کمی برای کشیدنش میترسم به سه دلیل 1- چون نزدیک استخوان بین دو فک است آسیب به فک بزنه 2- در طول درمان چون بدنم مقاوم شده به بی حسی و حتما باید دو تزریق انجام شود تا بیحس شه در حین جراحی درد و ناراحتی داشته باشم و 3- آسیب به دندان مجاورش بخوره ؟آیا با بیهوشی انجام پذیر هست در ضمن من آسم (آلرژی هم دارم ) ممنونم

  پاسخ
  • سلام، اگر رادیوگرافی پانورامیک دارید بفرستید. آسمتون در چه حدی هست؟
   برای ارتباط سریعتر لطفابه تلگرام ۰۹۰۳۱۲۲۴۰۱۲ پیام ارسال کنید

   پاسخ
 • سلام من 22 هفته بارداری هستم بایددندان عقلم که پوسیده شده ودردزیادی دارم روبکشم میخواستم ببینم باعث سقط نمیشه یامشکلی برای جنین ایجادنمیکنه

  پاسخ
  • سلام، اینگونه درمانها معمولا بهتر هست در سه ماهه دوم بارداری انجام شوند. پس بهتره هر چه زودتر اقدام کنید.

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست