ایمپلنت فوری | هرآنچه قبل از مراجعه به متخصص باید بدانید

ایمپلنت فوری یک روش نسبتا جدید برای جاگزینی دندان از دست رفته است. زمانی که به هر دلیلی شخصی دندان خود را از دست می دهد، باید بلافاصله برای کاشت دندان و جایگزین کردن دندان از دست رفته، به جراح فک و صورت مراجعه کند. چرا که خالی ماندن جای دندان، علاوه بر مشکلات بهداشتی که ایجاد خواهد کرد، میتواند باعث تغییر شکل فک و صورت شود. این جایگزینی به دو روش انجام می شود: ایمپلنت معمولی و ایملپنت فوری.

در این مقاله می خواهیم درباره ایمپلنت فوری و هزینه آن، معایب و مزایای آن، شرایط استفاده و مراحل ایمپلنت فوری برایتان بگوییم. لطفا با ما همراه باشید و این مقاله را برای کسانی که دندان خود را از دست داده اند و یا به فکر جایگزینی دندان از دست رفته خود هستند، ارسال کنید.

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

اما اصطلاح ایمپلنت فوری که در زبان فارسی گفته میشود به دو درمان و اصطلاح متفاوت در انگلیسی گفته میشود.

 • ایمپلنت فوری یا fresh socket یا immediate insertion به کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان گفته میشود.
 • اصطلاح دیگری که باز با نام ایمپلنت فوری نامیده میشود immediate loading است. یعنی گذاشتن پروتز بر پایه ایمپلنت همزمان با کاشت ایمپلنت. البته این پروتز موقت است و بعد از پروسه استيواینتگریشن یا جوش خوردن ایمپلنت به استخوان پروسه پروتز دایم طبق روال معمول انجام میشود.

هر دو شکل نام برده از روش های متفاوت ایمپلنت فوری هستند که روش های متفاوتی دارند. هر کدام از این روش ها، با توجه به وضعیت دندان شما توسط متخصص انتخاب خواهد شد. در ادامه درباره تفاوت این دو روش و به طور کلی ایمپلنت فوری بیشتر برایتان خواهیم گفت.

در پاسخ به سوال رایج ایمپلنت فوری چیست، میتوان گفت که یک روش کاشت دندان است که بلافاصله بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت در فک قرار داده میشود. پایه های ایمپلنت شبیه به ریشه های واقعی دندان عمل می کند. این پایه ها بسیار محکم هستند و وظیفه نگهداری تاج دندان را دارند. ایمپلنت در واقع ریشه تیتانیومی است که برای دندان داخل لثه کار گذاشته می شود. ایمپلنت فوری از نظر پزشکی بسیار ارجح است. چرا که وقتی دندانی از بین می رود، در دراز مدت ممکن است که فرم استخوانی فک تغییر کند. در ایمپلنت فوری fresh socket تحلیل کمتری اتفاق می افتد. چرا که ایمپلنت در ناحیه بی دندانی قرار میگیرد، از پودر استخوان، مابین فاصله ایمپلنت قرار داده شده و ریشه کشیده شده استفاده میشود و دندان به روش متفاوتی توسط جراح کشیده میشود (روش آتروماتیک)

ایمپلنت فوری (fresh socket) چیست؟

ایمپلنت فوری خود شامل دو حالت است که در ترجمه فارسی به هر دو حالت ایمپلنت فوری گفته میشود. در روش fresh socket کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت و پروتز در یک جلسه انجام می شود. در این روش از پودر استخوان و ممبران برای پر کردن فضای خالی بین دندان کشیده شده و ایمپلنت استفاده می شود. این مواد باعث می شود که ایمپلنت در محل خود ثابت شود. باید بدانید که امکان انجام این روش برای همه امکان پذیر نیست. در واقع وضعیت دندانی شما باید توسط جراح بررسی شود تا امکان انجام  fresh socket بررسی شود.

قیمت ایمپلنت فوری چقدر است؟

به این نکته توجه کنید که ایمپلنت فوری یک کار تخصصی است و باید توسط دو متخصص انجام شود: متخصص پروتز و جراح فک و صورت. اما چرا برای ایمپلنت دندان باید به دو دکتر مراجعه کنید؟ باید به این نکته توجه داشته باشید که کشیدن دندان خود عامل مهمی در انجام ایمپلنت است. اگر دندان شما به روش معمولی کشیده شود. میتواند قسمت هایی از استخوان معمولی را از بین ببرد. دندانی که برای ایمپلنت کشیده می شود، حتما و حتما باید طوری کشیده شود که آسیبی به استخوان های محل بی دندانی وارد نکند و این کار توسط جراح فک و صورت می تواند به راحتی صورت بگیرد. انجام این کار توسط جراح، قطعا به نفع دندان های شما خواهد بود.

عامل دیگری که درباره قیمت ایمپلنت باید در نظر بگیرید، این است که ممکن است شما با مراجعه به دکترهای غیرمتخصص بتوانید با هزینه کمتر ایمپلنت انجام دهید. اما کیفیت کار و در نهایت سلامت شما بسته به پزشکی است که انتخاب میکنید. لازم است بگوییم که رشته متخصص ایمپلنت وجود ندارد! در واقع، متخصصینی که میتوانند دندان شما را ایمپلنت کنند، متخصص پروتز هستند. پیشنهاد میکنیم حتما برای انجام جراحی و کشیدن دندان، به جراح فک و صورت و برای روکش ایمپلنت، به متخصص پروتز مراجعه کنید:

رزرو نوبت جراح فک و دندان و متخصص پروتز در یک کلینیک: 02126760580 / 09365337304 

در تعیین قیمت ایمپلنت نوع برند انتخابی پزشک بسیار مهم است. قیمت ایمپلنت فوری (immediate loading) نیز نسبت به ایمپلنت معمولی بالاتر است. چرا که در ایمپلنت فوری با پروتز موقت (immediate loading) نیاز به یک پروتز موقت است تا زمان ساخت پروتز نهایی روی ایمپلنت جاگذاری شود. در واقع میتوان گفت هزینه اضافه نسبت به ایمپلنت معمولی به خاطر تهیه قطعه مخصوص ایمپلنت جهت ساخت پروتز موقت (تمپوراری اباتمنت)، قالب گیری از دهان و دندان موردنظر توسط لابراتور قبل از جلسه جراحی است. در ایمپلنت فوری (هر دو حالت) نیز، همانطور که در بالا گفته شد، از پودر استخوان برای کاهش تحلیل استخوان استفاده می شود. نوع کشیدن دندان نیز، در تعیین قیمت ایمپلنت تاثیر دارد. حفظ استخوان دندانی که قرار است ایمپلنت شود، عامل بسیار مهمی در حفظ دندان ایمپلنت شده ی شماست.

پیشنهاد میکنیم برای دریافت هزینه دقیق ایمپلنت یک روزه، به این شماره پیام دهید و سوال خود را مطرح کنید تا مشاورین کلینیک دکتر غزال آرش راد پاسخگو باشند: 09365337304 و یا برای هزینه ایمپلنت فوری دندان با این شماره 02126760580 تماس بگیرید.

ایمپلنت فوری چگونه انجام می شود؟

بسیاری از بیماران، دوست دارند پیش از انجام هر عمل و یا تغییری درباره جزییات آن بیشتر بدانند. علم به اینکه این روش چگونه انجام می شود، چه مراحلی دارد و یا نگاه کردن به فیلم ایمپلنت فوری میتواند احساس اعتماد و اطمینان بیشتری برای بسیاری از بیماران عزیز ایجاد کند. در این بخش میتوانید با مشاهده فیلمی که تهیه شده به همراه توضیحات دکتر غزال آرش راد، اطلاعات بیشتری درباره ایمپلنت فوری به دست بیاورید.

مراحل ایمپلنت فوری دندان

پیش از کاشت و ایمپلنت فوری: اما ایمپلنت فوری شامل چه مراحلی است؟ در ابتدا با مراجعه به جراح فک و صورت، وضعیت دندانی که شکسته و یا مشکل دارد، بررسی شود. در واقع متخصص و جراح پیش از تعیین وقت کاشت دندان با معاینه بیمار، از مناسب بودن روش درمانی ایمپلنت فوری مطمئن خواهند شد. این کار با عکس رادیوگرافی و سی تی اسکن و مشاهده ضخامت استخوان فک، وضعیت ریشه های دندان و نواحی اناتومیک فکی از جمله محل سینوس و عصب فکی انجام می شود.

جلسه کاشت دندان: همه مواد لازم و موردنیاز بیمار پیش از جلسه توسط متخصص پروتز آماده می شود. ایمپلنت فوری یک جراحی است بنابراین منتظر آمپول بی حسی باشید. جراح فک در این مرحله برای کشیدن دندان شما اقدام خواهد کرد. برای کاشت ایمپلنت، باید حفره ای در لثه، قسمتی که دندان وجود ندارد، ایجاد کرد تا بتوان ایمپلنت را در آن قرار داد. این حفره همان جایی است که ایمپلنت (ریشه های مصنوعی و نگهدارنده دندان) در آن قرار می گیرد. اندازه سوراخی که برای قرار گیری ایمپلنت در استخوان فک، ایجاد می شود و موقعیت ان میتواند از موارد مهمی باشد که متخصصین به آن توجه میکنند. پس از ایجاد حفره و یا سوراخ، ایمپلنت را در آن محل قرار میدهند و در نهایت پروتزهای از پیش ساخته شده به ایمپلنت وصل می شود. تفاوت ایمپلنت فوری و معمولی درست در همین نقطه است. در واقع در این مرحله که ایمپلنت و پیچ در داخل دهان قرار میگیرد، نیاز نیست چند ماه صبر کنیم تا تا استخوان محل کشیدن دندان تشکیل شود. اگر از روش  fresh socket ایمپلنت فوری دندان شما انجام شود، حدود دو ماه زمان بی دندانی کمتری خواهید داشت علاوه بر مزایای دیگری که پیشتر ذکر شد. اگر از روش  immediate loading استفاده شود، متخصص پروتز دندان، پروتز موقتی را در دهان شما و روی پیچ قرار می دهد. این پروتز موقتی تا چند ماه در دهان شما وجود خواهد داشت. البته باید جنس این روکش به گونه ای باشد، که با جویدن کارایی خود را خیلی زود از دست ندهد و در واقع عفونت و یا ایجاد مشکل در ایمپلنت نشود. در واقع به صورت خلاصه می توان گفت که ایمپلنت فوری دندان شامل قرار دادن پایه ایمپلنت، وصل اباتمنت و تاج دندان می شود.

ایمپلنت دندان – همه چیز درباره ایمپلنت

مزایای ایمپلنت فوری دندان چیست؟

 • کوتاه بودن زمان بی دندانی
 • پروسه درمان، حذف یکی از مراحل جراحی و ادغام دو جراحی در یک جلسه. در واقع میتوان گفت که این از مهم ترین مزایای ایمپلنت فوری از نظر بیماران است: کوتاه شدن دوره درمان ایمپلنت فوری.
 • اما مهم ترین مزیت ایمپلنت فوری از نظر متخصصین، حفظ استخوان در مدت زمان ترمیم، پس از کشیدن دندان است. در این روش از تحلیل و از دست رفتن بیشتر استخوان، در فاصله بین کشیدن دندان و گذاشتن ایمپلنت، جلوگیری می شود.
 • کاهش تعداد جلسه های درمانی و جراحی های لازم برای ایمپلنت
 • افزایش اعتماد بنفس بیمار به خاطر حفظ ظاهر به شکل اول و زیبایی بیشتر
 • درد و عوارض کمتر
 • نداشتن دندان میتواند در ادای کلمات تاثیرگذار باشد. در این روش وضعیت آوایی و ادای کلمات بیمار را دچار مشکل نخواهد کرد.

متخصص ایمپلنت و پروتز دندانی(کاشت دندان)

عوارض ایمپلنت فوری دندان چیست؟

 • هزینه اضافی، به علت نیاز به مراحل ساخت پروتز در روز جراحی تهیه قطعه مخصوص ایمپلنت جهت ساخت پروتز موقت (تمپوراری اباتمنت)، قالب گیری از دهان و ساخت نمونه دندان مورد نیاز توسط لابراتوار قبل از جلسه جراحی و کاشت ایمپلنت (immediate loading)
 • امکان لطمه خوردن به مرحله جوش خوردن ایمپلنت در فک و صورت در روش (immediate loading)
 • به طور کلی عوارض این روش نسبت به مزایای آن بسیار کم است.

آیا همه میتوانند ایمپلنت دندان فوری انجام دهند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که ایمپلنت فوری نیز، نیاز به شرایط خاصی دارد. در واقع با توجه به وضعیت دندان های شما درباره روش ایمپلنت، تصمیم گیری خواهد شد. مهم ترین مورد این است که ایمپلنت کار گذاشته شده، دارای ثبات کافی در استخوان باشد تا در اثر immediate loading  دچار شکست نشود یا به اصطلاح fail نشود. این مورد بستگی به شرایط و طول و قطر استخوان فرد پذیرنده ایمپلنت دارد. اکلوژن بیمار، در واقع نحوه قرار گیری دندانهای بالا و پایین نسبت بهم در حالتهای مختلف، میتواند در وارد شدن و یا نشدن نیروی مخرب به دندان ها تاثیر گذار باشد. تشخیص اینکه آیا شما کاندیدا هستید یا نه به وضعیت دندان شما و نظر متخصص پروتز بستگی دارد. اگر به دنبال جواب این سوال برای دندان های خودتان هستید میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را از دکتر غزال آرش راد دریافت کنید.

طول عمر ایمپلنت فوری

پاسخ به این سوال، بسیار به روش نگهداری شما از دندان بستگی دارد. در واقع طول عمر ایمپلنت فوری شبیه به یک دندان معمولی است. یک دندان معمولی با نیازهای معمول. ایمپلنت فوری میتواند بین 15 تا 20 سال عمر کند و تعیین سن دقیق بستگی به میزان رعایت بهداشت دهان و دندان شما دارد. البته این امکان نیز وجود دارد که که تاج دندان، مانند بریج دندان پس از مدتی نیاز به تعویض داشته باشد.

ایمپلنت فوری دندان جلو

همانطور که گفتیم، دو نوع ایمپلنت فوری وجود دارد. ایمپلنتی که برای دندان های جلو انجام می شود، immediate loading  نام دارد. ایمپلنت فوری دندانهای جلو به این دلیل انجام می شود تا زمانی که شخص می خندد، جای خالی دندان مشخص نباشد. ایمپلنت فوری، جایگزینی موقتی به شما میدهد تا زیبایی شما حفظ شود تا زمانی که تاج دائمی جایگزین شود. ایمپلنت دندان جلو به خاطر اینکه به راحتی دیده میشود، عمل مهمی محسوب می شود. توجه داشته باشید که ایمپلنت fresh socket برای تمام دندان های فک کاربرد دارد.

بهترین متخصص ایمپلنت در تهران

بله، واقعیت این است که پزشکان زیادی ممکن است وارد این عرصه شوند و با داشتن تخصص های دیگر، ایمپلنت را نیز انجام دهند. اما نکاتی وجود دارد که تنها متخصص پروتز دندان به انها بیشتر توجه می کند. به عنوان مثال زمانی که پروتز موقت در ایمپلنت یک روزه و روش (immediate loading)، روی دندان کار گذاشته شد، باید به گونه ای باشد که در جویدن و حرکات فکی نیرویی به آن وارد نشود تا به پروسه استئواینتگریشن یا جوش خوردن ایمپلنت در استخوان آسیبی وارد نکند. تا زمانی که قالب گیری انجام شود و پروتز دائم روی دندان های شما کار گذاشته شود.

یکی دیگر از مواردی که شاید در کمتر کلینیکی به آن توجه لازم باشد این است که ایمپلنت دندان، کار یک پزشک نیست! در واقع جراحی و ایمپلنت باید توسط متخصصین مربوط به بخش خود انجام شود. این تعهدی است که در کلینیک دکتر آرش راد به آن عمل می شود. در این کلینیک دندان شما توسط متخصص پروتز و جراح فک و صورت، ایمپلنت می شود. در واقع تمام پروتزهای ایمپلنت و دندان توسط متخصص پروتز دکتر غزال آرش راد و جراحی ها توسط جراح فک و صورت دکتر مانی آرش راد انجام میشود. تخصص گرایی و انجام درست و کامل مراحل ایمپلنت، تعهد و روشی است که سلامت قطعی دندان های شما را تضمین می کند.

رزرو نوبت 

02126760580

4 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.