ایمپلنت فوری |هرآنچه قبل از مراجعه به متخصص باید بدانید

ایمپلنت فوری چیست؟

اصطلاح ایمپلنت فوری که در میان مردم متداول است به دو اصطلاح علمی متفاوت اطلاق میشود:
۱) ایمپلنت فوری،fresh socket یا immediate implantation
۲)ایمپلنت فوری یا immediate loading

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری یا fresh socket

ایمپلنت فوری ، fresh socket یا immediate implantation از نامهای مرسوم برای این عمل هستند. از مواد لازم برای انجام این پروسه استفاده از پودر استخوان و ممبران جهت پر کردن فضای خالی بین دندان کشیده شده و ایمپلنت جهت کمک به ثابت شدن ایمپلنت در محل است. البته این درمان، درمان ارجح محسوب می شود ولی در تمام موارد نیز این امکان وجود ندارد. واجدالشرایط بودن بیمار برای این نوع درمان توسط جراح مشخص می شود. از عوامل بازدارنده می توان از عفونت دندان مورد نظر و گاهی از قطر و یا طول زیاد ریشه دندان و نزدیکی ریشه دندان مورد نظر به سینوس و یا کانال عصبی نام برد. عوامل متعددی در انتخاب درمان ایمپلنت فوری دخیلند.

از دلایل ارجحیت جراحی همزمان ایمپلنت با کشیدن دندان:

 • کوتاه بودن زمان بی دندانی
 • پروسه درمان، حذف یکی از مراحل جراحی و ادغام دو جراحی در یک جلسه
 • حفظ استخوان در مدت زمان ترمیم پس از کشیدن دندان و جلوگیری از تحلیل و از دست رفتن بیشتر استخوان در فاصله بین کشیدن دندان و گذاشتن ایمپلنت می باشد. اطلاعات بیشتر


زمان جاگذاری ایمپلنت

زمان جراحی یا جاگذاری ایمپلنت: درمان جاگذاری ایمپلنت به جای دندان تخریب شده می تواند در دو زمان انجام شود:

 • بعد از ترمیم محل کشیده شدن دندان
 • یا همزمان با کشیدن دندان.
  درمان مرسوم در گذشته: دندان کشیده شده و  پس از سپری شدن دو الی سه ماه( جهت ترمیم محل کشیدن) جراحی ایمپلنت در فک انجام میشد.

با وجود پیشرفت علم و تولید مواد جدید توسط تکنولوژی پیشرفته امروزی، این امکان بوجود آمده که همزمان با کشیدن دندان جراحی ایمپلنت نیز انجام شود.


ایمپلنت فوری یا immediate loading

ایمپلنت فوری یا immediate loading یعنی در روزی که کاشت ایمپلنت انجام میشود،پروتز بر پایه ایمپلنت نیز انجام شود. نکته حائز اهمیت این است که این پروتز موقت میباشد و فقط جهت حفظ ظاهر است و فانکشنال یا کاربردی نمیباشد، یعنی طوری باید ساخته شود که در جویدن و حرکات فکی نیرویی به آن وارد نشود( تا به پروسه استئواینتگریشن یا جوش خوردن ایمپلنت در استخوان آسیبی وارد نکند) و در موعد مقرر همانند سایر ایمپلنتها قالب گیری انجام میشود و پروتز دائم ساخته میشود.


مزایا و معایب ایمپلنت فوری:

مزایا:

 1. وجود دندان در پروسه استئواینتگریشن
 2. فرم دادن به لثه در ناحیه بی دندانی که در نواحی قدامی(جلو) حائز اهمیت است.

معایب:

 1. هزینه اضافی، به علت نیاز به مراحل ساخت پروتز در روز جراحی،تهیه قطعه مخصوص ایمپلنت جهت ساخت پروتز موقت(تمپوراری اباتمنت)،قالب گیری از دهان و ساخت نمونه دندان مورد نیاز توسط لابراتوار قبل از جلسه جراحی و کاشت ایمپلنت
 2. امکان لطمه خوردن به مرحله جوش خوردن ایمپلنت در فک در صورت

شرایط ایمپلنت دندان:

ایمپلنت کاشته شده حتما باید دارای ثبات کافی در استخوان باشد که در اثر immediate loading دچار شکست نشود یا به اصطلاح fail نشود. این مورد بستگی به شرایط و طول و قطر استخوان فرد پذیرنده ایمپلنت دارد. اکلوژن بیمار(نحوه قرار گیری دندانهای بالا و پایین نسبت بهم در حالتهای مختلف) اجازه انجام این کار بدون وارد شدن نیروی مخرب را بدهد.

تمام پروتز های ایمپلنت و دندان در کلینیک آرش راد توسط متخصص پروتز و جراحی ها توسط جراح فک و صورت انجام میشود.


, , , , ,

4 دیدگاه. Leave new

 • با سلام
  کسانی که چند ریشه دندان اسیاب براشون باقی مانده میتونن ایمپلنت فوری انجام بدند ؛ یعنی ریشه را بکشن و بلافاصله ایمپلنت جایگزین کنند.

  پاسخ
 • سلام.سوال در مورد همه موارد شد بجز یک مورد اینکه ایمپلنت درد داره . منظورم حین جراحی و کاشت هست . ایا بیمار دردی احساس میکنه هنگام کار .

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست