تفاوت کامپوزیت و روکش دندان

معمولا یکی از سوالات رایج برای مراجعین تفاوت کامپوزیت و روکش دندان است. برای درک بهتر این تفاوت لازم است با ویژگی ها و موارد استفاده این دو روش درمانی بیشتر آشنا شویم. دکتر غزال آرش راد در این مقاله درباره تفاوت این دو برایتان خواهند گفت.

تفاوت کامپوزیت ونیر و روکش دندان

موارد استفاده

کامپوزیت ونیر روش درمانی است که بیشتر جنبه زیبایی دارد. در مواردی که دندان ها نامرتب باشند و یا رنگ دندان زرد شده باشد، میتوان از این روش درمانی استفاده کرد. همچنین زمانی که دندان ترکهای ریزی دارد، کامپوزیت به عنوان محافظ دندان پیشنهاد میشود. در این روش درمانی پوشش کامپوزیتی تنها بر روی سطح خارجی دندان قرار میگیرد. این روش معمولا نیاز به تراش دندان ندارد و در مطب توسط دندانپزشک فرم داده میشود. برای کامپوزیت دندان نیاز به ارسال نمونه به لابراتور جهت ساخت ندارد. لذا میتواند در زمان کمتر و گاها با هزینه کمتر نسبت به روکش دندان صورت پذیرد. اما کامپوزیت همیشه نمیتواند درمان موثری باشد.

به عنوان مثال دندان عصب کشی را در نظر بگیرید. این دندان ها بعد از گذشت مدتی دندان رنگ طبیعی خود را از دست میدهد. و به رنگ خاکستری و یا مشکی متمایل میشود. در نتیجه درمان کامپوزیت ونیر نمیتواند این تغییر رنگ را پوشش دهد و ظاهر مناسب برای دندان فراهم آورد. در چنین مواردی کامپوزیت توانایی محافظت از دندان اندو شده را ندارد. با توجه به اینکه دندان اندو شده بافت زیادی را به علت پوسیدگی و حفره دسترسی از دست داده است و شکننده تر است؛ به محافظت نیاز دارد که این محافظت توسط روکش (کروان) تامین میشود.

در روش روکش دندان بر خلاف کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی کل سطوح دندان تراشیده میشود. سپس روکش کل دندان و یا به عبارتی تمام سطوح آن را در بر میگیرد. برای درمان روکش پس از تراش دندان قالبگیری انجام میشود. بعد جهت ساخت به لابراتوار ارسال میشود. در مرحله بعد، در دهان بیمار امتحان می شود. در صورت مناسب بودن جهت گلیز یا براق شدن مجددا به لابراتوار ارسال میشود. و بعد از آن در مطب توسط دندانپزشک سمان میشود.

 تفاوت کامپوزیت و روکش دندان

لازم به ذکر است دو نوع روکش وجود دارد: روکش معمولی یا متال سرامیک. روکش معمولی دارای کور فلزی است. اما روکش تمام سرامیک (تمام سفید) دارای کور زیرکونیای یا سرامیکی است و در موارد زیبایی کاربرد زیادی دارد. در نتیجه کامپوزیت ونیر در موارد زیر کاربرد دارد:

  • برای دندانهای جلو که نامنظمی اندک تا متوسط دارند.
  • تغییر فرم دندان
  • تغییر رنگ دندان

روکش برای درمان ریشه یا عصب کشی مورد استفاده قرار میگیرد. این دندانها نیاز به محافظت بیشتری دارند. همچنین تنها روکش دندان می تواند تغییر رنگ ناشی از درمان ریشه را بپوشاند.

88 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.