معمولا یکی از سوالات رایج برای مراجعین تفاوت کامپوزیت و روکش دندان است. برای درک بهتر این تفاوت لازم است با ویژگی ها و موارد استفاده این دو روش درمانی بیشتر آشنا شویم.

در ویدیو مقابل می توانید نظر دکتر آرش راد را درباره تفاوت کامپوزیت و روکش دندان بشنوید:

موارد استفاده کامپوزیت و روکش دندان

کامپوزیت ونیر روش درمانی است که بیشتر جنبه زیبایی دارد در مواردی که دندان ها نامرتب باشند و یا رنگ دندان زرد شده باشد، میتوان از این روش درمانی استفاده کرد. هرچند در مواردی که دندان ترکهای ریزی دارد نیز به عنوان محافظت از دندان استفاده میشود. در این روش درمانی پوشش کامپوزیتی تنها بر روی سطح خارجی دندان قرار میگیرد. این روش معمولا نیاز به تراش دندان ندارد، در مطب توسط دندانپزشک فرم داده میشود و نیاز به ارسال نمونه به لابراتور جهت ساخت ندارد، لذا میتواند در زمان کمتر و گاها با هزینه کمتر نسبت به روکش دندان صورت پذیرد؛ اما کامپوزیت همیشه نمیتواند درمان موثری باشد.

در مواردی چون اندو (درمان ریشه یا روت کانال تراپی) دندان که به اصطلاح عموم عصب کشی گفته میشود، بعد از گذشت مدتی دندان رنگ طبیعی خود را از دست داده و به رنگ خاکستری و یا مشکی متمایل میشود. در نتیجه اولا درمان کامپوزیت ونیر نمیتواند این تغییر رنگ را پوشش دهد و ظاهر مناسب برای دندان فراهم آورد و ثانیا توانایی محافظت از دندان اندو شده را ندارد.  با توجه به اینکه دندان اندو شده بافت زیادی را به علت پوسیدگی و حفره دسترسی از دست داده است و شکننده تر میباشد؛ به محافظت نیاز دارد که این محافظت توسط روکش (کروان) تامین میشود.

در روش روکش دندان بر خلاف کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی کل سطوح دندان تراشیده میشود و روکش کل دندان و یا به عبارتی تمام سطوح آن را در بر میگیرد. برای درمان روکش پس از تراش دندان قالبگیری انجام شده و جهت ساخت به لابراتوار ارسال میشود. در مرحله بعدی پس از امتحان در دهان در صورت مناسب بودن جهت گلیز یا براق شدن مجددا به لابراتوار ارسال و پس از آن در مطب توسط دندانپزشک سمان میشود (چسبانده میشود).

 تفاوت کامپوزیت و روکش دندان – انتخاب روکش مناسب

لازم به ذکر است دو نوع روکش وجود دارد: روکش معمولی یا متال سرامیک که دارای کور فلزی است و روکش تمام سرامیک (تمام سفید) که دارای کور زیرکونیای یا سرامیکی هست و در موارد زیبایی کاربرد زیادی دارد. در نتیجه :  کامپوزیت ونیر برای دندانی جلو که نامنظمی اندک تا متوسط دارند برای تغییر فرم و یا روشنتر دیده شدن دندانها استفاده میشود و کاربرد کروان بیشتر در دندانهای درمان ریشه یا عصب کشی شده است که نیاز به محافظت و همچنین پوشاندن تغییر رنگ ناشی دارند و جلوه و زیبایی دندان را به آن باز میگرداند.

تفاوت کامپوزیت ونیر و روکش دندان
, , , , ,

27 دیدگاه. Leave new

 • سلام و درود

  دردِ دندانِ بعد از عصب کشی معمولا چقدر باید طول بکشه؟

  پاسخ
 • سلام خانم دکتر.سوالی داشتم.اینکه من اکثر دندونام روکش شده.ولی دندونای جلو خیلی نامنظمه.آیا امکانش هست که کامپوزیت جهت زیبایی و نظم دادن به دندونام روی روکش ها هم کار بشه؟

  پاسخ
  • سلام. نه اصلا. کامپوزیت رو روکش نمیاد. روکشها باید تعویض شن اگر میخوایید فرمشون عوض شه

   پاسخ
 • كدوم پست براي دندون مناسب تر هست

  پاسخ
 • سلام درسته که کامپوزیت فقط طرف جلوییه دندون رو پوشش میده و پشت دندون بدون کامپوزیته؟

  پاسخ
 • سلام خدمت شما سوالی داشتم. لثه های جلوی دهانم. تحلیل رفته به طوری که دندان هایم لق شده اند. ایا درمانی برای این مشکل وجود دارد یا نه

  پاسخ
  • سلام، به متخصص لثه( پریودنتیست) مراجعه کنید

   پاسخ
   • سلام خانم دکتر خسته نباشید بنده دندون اول خودم سمت چپ را عصب کشی و پر کردم از نظر ظاهری اکی است دندانپزشک هم رفتم گفتم با کامپوزیت ونر بشه به نظر شما روکش بشه بهتر است یا کامپوزیت؟

    پاسخ
    • سلام ، اگر تغییر رنگ پیدا نکرده و نسج زیادی از دندن هم از بین نرفته که نیاز به محافظت با روکش داشته باشه، با کامپوزیت قابل انجام هست

     پاسخ
  • درود و عرض ادب من دندان های جلو رو روکش دادم بعد از مدت دو سال همچنان لثه هام التهاب دارند ایا کاری میشه داد.. البته ی دکتر گفتند با لیزر باید التهاب را برداشت کار درستی هست؟؟

   پاسخ
 • سلام
  من بین دو دندان جلویی فاصله وجود دارد. چه راهکار مناسب با زمان کمی وجود دارد؟

  پاسخ
 • سلام
  بین دوتا دندان جلویی من حدود یک سانتی متر فاصله است.
  با توجه به این فاصله چه راهکاری وجود دارد؟

  پاسخ
 • سلام من سه تا دندان جلویی را کامپوزیت کردم یدونه را روکش ، رنگ روکشی که انتخاب شده یخورده تیره تر شد دندون پزشک میگه نمیشه هم رنگ کامپوزیت کرد ایا درسته حرفش؟!

  پاسخ
 • ببخشید برای کامپوزیت دندان های نا مرتب باید اول درمان ارتودنسی رو بریم بعد کامپوزیت؟!

  پاسخ
 • سلام خانم دکتر خسته نباشید بنده دندون اول خودم سمت چپ را عصب کشی و پر کردم از نظر ظاهری اکی است دندانپزشک هم رفتم گفتم با کامپوزیت ونر بشه به نظر شما روکش بشه بهتر است یا کامپوزیت؟

  پاسخ
  • سلام ممنونم، روکش یا کامپوزیت ونیر بسته به میزان تخریب دندان در اثر پوسیدگی داره. در صورتیکه میزان تخریب کم باشه تا زمانیکه تغییر رنگ دندون زیاد نباشه میشه ونیرش کرد

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر خسته نباشید من4تا از دندون های جلوم عصب کشی و پر کردم بین دندونام خراب و سیاه شده بود وبه عصب رسیده بودن،رنگ دندونام هم زرد شده به نظر شما روکش کنم بهتره مقاوم تره یا کامپوزیت؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست