Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

تفاوت کامپوزیت و روکش دندانتفاوت کامپوزیت و روکش دندان

معمولا یکی از سوالات رایج برای مراجعین تفاوت بین کامپوزیت ونیر و روکش دندان است. برای درک بهتر این تفاوت لازم است با ویژگی ها و موارد استفاده این دو روش درمانی بیشتر آشنا شویم.

 

موارد استفاده کامپوزیت و روکش دندان

 

کامپوزیت ونیر روش درمانی است که بیشتر جنبه زیبایی دارد در مواردی که دندان ها نامرتب باشند و یا رنگ دندان زرد شده باشد، میتوان از این روش درمانی استفاده کرد. هرچند درمواردی که دندان ترکهای ریزی دارد نیز به عنوان محافظت از دندان استفاده میشود.

در این روش درمانی پوشش کامپوزیتی تنها بر روی سطح خارجی دندان قرار میگیرد. این روش معمولا نیاز به تراش دندان ندارد ، در مطب توسط دندانپزشک فرم داده میشود و نیاز به ارسال نمونه به لابراتور جهت ساخت ندارد، لذا میتواند در زمان کمتر و گاها با هزینه کمتر نسبت به روکش دندان صورت پذیرد اما کامپوزیت همیشه نمیتواند درمان موثری باشد. 

در مواردی چون اندو ( درمان ریشه یا روت کانال تراپی) دندان که به اصطلاح عموم عصب کشی گفته میشود، بعد از گذشت مدتی دندان رنگ طبیعی خود را از دست داده و به رنگ خاکستری و یا مشکی متمایل میشود. در نتیجه اولا درمان کامپوزیت ونیر نمیتواند این تغییر رنگ را پوشش دهد و ظاهر مناسب برای دندان فراهم آورد و ثانیا توانایی محافظت از دندان اندو شده را ندارد.

با توجه به اینکه دندان اندو شده بافت زیادی معمولا به علت پوسیدگی و حفره دسترسی اندو از دست داده و شکننده تر میباشد، یاز به محافظت دارد که این محافظت توسط روکش (کروان) تامین میشود.

در روش روکش دندان بر خلاف کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی کل سطوح دندان تراشیده میشود و روکش، کل دندان و یا به عبارتی تمام سطوح آن را در بر میگیرد. برای درمان روکش پس از تراش دندان قالبگیری انجام شده و جهت ساخت به لابراتوار ارسال میشود. در مرحله بعدی پس از امتحان در دهان در صورت مناسب بودن جهت گلیز یا براق شدن مجددا به لابراتوار ارسال و پس از آن در مطب توسط دندانپزشک سمان میشود (چسبانده میشود).

انواع روکش دندان

لازم به ذکر است دو نوع روکش وجود دارد روکش معمولی یا متال سرامیک که دارای کور فلزی است و روکش تمام سرامیک (تمام سفید) که دارای کور زیرکونیای یا سرامیکی هست و در موارد زیبایی کاربرد زیادی دارد.

در نتیجه :

کامپوزیت ونیر برای دندانی جلو که نامنظمی اندک تا متوسط دارند برای تغییر فرم و یا روشنتر دیده شدن دندانها استفاده میشود و کاربرد کروان بیشتر در دندانهای درمان ریشه یا عصب کشی شده است که نیاز به محافظت و همچنین پوشاندن تغییر رنگ ناشی دارند و جلوه و زیبایی دندان را به آن باز میگرداند.

دسته بندی : روکش دندان کامپوزیت دندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *