تفاوت کامپوزیت و روکش دندان

معمولا یکی از سوالات رایج برای مراجعین تفاوت کامپوزیت و روکش دندان است. برای درک بهتر این تفاوت لازم است با ویژگی ها و موارد استفاده این دو روش درمانی بیشتر آشنا شویم.

در ویدیو مقابل می توانید نظر دکتر آرش راد را درباره تفاوت کامپوزیت و روکش دندان بشنوید:

موارد استفاده کامپوزیت و روکش دندان

کامپوزیت ونیر روش درمانی است که بیشتر جنبه زیبایی دارد در مواردی که دندان ها نامرتب باشند و یا رنگ دندان زرد شده باشد، میتوان از این روش درمانی استفاده کرد. هرچند در مواردی که دندان ترکهای ریزی دارد نیز به عنوان محافظت از دندان استفاده میشود. در این روش درمانی پوشش کامپوزیتی تنها بر روی سطح خارجی دندان قرار میگیرد. این روش معمولا نیاز به تراش دندان ندارد، در مطب توسط دندانپزشک فرم داده میشود و نیاز به ارسال نمونه به لابراتور جهت ساخت ندارد، لذا میتواند در زمان کمتر و گاها با هزینه کمتر نسبت به روکش دندان صورت پذیرد؛ اما کامپوزیت همیشه نمیتواند درمان موثری باشد.

در مواردی چون اندو (درمان ریشه یا روت کانال تراپی) دندان که به اصطلاح عموم عصب کشی گفته میشود، بعد از گذشت مدتی دندان رنگ طبیعی خود را از دست داده و به رنگ خاکستری و یا مشکی متمایل میشود. در نتیجه اولا درمان کامپوزیت ونیر نمیتواند این تغییر رنگ را پوشش دهد و ظاهر مناسب برای دندان فراهم آورد و ثانیا توانایی محافظت از دندان اندو شده را ندارد.  با توجه به اینکه دندان اندو شده بافت زیادی را به علت پوسیدگی و حفره دسترسی از دست داده است و شکننده تر میباشد؛ به محافظت نیاز دارد که این محافظت توسط روکش (کروان) تامین میشود.

در روش روکش دندان بر خلاف کامپوزیت ونیر یا لمینیت کامپوزیتی کل سطوح دندان تراشیده میشود و روکش کل دندان و یا به عبارتی تمام سطوح آن را در بر میگیرد. برای درمان روکش پس از تراش دندان قالبگیری انجام شده و جهت ساخت به لابراتوار ارسال میشود. در مرحله بعدی پس از امتحان در دهان در صورت مناسب بودن جهت گلیز یا براق شدن مجددا به لابراتوار ارسال و پس از آن در مطب توسط دندانپزشک سمان میشود (چسبانده میشود).

 تفاوت کامپوزیت و روکش دندان – انتخاب روکش مناسب

لازم به ذکر است دو نوع روکش وجود دارد: روکش معمولی یا متال سرامیک که دارای کور فلزی است و روکش تمام سرامیک (تمام سفید) که دارای کور زیرکونیای یا سرامیکی هست و در موارد زیبایی کاربرد زیادی دارد. در نتیجه :  کامپوزیت ونیر برای دندانی جلو که نامنظمی اندک تا متوسط دارند برای تغییر فرم و یا روشنتر دیده شدن دندانها استفاده میشود و کاربرد کروان بیشتر در دندانهای درمان ریشه یا عصب کشی شده است که نیاز به محافظت و همچنین پوشاندن تغییر رنگ ناشی دارند و جلوه و زیبایی دندان را به آن باز میگرداند.

تفاوت کامپوزیت ونیر و روکش دندان

59 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.