عوارض ایمپلنت دندان | نکاتی که بعضی از دندانپزشکان به شما نمیگویند

ایمپلنت دندان راهی است برای جایگزینی دندان از دست رفته. اما آیا ایمپلنت دندان عوارضی دارد؟ برای پاسخ به این سوال دکتر غزال آرش راد برایتان درباره ایمپلنت، پروسه درمان و خطرهای این جراحی توضیح خواهند داد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ابتدا باید بدانیم ایمپلنت دندان چیست؟ شما میتوانید اطلاعات کامل در این زمینه را اینجا بخوانید. اما اگر بخواهیم در یک پاراگراف برایتان بگوییم، ایمپلنت دندان پایه ای است که در داخل فک قرار داده میشود. جنس ایمپلنت از تیتانیوم است. تیتانیوم با سلول های استخوان و لثه انسان سازگار است. به همین دلیل از این ماده برای ایمپلنت دندان استفاده می شود.

با کاشت ایمپلنت دندان می توان یک یا چند دندان را به صورت دایمی و مطمئن جایگزین کرد. جراح یا متخصص پایه ایمپلنت را در داخل استخوان فک قرار می دهد. سپس سلول های استخوان ساز در اطراف ایمپلنت استخوان سازی خواهد کرد.در نهایت ایمپلنت و استخوان فک با گذشت زمان به هم جوش می خورند. این فرایند ممکن است بین سه تا چهار ماه (در برخی موارد شش ماه) زمان ببرد. در مرحله بعدی، پس از استئواینتگریشن، قسمت های تاج و روکش دندان توسط متخصص پروتزهای دندانی روی پایه قرار می گیرد.

کاشت دندان برای چه افرادی توصیه می شود؟

در شرایطی که فرد یک یا چند یا همه دندان های خود را به علت های متفاوت از دست میدهد، نیاز به ایمپلنت وجود خواهد داشت. این مشل میتواند بر اثر پوسیدگی دندان، بیماری لثه، ضربه، شکستگی، تصادف ایجاد شود. ایمپلنت دندان به عنوان ریشه دندان برای نگه داشتن روکش عمل می کند. کاشت یا ایمپلنت دندان در چنین شرایطی به افراد توصیح می شود.

چه مواردی ایمپلنت را دچار مشکل میکند؟

مشکلاتی وجود دارد که میتواند درمان ایمپلنت را دچار مشکل کند. در این بخش به صورت خلاصه این موارد را برایتان میگوییم:

 • بیماریهای لثه ای که قبل از کاشت ایمپلنت باید درمان شوند.
 • سیگار به علت کاهش خونرسانی، در صد موفقیت را تا حدی کم میکند.
 •  دیابت کنترل نشده  اگر  قند خون ناشتا  بالای عدد ۱۴۰ بماند.
 • دندان قروچه شبانه در کسی که به علت استرس های روزانه ناخودآگاه دندانهای خود را در خواب روی هم میفشارد. این افراد حتما بعد از اتمام درمان پروتز باید از occlusal splint استفاده نمایند.

دندان قروچه و ایمپلنت

دندان قروچه به ساییدن دندان ها به صورت عادتی می گویند. این عمل معمولا در خواب صورت می گیرد و برای ایمپلنت بسیار ضرر دارد. دندان قروچه فشار زیادی به پایه و فک وارد می کند. صدای دندان قروچه می تواند در حدی زیاد باشد که باعث از خواب پریدن بقیه افراد شود. در چنین مواردی مراجعه سریع به دندانپزشک توصیه می شود.

عوارض انجام ندادن ایمپلنت دندان

 • نازیبایی
 • ناکارامدی عمل جویدن (با سمت چپ یا راست یا هر دو طرف) نمیتوانید غذا بخورید و دندانها درست روی هم قرار نمیگیرند.
 • ایجاد فاصله تدریجی بین دندانهای باقیمانده به علت حرکت آنها به سمت ناحیه بی دندانی.
 • کج شدن و حرکت دندانهای مجاور و مقابل ناحیه بی دندانی به آن ناحیه که می تواند باعث مشکلات لثه و پوسیدگی در دندانهای مذکور شود.
 • از بین رفتن دندانهای مقابل ناحیه بی دندانی به علت overeruption در بی دندانی های طولانی مدت.
 • سایش دندانهای قدامی به علت نبود دندانهای خلفی
 • لقی و حرکت رو به جلو (جلو آمدگی نامطلوب و همراه با ایجاد فاصله) دندانهای قدامی به علت نبود دندانهای خلفی
 • در نهایت عدم امکان جایگزینی بعد از مدت طولانی بیدندانی به علت تحلیل استخوان (که در مواردی غیر قابل بازسازی است)
 • عدم وجود فضای کافی جهت جایگزینی با ایمپلنت
عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

در صورتیکه قبل از کاشت ایمپلنت بررسی های دقیق انجام نشود،عوارض ایمپلنت افزایش می یابد. اما چگونه عدم بررسی درست می تواند باعث ایجاد مشکلات شود؟ پزشک متخصص پیش از ایمپلنت موارد زیر را از نظر خواهد گذراند:

 • وجود استخوان کافی
 • فضای مزیو دیستالی و اکلوزالی کافی (از لحاظ عرضی و همینطور با دندانهای فک مقابل)
 • بررسی وجود یا عدم وجود لثه چسبنده. اگر توسط شخص متخصص در محل صحیح انجام شود، عوارضی نخواهد داشت.
 • معاینه دقیق، بررسی رادیوگرافی پانورامیک و CBCT

عوارض ایمپلنت دندان با پزشک غیرمتخصص

در صورتیکه بررسیهای دقیق انجام نشود و یا توسط فرد متخصص انجام نشود، احتمال موارد زیر وجود دارد:

 • بی حسی گوشه ی لب در برخی موارد ایمپلنت دندان
 • احتمال آسیب به اعصاب فک در کاشت دندان
 • مشکلاتی سینوسی پس از کاشت
 • کاشت ایمپلنت در محل نامناسب که ممکن است عوارضی از نازیبایی تا حتی عدم فانکشن و عدم امکان انجام پروتز بر روی ایمپلنت کاشته شده را داشته باشد.
 • آسیب به ایمپلنتها پس از تحویل پروتز به علت عدم تعیین صحیح تعداد ایمپلنتها: تعداد روکش های متصل به هم نسبت به تعداد پایه های ایمپلنت که در واقع نیروی وارد به ایمپلنتها را تعیین میکند. در صورت عدم بررسی و عدم قرار گیری تعداد مناسب با توجه به شرایط فکی هر فرد امکان overload ایمپلنتها و در نتیجه امکان آسیب دیدگی وجود دارد.

معاینات دوره ای توسط دندانپزشک متخصص پس از کاشت ایمپلنت و انجام پروتز الزامی است. با اینکه ایمپلنت مانند دندان طبیعی پوسیده نمی شود ولی در ارتباط مستقیم با بافتهای زنده استخوان و لثه است. در نتیجه در معرض بیماری قرار دارد.
مشکلات لثه ای در اطراف ایمپلنتها سریعتر از دندانهای طبیعی فرد ایجاد می شود و کندتر از آنها به درمان پاسخ می دهد. در نتیجه نگهداری مناسب و رعایت بهداشت کامل یکی از عوامل ضروری در حفظ ایمپلنتهاست.

شکستگی پروتز ایمپلنت

این اتفاق زمانی می افتد که فشار یا لود زیاد از حد (دندان قروچه) به روکش وارد شود. یا سنگ یا غذای سفتی ناگهانی و ناخدآگاه روی ایمپلنت قرار بگیرد. این مشکل معمولا با درد همراه است و احتمال شل شدن پیچ داخلی ایمپلنت نیز بعضا وجود دارد. در این موارد باید به دندانپزشک مراجعه نمائید تا در صورت امکان پروتز شما خارج گردیده و تعویض شود.

شکستگی بدنه ایمپلنت

این یک اتفاق بسیار نادر و جبران ناپذیر پس از درمان می باشد. معمولا بر اثر فشار بیش از حد و یا پروتز نامناسب دندان که فشارها را از مرکز اطراف منتقل کند، ایجاد می شود. معمولا در این حالت، درمانی جز خارج کردن ایمپلنت توسط جراحی مخصوص و کاشت مجدد ایمپلنت در ناحیه وجود ندارد. لذا در صورتی که ایمپلنت دندانی شما در دهان، دچار دردهای مکرر و یا ناراحتی زیاد هنگام جویدن است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

عوارض فوری بعد از کاشت ایمپلنت

مانند هر جراحی دیگر، درد مختصر بعد از کاشت ایمپلنت و تورم جزئی، محتمل است. این مشکل به عنوان عوارض محصول نمیشود. بلکه بخشی از روند درمان است.

روکش های مختلف دندان چه تفاوت هایی با هم دارند؟ در مورد تفاوت روکش معمولی و روکش تمام سرامیک زیرکونیا  این مقاله را مطالعه کنید.

112 دیدگاه. Leave new

 • من کل دندونامو کشیدم وایمپلنت کردم ،دوهفتست روکش گذاشتم ولی زیر دندونام نقطه های سیاهه علتش چیه

  پاسخ
 • سلام
  من ۵ روز پیش دندان چهار بالا رو ایمپلنت کردم و الان هم هنوز دردم کامل نرفته و مسکن می خورم، ولی از وقتی درد شروع شده یکی از دندونای فک پایینم ذوق ذوق می کنه، به نظرتون علت چیه؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من یه خانم ۲۸ ساله ام که فرزند هم ندارم
  دخانیات هم به هیچ عنوان استفاده نمیکنم
  ولی جنس دندونام خوب نیستن
  حدودا فکر میکنم ۶ دندون کاملا سالم که تا به حال پر نشده دارم
  بقیه دندونام یه تعدایی عصب کشی شده و پر شدع
  یه سریا سطحی پر شده
  پنج تا هم روکش دارم
  لازم به ذکره که خودمم تحمل کوچک ترین درد دندونی رو ندارم و بلافاصله ک احساس درد میکنم ترمیم میکنم
  اما با این اوصاف من میتونم کله دندونامو ایمپلنت کنم ؟
  چون من معلولا زیاد هزینه دندون پزشکی میدم و علاوه برا اون زمان زیادی صرف دندون پزشکی میکنم
  و چون مادرم دچار تحلیل لثه شدو نتونست ایمپلنت کنه میترسم یکی یکی شروع کنم به ایمپلنت اون دندونایی ک واقعا نیاز دارن و چند سال ایندا ک بقیه دندونام خراب شد دیگه بهم دکترا بگن نمیشه ایمپلنت کنی
  پیشنهاد شما برای من چیه

  پاسخ
 • سلام مهر ۴۰۰فک بالا ۸تا ایمپلنت کاشتم و روش ۱۲تا دندان یعنی کل فک بالا و تا پایان کار ۶ماه طول کشید ولی از دو ماه پیش درد در ناحیه گوش بیشتر در سمت راست دارم به متخصص گوش مراجعه کردم و مشکل گوش ندارم و مدتی که حس میکنم ورم در ناحیه محل اتصال فک بالا و پایین دارم و حتی صبح ها زمان باز کردن دهان احساس درد دارم و میترسم دهانم را زیاد باز کنم به نظر شما مشکل ارتباطی به ایمپلنت دارد
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   حتما باید معاینه شید، اگر همونطوری که نیگید مشکل مفصل فکی باشه، علتش با معاینه مشخص میشه، ممکنه از پروتزهای ایمپلنت هم باشه، یعنی نحوه قرارگیری دندونها رو هم یا در حرکات فکی، و یا علتهای دیگه

   پاسخ
 • سلام
  وقتتون بخیر
  بنده اسفند ماه ایمپلنت دندان ۷ پایین چپ رو انجام دادم مشکل خاصی نداشتم
  بعد از ۴ ماه پیچ روش رو گذاشتم که دکتر بسیار فشار آورد برای جای گذاری
  بشدت درد گرفت الان هم بعد از دو هفته لبم و گوشم گز گز و حالت سری داره
  ممکنه به عصب فک آسیب زده باشه؟

  پاسخ
 • سلام. من کل دندان ها رو ایمپلنت کردم و الان کلا شکل فکم عوض شده، و دندون ها خیلی داخل کار شده، امکان اصلاح شکل و سایز پروتز هست؟

  پاسخ
 • سلام، وقتتون بخیر
  ببخشید من دندونمو دیشب ایمپلنت کردم، امروز صبح صورتم کمی ورم داره و اون قسمت صورت و فکم را اگر تکون بدهم یا دست بذارم درد می‌کنه و حالت کشیدگی داره…

  میخواستم بدونم مشکلی وجود داره؟

  پاسخ
 • رضا احمدی
  2022-08-18 2:05 ق.ظ

  سلام
  وقت بخیر
  من چند واحد ایمپلنت انجام دادم (البته کاشت پایه ،،،مرحله اول )
  بعضی از کاوراسکرو ها قابل دیده شدن هستندو به زبان هم میشه حس کرد ولی بعضی از اونها نه ؟!
  آیا دیده نشدن اون مشکل ایجاد میکنه در مرحله نصب پروتز یا تاج
  مرسی از پاسختون

  پاسخ
 • سلام من دوتا دندون اسیاب ناحیه پایین ازدست دادم دکتر رفتم یه پین برام گذاشت میگه روکش بزرگ برات میگیرم ؟به نظرتون اشکالی ندارد؟

  پاسخ
 • سلام ایا هر گونه مشکل و عفونت احتمالی در ایمپلنت فک پایین ممکنه باعث تورم غدد لنفاوی یا گلو درد و احساس درد در عضله بشه؟
  انتی بیوتیک سفکسیم در این مورد موثره؟

  پاسخ
 • سلام. من هشت سال پیش یکی از دندان‌های پایینم را ایمپلنت کردم و یه مدت بعد گوش همون سمت چرک کرد. الانم گرفتگی گوش دارم. آیا به ایمپلنت ربط داره؟

  پاسخ
 • سلام من ۳سال پیش ایمپلت گذاشتم،به دلیل کرونا نرفتم روکش دندونیشو بزارم وروکش فلزی داره ،الان ۲ماهه که زبونم خیلی حساس شده و گاهی سوزش داره و پرز پرز ،امکان داره به اون حساسیت داده باشه؟

  پاسخ
 • نصرالهی
  2022-07-01 12:25 ق.ظ

  سلام من دیروز ایمپلنت کردم ولی دندون بقلیش هنوز احساس‌ درد دارم میخوام دلیلش بدونم

  پاسخ
  • سلام، لطفا از پزشکتون سوال کنید که در جریان دندانهای مجاور و جراحیتون هستن. چرا که این عوامل در بررسی و ارزیابی نهایی تاثیرگذارن

   پاسخ
 • سلام
  من ۸ ماه پیش فک پایین عق ۲ تا ایمپلانت گذاشتم که از همون ابتدا درد داشتم و تقریبا سه سری انتی بیوتیک خوردم تا بعد از. ۳هفته بالاخره دردش خوب شد ولی گوشه لبم بعد این همه هنوز مدت سر. است ولی تو عکس نشون میده که پایه ایمپلانت با عصب فاصله داره
  و.در ضمن زمانیکه برای گذاشتن پروتز رفتم همان سمتی که لبم سر شده بود. ایمپلانت جوش نخورده بود ولی هیچگونه عفونتی وجود نداشت و لثه کاملا طبیعی بود.برای همین دکتر. گفت که میتونیم چند ماه دیگه صبر کنیم شاید جوش خورد. بهرحال میخواستم نظر. شما رو هم بدونم
  ممنون

  پاسخ
 • سلام. بنده ۲روز پیش دو دندان جلو پایین رو ایمپلنت همراه با استخوان سازی کردم. در اون ناحیه درد ندارم. اما دندان آسیاب هایم درد میکنه.واسه ایمپلنت هست؟ یا مشکل دیگه ای هستش؟

  پاسخ
 • یوسف رشیدی
  2022-03-01 9:42 ب.ظ

  باسلام
  بنده دندان‌های جلوم را ایمپلنت کردم(پایین وبالا) ولی الان که نصب شده اند صحبت کردن برام سخت شده و صحبت‌های حالت سوت کشیدن دارد.
  علت این مسئله چیست؟

  پاسخ
  • سلام به پزشکتون مراجعه کنید، قسمت پشت دندونها رو اجاست کنن …

   پاسخ
   • عاطفه حزبا
    2022-03-20 2:09 ق.ظ

    سلام خانم دکتر من۷تا ایمپلنت انجام دادم یه هفته پیش مرحله دوم ایمپلنت تموم شد.از وقتی مرحله دوم تموم شده دوتا دندان سالم فک بالا و پایین که روبه روی هم وبین ایمپلنت ها قرار گرفتن خیلی روهم ساییده میشن انگاری که یکیشون بلندتره و اذیتم ،قبلا این حس و نداشتم.
    آیا ایمپلنت باعث حرکت دندان ها میشه؟

   • سلام ایمپلنت باعث حرکت دندانها نمیشه ولی برای اجاست پروتزهاتون مراجعه کنید و مشکل رو با پزشکتون مطرح کنید

   • سلام خانم دکتر
    من میخوام چندتا از دندون هام رو ایمپلنت کنم ۲۳ سالمه
    اگر از الان این کارو بکنم ممکنه به مرور چندین سال بعد لثم آسیب ببینه؟ اصلا شما ایمپلنت رو پیشنهاد میکنید؟
    ممنون از وقت باارزشتون که برای پاسخگویی میذارید

   • سلام وقتتون بخیر. ایمپلنت باعث حفظ استخوان و لثه موجود میشه.
    اگر ایمپلنت انجام ندید، علاوه براینکه استخوان ناحیه از بین میره و شاید در بلند مدت اصلا نشه ایمپلنت کرد، دندونهای مجاور و لثه شون دچار مشکل میشن.

   • سلام خانم دکتر بنده فک پایین به علت شیمی درمانی شش سال پیش ایمپلنت کلی انجام دادم الان بعد گذشت ۶ ماه پیچ یکی از پایه هایکم از فکم بیرون زده ولی شل نیست دکترم میگه با روکش اون فضا رو پر میکنیم و مساله خاصی نیست اما بنده به علت عفونت احتمالی که بعدا ممکنه بوجود بیاد میترسم لطفا راهنمایی کنید ممنون ناگفته نماند بنده دچار خشکی دهان هم هستم

   • با سلام. خشکی دهان شاید کمی مشکل ایجاد کنه. یک مقدار آب همیشه همراهتون باشه و آروم آروم استفاده کنید.

 • سلام من ۴۵ سالمه ۴ ماه قبل ایمپلنت دندان ۶ فک پایین انجام دادم.مشکلی هم نداشتم۲هفته قبل بدای گذاشتن پروتز برای قالبگیری رفتم وقالبگیری انجام سد.دو هفته بعد از قالبگیری ورم فک درمحل ایمپلنت همراه باورد پیدا کردم که به پزشکم مراجعه کردم و یک هفته آنتی بیوتیک خوردم ورم ودردم برطرف شد ولی هنوز یه حالتی کرختی وگزگزتوی فک پایینم دارم به نظرشما میتونم پروتز راانجام بدم یا باید صبرکنم

  پاسخ
  • سلام باید رادیوگرافی جدید رو ببینیم و معاینه شید…

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    خانم دکتر یه سوال دارم خدمت شما
    من۳تا دندان تویه روز پایه‌ها ایمپلنته شونو گذاشتم ۶سمت راست پایین و۵بالاوپایین سمت چپ بعد ۲۵ روز کمی سر درد در قسمت پیشانی داشتم بعد حدود۴پنج روز از سردردم متوجه ورمی پشت گوش سمت راستم شدم ورمش سفته حالت استخوانه درد هم نداره الان ۲۶ روزه ولی ورمه نخوابیده کمی هم دوباره سر درد دارم
    آیا این ورم بخاطر ایمپلنت‌هاس؟
    لطفا جوابمو بدین چونکه تعطیلات عیده دسترسی به دکترم ندارم
    خیلی ممنونم

   • سلام وقت بخیر. در مورد تورم که نه مربوط نیس. در مورد سردرد بدون دیدن رادیوگرافی بعد از ایمپلنت نمیشه گفت ولی به احتمال زیاد مربوط نیس، چون گفتید در قسمت پیشانی هست سردردتون

  • سلام دکتر جان من مدت۲۰روز است که دو دندان آخری فک پایین سمت چپ را جراحی کرده و ایمپلنت گذاشته‌ام وهنوز بخیه‌هایم را نکشیده‌ام ولی سمت چپ لبم و ۴عدد دندان نزدیک ‌‌به ایمپلنت هنوز بی‌حس(سر) هستند لطفاً بفرمایید که آیا این رویداد طبیعی است یا نه؟درغیر این صورت باید چکار کنم؟ باتشکر فراوان

   پاسخ
 • فرهاد حاتمی
  2022-02-17 2:04 ق.ظ

  سلام. من یک ماه پیش امپلنت فک بالا 2 واحد جلو انجام دادم. الان فاصله بین دندان و فک وجود داره جوری ک وقتی حرف میزنم مشخصه. یا قضا میخورم میره فضای بین دندان و لثه. چکار باید کرد. مچکر

  پاسخ
  • سلام. باید به پزشک تون مراجعه کنید تا وضعیت دندون تون رو بررسی کنه. فاصله کم یا زیاد بین دندان ها میتونه باعث اسیب و خرابی ایمپلنت بشه.

   پاسخ
 • نیما شهرزاد
  2022-02-10 9:47 ق.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  آیا امکان داره ایمپلنت زمینه ابتلا به سرطان استخوان فک رو فراهم کنه ؟

  با تشکر

  پاسخ
  • سلام، نه به هیچ‌وجه

   پاسخ
   • سلام.وقت بخیر.یکی از دندون هام رو دو سال پیش روکش گذاشتم،الان کنار لثه ی همون دندون سیاه به نظر می رسه.چیکار کنم،میشه لطفا راهنمایی کنید؟
    و یکی از دندان هام رو سه سال پیش کشیدم.ایمپلنت انجام بدم یا نه؟

   • سلام. سیاه شدن لثه در حالتی که دندون روکش داره معمولا طبیعیه و مشکلی نیست. بله حتما برای ایمپلنت دندونتون اقدام کنید. نبود دندان و ناحیه بی دندانی باعث مشکلات زیاد در شکل دندان ها و لثه میشه.

 • سلام. من ۲روز پیش دندون ۶ پایینم رو ایمپلنت(بهم گفتند از جنس کره ای) کردم، اما دقیقا بعد از اینکه سریِ آمپول از فکّم رفت درد خیلی شدیدی دارم. با وجود خوردنِ آموکسی-سیلین و مفنامیک و استامینوفن دردم اصلا کم نمیشه. با دکتر هم که تماس میگیرم میگه چیزی نیست خوب میشه. ولی دردِ من به حَدّیه که شب تا صبح خوابم نمیبره. میشه راهنماییم کنید اگر موضوع حاد باشه یه چاره ای بیاندیشم

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  من می خواستم دندون 7 چپ پایین رو ایمپلنت کنم. مشکلات ایمپلنت این دندون رو می خواستم بدونم؟
  ممنون

  پاسخ
 • سلام خانم دکتر،وقت بخیر،،، ۵۳سالمه و ۳ماه پیش،ایمپلنت دندان ۷ پایین راست را انجام دادم.از ان موقع تاکنون سمت راست صورت از زیر گوش تا گلو حالت درد خفیف و کزکزیا مور مور صورت و چانه دارم.چند بار به پزشک خودم و متخصص فک و متخصص دهان مراجعه کردم و اونه میگن ایمپلنت مشکلی نداره و فاصله اش هم با عصب فک پس از ctمجدد که گرفتن حدود۴ میل است.چکار کنم با این درد مخفی که گاها در ناحیه ایمپلنت و غالبا کل صورت راست و نیز کز کز و درد زیر گلو؟ حتی آزمایش تیروئید و سونوگرافی کردم موردی نبود….اخیرا دکترم به دندون عقل بالا ی راست شک کرده ،اونو درآورد، ولی فایده ای نداشت….با سپاس

  پاسخ
 • من بیماری خودایمنی تیرویید هاشیموتو دارم‌.اگر ایمپلنت کنم یکی از دندانهامو بیماری خودایمنی دیگه به سراغم نمیاد یا بدنم پس نمیزنه

  پاسخ
  • سلام. این دو تا بهم ربطی ندارند.

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر من پارسال پایه ایمپلنت فک پایین دندان ته رو انجام دادن برام و تماسی بابت ادانه کار نگرفتن.امروز یه دکتر دیگه گفتن پایه ایمپلنت رو بیش از حد داخل گذاشتن و نزدیک عصب هست ایا مشکل ساز میشه؟

   • سلام وقت بخیر، تو پروتزش شاید مشکل باشه گذاشتنش ولی درمورد عصب، یک سال گذشته و اگر مشکل ایجاد میکرد همون اولش ایجاد میشد

 • مهدی محمدی
  2022-01-13 8:13 ب.ظ

  درود بر شما من دندونام در اثر مصرف دود ازبین رفته ولی ریشه‌ها سالم هستند به نظرت ون ایمپلنت بهتره یا اوردنچر؟ممنونم

  پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشید من بخاطر استخدام گفتن باید دندون سمت چپ فک پایین یدونه دندان نداشتم گفتن ایمپلنت کنم .
  من ایمپلنت رو انجام دادم فقط موند قالب گیری و گذاشتن دندان رو ایمپلنت حالا از استخدام رد شدم مخاسم قالب دندون رو نزارم چون پولشو ندارم ایا واسم در اینده مشکلی پیش میاد قالب نزارم رو ایمپلنت؟؟
  ۲۰ سالمه

  پاسخ
 • ایران احمدی
  2021-12-20 5:50 ق.ظ

  سلام خانم دکتر من تقریبا یک ماهه ایمپلنتم در فک بالا و جلو ، تمام شده سه ایمپلنت برای پنج دندان .
  امشب متوجه شدم نقطه ی اتصال سه ایمپلنت ، روی روکش سیاهی دارد از سمت داخل، آیا طبیعی است؟
  و اینکه مسواک کاملا بین لثه و روکشها میرود اما به راحتی باقیمانده ی غذا را به بیرون نمی کشد چگونه تمیز کنم که مطمین شم مواد غذایی خارج شده؟

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من دندونام خیلی خراب هستن ولی نمیدونم که ریشه هاشون در چه وضعیت هست. میخوام کل فک بالا رو ایمپلنت کنم. شنیدم ذرات غذا میره بینشون و هرماه نیازه به دندانپزشک مراجعه کنم برای تمیز کردنشون ایا حقیقت داره؟

  پاسخ
  • سلام، برای تمیزکردن ایمپلنتها راهمارهای مختلفی عست، میتونید در قسمت مراقبتهای پس از ایمپلنت سلیتمون مطالعه کنید

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر من یک ماه پیش ایمپلنت ام کامل شد همه ی مراحل تمام شد ولی دندون کناری که ایمپلنت کردم درد میکنه قبل از ایمپلنت درد نمی‌کرد آیا ممکنه این دندانم هم در اثر ایمپلنت صدمه دیده باشه وبیفته ؟

   • سلام وقت لخیر باید رادیوگرافیتون رو ببینیم و معاینه شید

 • سلام من یه ساله که دندونپو کشیدم ۲۱ سال دارم وپردنیزلون ۵ مصرف میکنم جای دندونمو با مواد پرکردن ولی اذیت میکنه میخام ایمپلنت کنم و ضعف ماهیچه هم دارم و دندونمم کوچیکه یعنی نمیدونم فضای کافی داره یا نه از دوندونای جلویی فک پایینم هست ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 • مهدیان
  2021-09-20 7:06 ب.ظ

  سلام خسته نباشید. دندان ۴ و ۵ بالا راست را زمستان پارسال ایمپلنت کردم . هیچ درد و ناراحتی نداشتم. در پایان شهریور ۱۴۰۰ روکش متصل به هم بر آنها آماده و نصب شد. طی یک هفته ای که می‌گذرد و فشار زیاد هم وارد نکرده ام گونه ام کمی متورم شده و احسال میکنم چشم راستم درد می‌کند. آیا به دلیل فشار به استخوان فک بالا و گونه است و چه باید بکنم؟ پارسال همین موقع به دلیل عفونت ریشه دندان ۴ همینجا گونه ام متورم شد و دکتر دندان ۴ را کشید و با خارج شدن دندان تورم رفع شد. . آیا مشکلی در فک است؟ آیا ایمپلنت باید خارج شود؟ آیا قابل رفع است؟ شبها از ترسم به گونه راست نمی‌چرخم. سپاس

  پاسخ
  • سلام لطفا به پزشکتون مراجعه کنید تا معاینت‌ون کنن.

   پاسخ
   • سلام.حدود ۵۰روز که پیچ ایمپلنت رو گذاشتم دندان سالم مجاور از همان روز اول درد گرفته در حالیکه تا قبل آن هیچگونه دردی نداشته.چ باید بکنم؟دکتر میگه ایمپلنت مشکلی نداره

   • سلام برای دادن پاسخ وضعیت قبل رو باید بدونیم، وضعیت فعلی رو معاینه کنیم و دسترسی به رادیوگرافی قبل و بعد داشته باشیم.

   • سلام وقتتون بخیر. یک سال داشتم من دو روز پیش اینپلنت کردم و دکتر مرحله اول و دوم را با هم انجام داد و پیچ هم گذاشت و گفت ۴ماه دیگه بیایید.الان که به دندانم نگاه میکنم پیچ دندان داره بیشتر وارد لثه شده و زیاد قابل رویت نیست.آیا جای نگرانی داره؟

   • سلام بدون دیدن نمیشه گفت، اگر ادامه داشت به پزشکتون مراجعه کنید

 • سلام خدمت خانم دکتر
  من چند وقت دیگه هجده سالم میشه و دوتا از دندون های فک پایینم یعنی جفت دندون آسیاب آخر فقط ریشه ازشون مونده و در دو طرف هستند یعنی یکی سمت راست یکی هم چپ خواستم ببینم اگه ریشه ها رو بکشم مشکلی برای اینکه چند سال دیگه ایمپلنت کنم وجود نداره؟
  و اینکه یه دندون دو کاناله هم داخل فک بالا عصب کشی شده اما پر نشد فقط قسمتی ازشون مونده اونم باید ایمپلنت کنم؟

  پاسخ
  • سلام و وقت بخیر. وضعیت فکی و دندانی افراد مختلف متفاوته، خیلی نمیشه پیش بینی کرد که مشکلی پیش میاد یا نه یا در چه حد مشکل پیش میاد، مخصوصا که وضعیت دندانی شما رو هم ندیدیم. اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی دقیق دارید با شماره واتس اپ مطب در تماس باشید تا به صورت آنلاین ویزیت بشید.

   پاسخ
  • مهرداد
   2021-12-13 2:06 ب.ظ

   سلام خانم دکتر وقت بخیر.‌حدود یک هفته پیش دندون شماره ۵ فک بالا سمت چپ رو ایمپلنت کردم. از روز بعدهمون طرف که ایمپلنت شده ورم کرد هم صورتم هم لثه مربوط به اون قسمت‌ بعد از ۳ روز ورم صورت و درد خیلی کمتر شد ولی فقط قسمت کنار بینی حالت سفتی و کشیدگی داره و هنوز هم کمی ورم داره به طوریکه وقتی میخوام لبخند بزنم لبخند اون سمتم کامل نیست. خالت سفتی و کشیدگی احساس می کنم. سینوس لیفت هم نداشتم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   پاسخ
  • باسلام،اینجانب ۵۷ساله هستم ،دوازده سال پیش سکته خفیف مغزی داشتم که دربیمارستان بستری شدم و عوارضش روی بینایی ام بودکه باطول درمان برطرف گردید و هیچگونه مورد(عوارض سکته نداشته وندارم) ازآنزمان تحت نظرپزشک مغزواعصاب میباشم،شایان ذکراست که علت سکته ام فشارخون وچربی بالا بود وهمچنین غلظت خون داشته ام آنزمان،دوازده سال است که داروی رقیق کننده خون ،داروی کاهنده فشارخون وداروی کنترل چربی خون مصرف می نمایم و طی این دوازده سال هیچ مشکلی نداشته ام(به اصطلاح بیماریم تحت کنترل میباشد)،اکنون بدلیل ازدست دادن تعدادی ازدندانهایم میخواهم ایمپلنت نمایم،اماپزشک مغزواعصابم ایمپلنت راتوصیه نمی نماید،آیااین امربدیهی است؟وآیاکسانیکه سابقه یکبارسکته دارندوبیماریشان تحت کنترل میباشدمعمول نیست که ایمپلنت نمایند؟سپاسگزارم.

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر، شاید به خاطر داروی رقیق کننده خون باشه، که در صورت قطع کردن ریسک سکته افزایش پیدا میکنه، و اگر قطع نکنید ریسک خونریزی. به هر حال نظر پزشکتونه، به هر حال باید پزشکتون اجازه بده تا ایمپلنت انجام شه

 • مریم پورعبدالهی
  2021-04-10 9:10 ق.ظ

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من 7 سال پیش ایمپلنت انجام دادم برای دو دندان که، یک دندان بالا و یک دندان پایین است. یک ماهی هست که لثه ی کنار ایمپلت پایینی با دندان کناری درد می کنه و کمی خالی شده .البته درد به صورت مداوم نیست می خواستم بدونم علتش چیه و اگرنیاز به تزریق پودر استخوان باشه هزینش چقدر میشه

  پاسخ
  • سلام، حتما باید معاینه شید، تا وضعیت ایمپلنتتون مشخص شه. ولی حتما اون موضع رو خوب تمیز کنید و از دهانشویه کلرهگزیدین استفاده کنید

   پاسخ
 • با سلام
  ممنون از وقتی که میگذارید
  من ۵۱ ساله هستم و ۴ماه پیش دوتا از دندان های آسیاب فک بالا سمت راست را ایمپلنت کردم
  الان حدود۲ماه هست که صدای خاصی رو تو سرم احساس میکنم.صدایی که وقتی همه جا ساکت است بیشتر حس میشود.صدای ویس ویس بصورت مداوم.نگرانم
  خواستم راهنمایی کنید.متشکرم

  پاسخ
 • منصور امینی
  2021-03-16 6:30 ب.ظ

  سلام خانم دکتر ببخشید دختر من ۳۶ سالش هست دو روز پیش ایمپلنت گذاشته دندان ۶ پایین راست ولی الان باندازه یک گردو صورتش ورم گرده البته اموکسی سیلین و مسکن مصرف کرده بنطر شما چکار باید بکنیم متشکر از راهنمای شما

  پاسخ
  • سلام به پزشکشون مراجعه کنن

   پاسخ
  • سلام. من حدودا ۳ هفته ی پیش ایمپلنت انجام دادم دیشب متوجه شدم که زیر لثه که ایمپلنت قرار داره حالت بر امدگی شبیه ته اون شی ( پیچ) داره که کمی گرده، و کمی پایین اومده. می خواستم بدونم طبیعی هست ش یا نه. دردی هم ندارم

   پاسخ
   • سلام بله معمولا طبیعیه و مشکلی نیس

   • سلام من یک ماه پیش دندان آسیاب فک بالا روایمپلنت کردم ،دکتر ۴ماه بعد پایه برام میزاره والان تو قسمت فک بالا که ایمپلنت گذاشته بازاویه زیاد باعث شده فاصله بین دوتا دندان زیاد بشه ،استخوان فکم چون ضعیفه دکتر کج گذاشتن ،ایا نمی‌تونستم پیوند استخوان بکنند؟

   • سلام وقت بخیر، باید معاینه شید و رادیوگرافیتون رو ببینیم.

  • وقت بخیر
   من یک سال هست که پایه ایمپلنت رو در فک پایین گذاشتم اما هنوز منتظر انجام تست قالبگیری و … بودم که گاهی درد در دو طرف محل ایمپلنت داشتم به پزشک مراجعه کردم گفت نباید نصب انجام بشه بلکه اول باید پیوند لثه صورت بگیره و بعد کار ادامه پیدا کنه. من واقعا نمی دونم باید چکار کنم؟

   پاسخ
 • سلام من ١٥سال پيش دندان ٤ بالا چپ را ايمپلنت كرده ام واز همان زمان گاهي دندان را حس ميكنم و در ان احساس فشار دارم ! در Opg هيچ ضايعه يي مشاهده نشد . سال گذشته دچار سينوزيت حاد در سمت چپ صورت شدم ، ميخاستم ببينم ربطي بين اين موضوعات يعني احساس فشار وتنگي در ريشه ايمپلنت و عفونت سينوس وجود دارد يا خير ، انهم بعد حدود پانزده سال

  پاسخ
  • سلام، نه ربطی نداره. بخصوص سینوزیت حاد و مخصوصا بعد از ۱۴ – ۱۵ سال

   پاسخ
   • محمود دوستی
    2023-01-03 6:44 ب.ظ

    با سلام خانم دکتر ببخشید من دو تا دندان داشتم ۴ و ۵ بالا که فقط ریشه مانده بود و یه ضایعه در عکس دیده شد و دکتر متخصص گفت که باید ا ول دندان را بکشید و بعد ایمپلنت بعد از ۳ ماه انجام بدی امروز که دندان کشیدم ، دندان بهمراه ضایعه آمد بیرون آیا باید با هم بعد از ۳ ماه ایمپلنت شروع کرد یا می شود زودتر کار رو انجام داد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . این هم عکس بنده است . آقای محمود دوستی عزیز گرافی شما آماده شد.

   • سلام وقت بخیر. اگر همزمان ایمپلنت کذاشته نشه، بعدش باید صبر کرد که استخوان ساخته شه. که با توجه به فاکتورهای مختلف، همین حدود زمان میبره

  • آذر اذادی
   2020-05-08 7:26 ق.ظ

   سلام خانم دکتر، آیا برای شش دندان جلو بالا، (برای امپلانت)، می شود دو تا دو تا دندان گذاشت ، یعنی سه قطعه جدا جدا،در این حالت چند امپلانت نیاز است ؟
   با سپاس

   پاسخ
   • سلام. معمولا برای شش دندان بالا سه یا چها ایمپلنت گذاشته میشود محل پ تعداد ایمپلنت به عوامل متعددی از جمله میزان استخوان، فضای بی دندانی و رابطه دو فک‌یستگی دارد. درنتیجه ررای طرح درمان نیاز به معاینه و CBCT هست

   • سلام من تقریبا یک ماه پیش همه دندانهایم را پایه گذاشتم تا بعد از سه ماه ایمپلنت کنم الان روی زبانم سیاه و زبر شده شما میدونید مشکلم چیه

   • سلام، البته باید معاینه شید. ولی روی زبانتان را با مسواکهای مخصوص تمیز کنید. احتمالا به علت تغییر نوع تغذیه و استفاده از غذاهای نرم ایجاد شده

   • سلام وقت بخیر
    من دو دندان روکش دار دارم و بین آنها یک فضای خالی، بین ایمپیلنت و بریج مردد مانده ام
    میشه راهنمایی کنید ۴۵ ساله
    بیماری زمینه ای ندارم
    فقط چند سالی دو غده لنفاکی گردنم در حد یکسانت و نیم شده که مشکل خاصی نبوده

   • با سلام. باید معاینه بشید و رادیوگرافیتون رو ببینم.

 • سلام و ممنون از وقتي كه ميگذاريد، من هفت ماه پيش دندان هفت پايين رو ايمپلنت و سه ماه پيش روكش را دريافت كردم مشكلي هم نداشتم تا سه هفته پيش كه احساس درد خفيف در ناحيه ايمپلنت داشتم به دكترم مراجعه كردم گفتن مشكلي نيست فقط ناحيه چسبنده لثه با روكش خيلي كم است و فشار مياورد و بايد جراحي لثه شويد ،،لطفا راهنمايي بفرماييد كه ايا با توجه ب اينكه در موقع غذا خوردن مطلقا دردي ندارم ولي وقتي با چيز خيلي سفتي فشار ب دندانم مياورم هم دندان ايمبلنت و هم دندان روبروي ان درد ميگيرند احتمال دارد روكشم در نقطه اي بلند بوده باشد و ب مرور باعث ايجاد اين درد خفيف در استخوان فك شده باشد؟

  پاسخ
  • سلام، بله، کاملا این امکان وجود دارد، مخصوصا اینکه وقتی فشار زیاد به دندان میاورید…، اکلوژن(تناس دندانها) در حالت معمولی و حرکات طرفی رو بررسی کنند و interference رو حذف کنن، به احتمال زیاد مشکل برطرف میشه

   پاسخ
   • یحیی بسطامی
    2022-08-20 2:11 ب.ظ

    سلام خانم دکتر
    من سه هفته است که دوتا از دندانهای فک پایین قسمت عقب سمت چپ را ایمپلنت کرده‌ام ولی ازآن زمان 4تا ازدندانهای جلویی فک پایین نزدیک به ایمپلنت کاملآ بی حس هستند و قسمتی ازسمت چپ لبم هم بی حس است لطفاً بفرمایید من برای رفع مشکل چکار کنم.

   • سلام و وقت بخیر. حتما به جراح فک و صورت مراجعه کنید. دارودرمانی رو شروع کنید. بعد شاید لیزردرمانی کم توان هم نیاز باشه. میتونید با مطب در تماس باشید برای نوبت گرفتن از جراح فک و صورت دکتر مانی آرش راد

   • معصومه
    2022-12-17 8:55 ق.ظ

    سلام وقت بخیر من همین مشکلو داذم مشکل شما حل شد؟؟؟؟ خیلی نگرانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.