عوارض ایمپلنت دندان | نکاتی که بعضی از دندانپزشکان به شما نمیگویند

ایمپلنت دندان راهی است برای جایگزینی دندان از دست رفته. اما آیا ایمپلنت دندان عوارضی دارد؟ برای پاسخ به این سوال دکتر غزال آرش راد برایتان درباره ایمپلنت، پروسه درمان و خطرهای این جراحی توضیح خواهند داد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ابتدا باید بدانیم ایمپلنت دندان چیست؟ شما میتوانید اطلاعات کامل در این زمینه را اینجا بخوانید. اما اگر بخواهیم در یک پاراگراف برایتان بگوییم، ایمپلنت دندان پایه ای است که در داخل فک قرار داده میشود. جنس ایمپلنت از تیتانیوم است. تیتانیوم با سلول های استخوان و لثه انسان سازگار است. به همین دلیل از این ماده برای ایمپلنت دندان استفاده می شود.

با کاشت ایمپلنت دندان می توان یک یا چند دندان را به صورت دایمی و مطمئن جایگزین کرد. جراح یا متخصص پایه ایمپلنت را در داخل استخوان فک قرار می دهد. سپس سلول های استخوان ساز در اطراف ایمپلنت استخوان سازی خواهد کرد.در نهایت ایمپلنت و استخوان فک با گذشت زمان به هم جوش می خورند. این فرایند ممکن است بین سه تا چهار ماه (در برخی موارد شش ماه) زمان ببرد. در مرحله بعدی، پس از استئواینتگریشن، قسمت های تاج و روکش دندان توسط متخصص پروتزهای دندانی روی پایه قرار می گیرد.

کاشت دندان برای چه افرادی توصیه می شود؟

در شرایطی که فرد یک یا چند یا همه دندان های خود را به علت های متفاوت از دست میدهد، نیاز به ایمپلنت وجود خواهد داشت. این مشل میتواند بر اثر پوسیدگی دندان، بیماری لثه، ضربه، شکستگی، تصادف ایجاد شود. ایمپلنت دندان به عنوان ریشه دندان برای نگه داشتن روکش عمل می کند. کاشت یا ایمپلنت دندان در چنین شرایطی به افراد توصیح می شود.

چه مواردی ایمپلنت را دچار مشکل میکند؟

مشکلاتی وجود دارد که میتواند درمان ایمپلنت را دچار مشکل کند. در این بخش به صورت خلاصه این موارد را برایتان میگوییم:

 • بیماریهای لثه ای که قبل از کاشت ایمپلنت باید درمان شوند.
 • سیگار به علت کاهش خونرسانی، در صد موفقیت را تا حدی کم میکند.
 •  دیابت کنترل نشده  اگر  قند خون ناشتا  بالای عدد ۱۴۰ بماند.
 • دندان قروچه شبانه در کسی که به علت استرس های روزانه ناخودآگاه دندانهای خود را در خواب روی هم میفشارد. این افراد حتما بعد از اتمام درمان پروتز باید از occlusal splint استفاده نمایند.

دندان قروچه و ایمپلنت

دندان قروچه به ساییدن دندان ها به صورت عادتی می گویند. این عمل معمولا در خواب صورت می گیرد و برای ایمپلنت بسیار ضرر دارد. دندان قروچه فشار زیادی به پایه و فک وارد می کند. صدای دندان قروچه می تواند در حدی زیاد باشد که باعث از خواب پریدن بقیه افراد شود. در چنین مواردی مراجعه سریع به دندانپزشک توصیه می شود.

عوارض انجام ندادن ایمپلنت دندان

 • نازیبایی
 • ناکارامدی عمل جویدن (با سمت چپ یا راست یا هر دو طرف) نمیتوانید غذا بخورید و دندانها درست روی هم قرار نمیگیرند.
 • ایجاد فاصله تدریجی بین دندانهای باقیمانده به علت حرکت آنها به سمت ناحیه بی دندانی.
 • کج شدن و حرکت دندانهای مجاور و مقابل ناحیه بی دندانی به آن ناحیه که می تواند باعث مشکلات لثه و پوسیدگی در دندانهای مذکور شود.
 • از بین رفتن دندانهای مقابل ناحیه بی دندانی به علت overeruption در بی دندانی های طولانی مدت.
 • سایش دندانهای قدامی به علت نبود دندانهای خلفی
 • لقی و حرکت رو به جلو (جلو آمدگی نامطلوب و همراه با ایجاد فاصله) دندانهای قدامی به علت نبود دندانهای خلفی
 • در نهایت عدم امکان جایگزینی بعد از مدت طولانی بیدندانی به علت تحلیل استخوان (که در مواردی غیر قابل بازسازی است)
 • عدم وجود فضای کافی جهت جایگزینی با ایمپلنت
عوارض ایمپلنت دندان

عوارض ایمپلنت دندان

در صورتیکه قبل از کاشت ایمپلنت بررسی های دقیق انجام نشود،عوارض ایمپلنت افزایش می یابد. اما چگونه عدم بررسی درست می تواند باعث ایجاد مشکلات شود؟ پزشک متخصص پیش از ایمپلنت موارد زیر را از نظر خواهد گذراند:

 • وجود استخوان کافی
 • فضای مزیو دیستالی و اکلوزالی کافی (از لحاظ عرضی و همینطور با دندانهای فک مقابل)
 • بررسی وجود یا عدم وجود لثه چسبنده. اگر توسط شخص متخصص در محل صحیح انجام شود، عوارضی نخواهد داشت.
 • معاینه دقیق، بررسی رادیوگرافی پانورامیک و CBCT

عوارض ایمپلنت دندان با پزشک غیرمتخصص

در صورتیکه بررسیهای دقیق انجام نشود و یا توسط فرد متخصص انجام نشود، احتمال موارد زیر وجود دارد:

 • بی حسی گوشه ی لب در برخی موارد ایمپلنت دندان
 • احتمال آسیب به اعصاب فک در کاشت دندان
 • مشکلاتی سینوسی پس از کاشت
 • کاشت ایمپلنت در محل نامناسب که ممکن است عوارضی از نازیبایی تا حتی عدم فانکشن و عدم امکان انجام پروتز بر روی ایمپلنت کاشته شده را داشته باشد.
 • آسیب به ایمپلنتها پس از تحویل پروتز به علت عدم تعیین صحیح تعداد ایمپلنتها: تعداد روکش های متصل به هم نسبت به تعداد پایه های ایمپلنت که در واقع نیروی وارد به ایمپلنتها را تعیین میکند. در صورت عدم بررسی و عدم قرار گیری تعداد مناسب با توجه به شرایط فکی هر فرد امکان overload ایمپلنتها و در نتیجه امکان آسیب دیدگی وجود دارد.

معاینات دوره ای توسط دندانپزشک متخصص پس از کاشت ایمپلنت و انجام پروتز الزامی است. با اینکه ایمپلنت مانند دندان طبیعی پوسیده نمی شود ولی در ارتباط مستقیم با بافتهای زنده استخوان و لثه است. در نتیجه در معرض بیماری قرار دارد.
مشکلات لثه ای در اطراف ایمپلنتها سریعتر از دندانهای طبیعی فرد ایجاد می شود و کندتر از آنها به درمان پاسخ می دهد. در نتیجه نگهداری مناسب و رعایت بهداشت کامل یکی از عوامل ضروری در حفظ ایمپلنتهاست.

شکستگی پروتز ایمپلنت

این اتفاق زمانی می افتد که فشار یا لود زیاد از حد (دندان قروچه) به روکش وارد شود. یا سنگ یا غذای سفتی ناگهانی و ناخدآگاه روی ایمپلنت قرار بگیرد. این مشکل معمولا با درد همراه است و احتمال شل شدن پیچ داخلی ایمپلنت نیز بعضا وجود دارد. در این موارد باید به دندانپزشک مراجعه نمائید تا در صورت امکان پروتز شما خارج گردیده و تعویض شود.

شکستگی بدنه ایمپلنت

این یک اتفاق بسیار نادر و جبران ناپذیر پس از درمان می باشد. معمولا بر اثر فشار بیش از حد و یا پروتز نامناسب دندان که فشارها را از مرکز اطراف منتقل کند، ایجاد می شود. معمولا در این حالت، درمانی جز خارج کردن ایمپلنت توسط جراحی مخصوص و کاشت مجدد ایمپلنت در ناحیه وجود ندارد. لذا در صورتی که ایمپلنت دندانی شما در دهان، دچار دردهای مکرر و یا ناراحتی زیاد هنگام جویدن است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

عوارض فوری بعد از کاشت ایمپلنت

مانند هر جراحی دیگر، درد مختصر بعد از کاشت ایمپلنت و تورم جزئی، محتمل است. این مشکل به عنوان عوارض محصول نمیشود. بلکه بخشی از روند درمان است.

روکش های مختلف دندان چه تفاوت هایی با هم دارند؟ در مورد تفاوت روکش معمولی و روکش تمام سرامیک زیرکونیا  این مقاله را مطالعه کنید.

42 دیدگاه. Leave new

 • سلام و ممنون از وقتي كه ميگذاريد، من هفت ماه پيش دندان هفت پايين رو ايمپلنت و سه ماه پيش روكش را دريافت كردم مشكلي هم نداشتم تا سه هفته پيش كه احساس درد خفيف در ناحيه ايمپلنت داشتم به دكترم مراجعه كردم گفتن مشكلي نيست فقط ناحيه چسبنده لثه با روكش خيلي كم است و فشار مياورد و بايد جراحي لثه شويد ،،لطفا راهنمايي بفرماييد كه ايا با توجه ب اينكه در موقع غذا خوردن مطلقا دردي ندارم ولي وقتي با چيز خيلي سفتي فشار ب دندانم مياورم هم دندان ايمبلنت و هم دندان روبروي ان درد ميگيرند احتمال دارد روكشم در نقطه اي بلند بوده باشد و ب مرور باعث ايجاد اين درد خفيف در استخوان فك شده باشد؟

  پاسخ
  • سلام، بله، کاملا این امکان وجود دارد، مخصوصا اینکه وقتی فشار زیاد به دندان میاورید…، اکلوژن(تناس دندانها) در حالت معمولی و حرکات طرفی رو بررسی کنند و interference رو حذف کنن، به احتمال زیاد مشکل برطرف میشه

   پاسخ
 • سلام من ١٥سال پيش دندان ٤ بالا چپ را ايمپلنت كرده ام واز همان زمان گاهي دندان را حس ميكنم و در ان احساس فشار دارم ! در Opg هيچ ضايعه يي مشاهده نشد . سال گذشته دچار سينوزيت حاد در سمت چپ صورت شدم ، ميخاستم ببينم ربطي بين اين موضوعات يعني احساس فشار وتنگي در ريشه ايمپلنت و عفونت سينوس وجود دارد يا خير ، انهم بعد حدود پانزده سال

  پاسخ
  • سلام، نه ربطی نداره. بخصوص سینوزیت حاد و مخصوصا بعد از ۱۴ – ۱۵ سال

   پاسخ
  • سلام خانم دکتر، آیا برای شش دندان جلو بالا، (برای امپلانت)، می شود دو تا دو تا دندان گذاشت ، یعنی سه قطعه جدا جدا،در این حالت چند امپلانت نیاز است ؟
   با سپاس

   پاسخ
   • سلام. معمولا برای شش دندان بالا سه یا چها ایمپلنت گذاشته میشود محل پ تعداد ایمپلنت به عوامل متعددی از جمله میزان استخوان، فضای بی دندانی و رابطه دو فک‌یستگی دارد. درنتیجه ررای طرح درمان نیاز به معاینه و CBCT هست

    پاسخ
    • سلام من تقریبا یک ماه پیش همه دندانهایم را پایه گذاشتم تا بعد از سه ماه ایمپلنت کنم الان روی زبانم سیاه و زبر شده شما میدونید مشکلم چیه

     پاسخ
     • سلام، البته باید معاینه شید. ولی روی زبانتان را با مسواکهای مخصوص تمیز کنید. احتمالا به علت تغییر نوع تغذیه و استفاده از غذاهای نرم ایجاد شده

 • سلام خانم دکتر ببخشید دختر من ۳۶ سالش هست دو روز پیش ایمپلنت گذاشته دندان ۶ پایین راست ولی الان باندازه یک گردو صورتش ورم گرده البته اموکسی سیلین و مسکن مصرف کرده بنطر شما چکار باید بکنیم متشکر از راهنمای شما

  پاسخ
 • با سلام
  ممنون از وقتی که میگذارید
  من ۵۱ ساله هستم و ۴ماه پیش دوتا از دندان های آسیاب فک بالا سمت راست را ایمپلنت کردم
  الان حدود۲ماه هست که صدای خاصی رو تو سرم احساس میکنم.صدایی که وقتی همه جا ساکت است بیشتر حس میشود.صدای ویس ویس بصورت مداوم.نگرانم
  خواستم راهنمایی کنید.متشکرم

  پاسخ
 • مریم پورعبدالهی
  21 فروردین 1400 9:10 قبل از ظهر

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من 7 سال پیش ایمپلنت انجام دادم برای دو دندان که، یک دندان بالا و یک دندان پایین است. یک ماهی هست که لثه ی کنار ایمپلت پایینی با دندان کناری درد می کنه و کمی خالی شده .البته درد به صورت مداوم نیست می خواستم بدونم علتش چیه و اگرنیاز به تزریق پودر استخوان باشه هزینش چقدر میشه

  پاسخ
 • سلام خدمت خانم دکتر
  من چند وقت دیگه هجده سالم میشه و دوتا از دندون های فک پایینم یعنی جفت دندون آسیاب آخر فقط ریشه ازشون مونده و در دو طرف هستند یعنی یکی سمت راست یکی هم چپ خواستم ببینم اگه ریشه ها رو بکشم مشکلی برای اینکه چند سال دیگه ایمپلنت کنم وجود نداره؟
  و اینکه یه دندون دو کاناله هم داخل فک بالا عصب کشی شده اما پر نشد فقط قسمتی ازشون مونده اونم باید ایمپلنت کنم؟

  پاسخ
  • سلام و وقت بخیر. وضعیت فکی و دندانی افراد مختلف متفاوته، خیلی نمیشه پیش بینی کرد که مشکلی پیش میاد یا نه یا در چه حد مشکل پیش میاد، مخصوصا که وضعیت دندانی شما رو هم ندیدیم. اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی دقیق دارید با شماره واتس اپ مطب در تماس باشید تا به صورت آنلاین ویزیت بشید.

   پاسخ
  • سلام خانم دکتر وقت بخیر.‌حدود یک هفته پیش دندون شماره ۵ فک بالا سمت چپ رو ایمپلنت کردم. از روز بعدهمون طرف که ایمپلنت شده ورم کرد هم صورتم هم لثه مربوط به اون قسمت‌ بعد از ۳ روز ورم صورت و درد خیلی کمتر شد ولی فقط قسمت کنار بینی حالت سفتی و کشیدگی داره و هنوز هم کمی ورم داره به طوریکه وقتی میخوام لبخند بزنم لبخند اون سمتم کامل نیست. خالت سفتی و کشیدگی احساس می کنم. سینوس لیفت هم نداشتم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید. دندان ۴ و ۵ بالا راست را زمستان پارسال ایمپلنت کردم . هیچ درد و ناراحتی نداشتم. در پایان شهریور ۱۴۰۰ روکش متصل به هم بر آنها آماده و نصب شد. طی یک هفته ای که می‌گذرد و فشار زیاد هم وارد نکرده ام گونه ام کمی متورم شده و احسال میکنم چشم راستم درد می‌کند. آیا به دلیل فشار به استخوان فک بالا و گونه است و چه باید بکنم؟ پارسال همین موقع به دلیل عفونت ریشه دندان ۴ همینجا گونه ام متورم شد و دکتر دندان ۴ را کشید و با خارج شدن دندان تورم رفع شد. . آیا مشکلی در فک است؟ آیا ایمپلنت باید خارج شود؟ آیا قابل رفع است؟ شبها از ترسم به گونه راست نمی‌چرخم. سپاس

  پاسخ
 • سلام من یه ساله که دندونپو کشیدم ۲۱ سال دارم وپردنیزلون ۵ مصرف میکنم جای دندونمو با مواد پرکردن ولی اذیت میکنه میخام ایمپلنت کنم و ضعف ماهیچه هم دارم و دندونمم کوچیکه یعنی نمیدونم فضای کافی داره یا نه از دوندونای جلویی فک پایینم هست ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من دندونام خیلی خراب هستن ولی نمیدونم که ریشه هاشون در چه وضعیت هست. میخوام کل فک بالا رو ایمپلنت کنم. شنیدم ذرات غذا میره بینشون و هرماه نیازه به دندانپزشک مراجعه کنم برای تمیز کردنشون ایا حقیقت داره؟

  پاسخ
 • سلام خانم دکتر من تقریبا یک ماهه ایمپلنتم در فک بالا و جلو ، تمام شده سه ایمپلنت برای پنج دندان .
  امشب متوجه شدم نقطه ی اتصال سه ایمپلنت ، روی روکش سیاهی دارد از سمت داخل، آیا طبیعی است؟
  و اینکه مسواک کاملا بین لثه و روکشها میرود اما به راحتی باقیمانده ی غذا را به بیرون نمی کشد چگونه تمیز کنم که مطمین شم مواد غذایی خارج شده؟

  پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشید من بخاطر استخدام گفتن باید دندون سمت چپ فک پایین یدونه دندان نداشتم گفتن ایمپلنت کنم .
  من ایمپلنت رو انجام دادم فقط موند قالب گیری و گذاشتن دندان رو ایمپلنت حالا از استخدام رد شدم مخاسم قالب دندون رو نزارم چون پولشو ندارم ایا واسم در اینده مشکلی پیش میاد قالب نزارم رو ایمپلنت؟؟
  ۲۰ سالمه

  پاسخ
 • درود بر شما من دندونام در اثر مصرف دود ازبین رفته ولی ریشه‌ها سالم هستند به نظرت ون ایمپلنت بهتره یا اوردنچر؟ممنونم

  پاسخ
 • من بیماری خودایمنی تیرویید هاشیموتو دارم‌.اگر ایمپلنت کنم یکی از دندانهامو بیماری خودایمنی دیگه به سراغم نمیاد یا بدنم پس نمیزنه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.