عوارض ایمپلنت دندان | نکاتی که بعضی از دندانپزشکان به شما نمیگویند

برای اینکه عوارض ایمپلنت دندان را بدانید، لازم است ابتدا با ایمپلنت دندان آشنا شوید و جزییات اجرایی آن را از نظر بگذرانید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان  پایه ای از جنس تیتانیوم است که با سلول های استخوان و لثه انسان سازگار است. با کاشت ایمپلنت دندان می توان یک یا چند دندان را به صورت دایمی و مطمئن جایگزین کرد. پس از قرار دادن پایه ایمپلنت توسط جراح یا متخصص ایمپلنت در داخل استخوان فک, با استخوان سازی سلول های استخوان ساز در اطراف ایمپلنت ,ایمپلنت و استخوان فک به هم جوش می خورد. این فرایند ممکن است بین سه تا ۴ ماه (در برخی موارد شش ماه) زمان ببرد. در مرحله بعدی (پس از استئواینتگریشن) قسمت های تاج و روکش دندان توسط متخصص پروتزهای دندانی روی پایه قرار می گیرد. مطالعه بیشتر

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

در صورتیکه قبل از کاشت ایمپلنت بررسی های دقیق از لحاظ وجود استخوان کافی، فضای مزیو دیستالی و اکلوزالی کافی (از لحاظ عرضی و همینطور با دندانهای فک مقابل) ، وجود یا عدم وجود لثه چسبنده انجام شود و توسط شخص متخصص در محل صحیح انجام شود، عوارضی نخواهد داشت. بررسیها شامل معاینه دقیق، بررسی رادیوگرافی پانورامیک و CBCT می باشد.

عوارض ایمپلنت دندان بعد از جراحی

مانند هر جراحی دیگر، درد مختصر بعد از کاشت ایمپلنت و تورم جزئی، محتمل است. این عوارض طبیعی است و جز مشکلات و معایب ایمپلنت محسوب نمیشود. 

عوارض کاشت ایمپلنت دندان توسط افراد غیر متخصص

در صورتیکه بررسیهای دقیق انجام نشود و یا توسط فرد متخصص انجام نشود احتمال موارد زیر وجود دارد :

 • بی حسی گوشه لب در برخی موارد ایمپلنت دندان
 • احتمال اسیب به اعصاب فک در کاشت دندان
 • مشکلاتی سینوسی پس از کاشت

عوارض ایمپلنت دندان با کاشت در محل نامناسب

کاشت ایمپلنت در محل نامناسب دهان ممکن است عوارضی از نازیبایی تا حتی عدم فانکشن و عدم امکان انجام پروتز بر روی ایمپلنت کاشته شده را داشته باشد. آسیب به ایمپلنتها پس از تحویل پروتز به علت عدم تعیین صحیح تعداد ایمپلنتها :

 • تعداد روکش های متصل به هم نسبت به تعداد پایه های ایمپلنت که در واقع نیروی وارد به ایمپلنتها را تعیین میکند. در صورت عدم بررسی و عدم قرار گیری تعداد مناسب با توجه به شرایط فکی هر فرد امکان overload ایمپلنتهاو ودر نتیجه امکان آسیب دیدگی ایمپلنتها وجود دارد.

عوارض ایمپلنت دندان

چه نکاتی را باید برای جلوگیری از عوارض ایمپلنت دندان رعایت کنیم؟

معاینات دوره ای توسط دندانپزشک متخصص پس از کاشت ایمپلنت و انجام پروتز الزامی است. با اینکه ایمپلنت مانند دندان طبیعی پوسیده نمی شود ولی در ارتباط مستقیم با بافتهای زنده (استخوان ولثه) است و در نتیجه در معرض بیماری قرار دارد. همچنین مشکلات لثه ای در اطراف ایمپلنتها سریعتر از دندانهای طبیعی فرد ایجاد می شود و کندتر از آنها به درمان پاسخ می دهد. در نتیجه نگهداری مناسب و رعایت بهداشت کامل یکی از عوامل ضروری در حفظ ایمپلنتها می باشد.

مواردی که می تواند درمان ایمپلنت شما را دچار مشکل کند:

 بیماریهای لثه ای که قبل از کاشت ایمپلنت باید درمان شوند.

 • سیگار به علت کاهش خونرسانی ، در صد موفقیت را تا حدی کم میکند.
 •  دیابت کنترل نشده  اگر  قند خون ناشتا  بالای عدد ۱۴۰ بماند.
 • دندان قروچه
 • دندان قروچه شبانه در کسی که به علت استرس های روزانه ناخود آگاه دندانهای خود را در خواب روی هم میفشارد، حتما بعد از اتمام درمان پروتز باید از occlusal splint استفاده نماید.

تاثیر دندان قروچه بر ایمپلنت دندان

دندان قروچه به ساییدن دندان ها به صورت عادتی می گوید این عمل معمولا در خواب صورت می گیرد و برای ایمپلنت بسیار ضرر دارد و فشار زیادی به پایه و فک وارد می کند. صدای دندان قروچه می تواند در حدی زیاد باشد که باعث از خواب پریدن بقیه افراد شود و  مراجعه سریع به دندانپزشک توصیه می شود.

عدم جایگزینی دندان از دست رفته چه عوارضی دارد:
 • نازیبایی
 • ناکارامدی عمل جویدن (با سمت چپ یا راست یا هر دو طرف) نمیتوانید غذا بخورید و دندانها درست روی هم قرار نمیگیرند
 • ایجاد فاصله تدریجی بین دندانهای باقیمانده به علت حرکت آنها به سمت ناحیه بی دندانی
 • کج شدن و حرکت دندانهای مجاور و مقابل ناحیه بی دندانی به آن ناحیه که می تواند باعث مشکلات لثه و پوسیدگی در دندانهای مذکور شود.
 • از بین رفتن دندانهای مقابل ناحیه بیدندانی به علت overeruption در بی دندانی های طولانی مدت
 • سایش دندانهای قدامی به علت نبود دندانهای خلفی
 • لقی و حرکت رو به جلو (جلو آمدگی نامطلوب و همراه با ایجاد فاصله) دندانهای قدامی به علت نبود دندانهای خلفی
 • و در نهایت عدم امکان جایگزینی بعد از مدت طولانی بیدندانی به علت تحلیل استخوان (که در مواردی غیر قابل بازسازی است) و عدم وجود فضای کافی جهت جایگزینی با ایمپلنت

کاشت دندان به چه افرادی توصیه می شود؟

در شرایطی که فرد یک یا چند و یا همه ی دندان های خود را به علت های متفاوت مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه، ضربه، شکستگی، تصادف و… از دست داده باشد، می تواند از روش ایمپلنت دندان به قصد جایگزین کردن دندان های ازدست رفته استفاده کنند. ایمپلنت دندان به عنوان ریشه دندان برای نگه داشتن روکش های جایگزین تاج دندان نیز استفاده می گردد

چه راهکاری برای حل عوارض ایمپلنت دندان وجود دارد؟ 

این اتفاق زمانی می افتد که فشار یا لود زیاد از حد ( دندان قروچه ) به روکش وارد شود و یا سنگ یا غذای سفتی ناگهانی و ناخدآگاه روی ایمپلنت قرار بگیرد که معمولا با درد همراه است و احتمال شل شدن پیچ داخلی ایمپلنت نیز بعضا وجود دارد. در این موارد باید به دندانپزشک مراجعه نمائید تا در صورت امکان پروتز شما خارج گردیده و تعویض شود.

شکستگی بدنه ایمپلنت دندان

این یک اتفاق بسیار نادر و جبران ناپذیر پس از درمان می باشد که معمولا بر اثر فشار بیش از حد و یا پروتز نامناسب دندان که فشار ها را از مرکز اطراف منتقل کند ایجاد می شود. معمولا در این حالت درمانی جز خارج کردن ایمپلنت توسط جراحی مخصوص و کاشت مجدد ایمپلنت در ناحیه وجود ندارد.لذا در صورتی که ایمپلنت دندانی شما در دهان، دچار دردهای مکرر و یا ناراحتی زیاد هنگا جویدن دارد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض ایمپلنت دندان ایمپلنت دندانهای سانترال و لترال

روکش های مختلف دندان چه تفاوت هایی با هم دارند؟ در مورد تفاوت روکش معمولی و روکش تمام سرامیک زیرکونیا  این مقاله را مطالعه کنید.

14 دیدگاه. Leave new

 • سلام و ممنون از وقتي كه ميگذاريد، من هفت ماه پيش دندان هفت پايين رو ايمپلنت و سه ماه پيش روكش را دريافت كردم مشكلي هم نداشتم تا سه هفته پيش كه احساس درد خفيف در ناحيه ايمپلنت داشتم به دكترم مراجعه كردم گفتن مشكلي نيست فقط ناحيه چسبنده لثه با روكش خيلي كم است و فشار مياورد و بايد جراحي لثه شويد ،،لطفا راهنمايي بفرماييد كه ايا با توجه ب اينكه در موقع غذا خوردن مطلقا دردي ندارم ولي وقتي با چيز خيلي سفتي فشار ب دندانم مياورم هم دندان ايمبلنت و هم دندان روبروي ان درد ميگيرند احتمال دارد روكشم در نقطه اي بلند بوده باشد و ب مرور باعث ايجاد اين درد خفيف در استخوان فك شده باشد؟

  پاسخ
  • سلام، بله، کاملا این امکان وجود دارد، مخصوصا اینکه وقتی فشار زیاد به دندان میاورید…، اکلوژن(تناس دندانها) در حالت معمولی و حرکات طرفی رو بررسی کنند و interference رو حذف کنن، به احتمال زیاد مشکل برطرف میشه

   پاسخ
 • سلام من ١٥سال پيش دندان ٤ بالا چپ را ايمپلنت كرده ام واز همان زمان گاهي دندان را حس ميكنم و در ان احساس فشار دارم ! در Opg هيچ ضايعه يي مشاهده نشد . سال گذشته دچار سينوزيت حاد در سمت چپ صورت شدم ، ميخاستم ببينم ربطي بين اين موضوعات يعني احساس فشار وتنگي در ريشه ايمپلنت و عفونت سينوس وجود دارد يا خير ، انهم بعد حدود پانزده سال

  پاسخ
  • سلام، نه ربطی نداره. بخصوص سینوزیت حاد و مخصوصا بعد از ۱۴ – ۱۵ سال

   پاسخ
  • سلام خانم دکتر، آیا برای شش دندان جلو بالا، (برای امپلانت)، می شود دو تا دو تا دندان گذاشت ، یعنی سه قطعه جدا جدا،در این حالت چند امپلانت نیاز است ؟
   با سپاس

   پاسخ
   • سلام. معمولا برای شش دندان بالا سه یا چها ایمپلنت گذاشته میشود محل پ تعداد ایمپلنت به عوامل متعددی از جمله میزان استخوان، فضای بی دندانی و رابطه دو فک‌یستگی دارد. درنتیجه ررای طرح درمان نیاز به معاینه و CBCT هست

    پاسخ
 • سلام خانم دکتر ببخشید دختر من ۳۶ سالش هست دو روز پیش ایمپلنت گذاشته دندان ۶ پایین راست ولی الان باندازه یک گردو صورتش ورم گرده البته اموکسی سیلین و مسکن مصرف کرده بنطر شما چکار باید بکنیم متشکر از راهنمای شما

  پاسخ
 • با سلام
  ممنون از وقتی که میگذارید
  من ۵۱ ساله هستم و ۴ماه پیش دوتا از دندان های آسیاب فک بالا سمت راست را ایمپلنت کردم
  الان حدود۲ماه هست که صدای خاصی رو تو سرم احساس میکنم.صدایی که وقتی همه جا ساکت است بیشتر حس میشود.صدای ویس ویس بصورت مداوم.نگرانم
  خواستم راهنمایی کنید.متشکرم

  پاسخ
 • مریم پورعبدالهی
  21 فروردین 1400 9:10 قبل از ظهر

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من 7 سال پیش ایمپلنت انجام دادم برای دو دندان که، یک دندان بالا و یک دندان پایین است. یک ماهی هست که لثه ی کنار ایمپلت پایینی با دندان کناری درد می کنه و کمی خالی شده .البته درد به صورت مداوم نیست می خواستم بدونم علتش چیه و اگرنیاز به تزریق پودر استخوان باشه هزینش چقدر میشه

  پاسخ
 • سلام خدمت خانم دکتر
  من چند وقت دیگه هجده سالم میشه و دوتا از دندون های فک پایینم یعنی جفت دندون آسیاب آخر فقط ریشه ازشون مونده و در دو طرف هستند یعنی یکی سمت راست یکی هم چپ خواستم ببینم اگه ریشه ها رو بکشم مشکلی برای اینکه چند سال دیگه ایمپلنت کنم وجود نداره؟
  و اینکه یه دندون دو کاناله هم داخل فک بالا عصب کشی شده اما پر نشد فقط قسمتی ازشون مونده اونم باید ایمپلنت کنم؟

  پاسخ
  • سلام و وقت بخیر. وضعیت فکی و دندانی افراد مختلف متفاوته، خیلی نمیشه پیش بینی کرد که مشکلی پیش میاد یا نه یا در چه حد مشکل پیش میاد، مخصوصا که وضعیت دندانی شما رو هم ندیدیم. اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی دقیق دارید با شماره واتس اپ مطب در تماس باشید تا به صورت آنلاین ویزیت بشید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.