مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان جایگزینی مصنوعی برای ریشه دندان شما است. شبیه به ریشه به استخوان فک شما پیچ می شود و از یک دندان مصنوعی (تاج) پشتیبانی می کند. مزایای ایمپلنت دندان زیاد است، اما ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد.

پزشک متخصص ایمپلنت‌ دندان را با جراحی نصب می‌کند. شما دردی را احسا نخواهید کرد چرا که از بی حسی موضعی استفاده میشود. خود جراحی حدود 90 دقیقه طول می کشد، اما کل فرآیند ممکن است 6 تا 12 ماه طول بکشد. زیرا معمولاً به چندین جلسه دندانپزشکی نیاز دارید.

ایمپلنت می تواند جایگزینی با ظاهر طبیعی برای شرایط بی دندانی باشد. اگرچه این روش، گران تر از جایگزین های دیگر است و ممکن است برای افرادی که نمی توانند تحت عمل جراحی دندان قرار گیرند، مناسب نباشند. بیایید به مزایا و معایب ایمپلنت دندان در مقایسه با سایر جراحی های دندان نگاه کنیم.

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌های دندانی معمولاً بسیار بادوام هستند. متخصص پروتز دندان، ایمپلنت ها را با روکش میپوشاند. این روکشها ظاهر و احساس یک دندان طبیعی را دارند. آنها مزایای زیادی نسبت به جایگزین های موجود ارائه می دهند. در ادامه درباره مواردی که میتواند ایمپلنت را تبدیل به بهترین راهکار برای جایگزینی دندان کند، به شما خواهیم گفت.

طول عمر ایمپلنت دندان

طبق تحقیقات منتشر شده، ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند بیشتر جایگزین های دیگر بی دندانی دوام بیاورند. نرخ موفقیت این روش بالای 97% است و میتواند ده سال دوام داشته باشد.

تحقیقی در سال 2021 بر روی 10871 نفر انجام شد. در این تحقیق طول عمر ایمپلنت طی 22 سال مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه نشان میداد که پروتزهای کامل به طور متوسط 10.1 سال عمر می کنند. بریج های دندانی معمولاً هر 5 تا 15 سال یکبار نیاز به تعویض دارند.

جلوگیری از تحلیل استخوان

ایمپلنت از تحلیل استخوان در محل بی دندانی جلوگیری میکند. هنگامی که دندانی را از دست می دهید، استخوان فک شما دیگر در آن قسمت از دهان شما تحت فشار قرار نمی گیرد. این موضوع باعث میشود، با گذشت زمان، استخوان آن قسمت تجزیه شود و بخشی از بافت خود را از دست بدهد.

مطالعات نشان داده است که 30 درصد از برجستگی آلوئولی در شرایط بی دندانی از بین می رود. برجستگی آلوئولی بخشی از استخوان فک است که حفره دندان را در خود جای داده میدهد. جالب است بدانید بیشترین بخش تحلیل استخوان، در 6 ماه اول بی دندانی رخ می دهد.

در مروری بر مطالعات سال 2016، محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می‌دهد ایمپلنت‌ها با کاهش سرعت تحلیل استخوان، تأثیر قابل‌توجهی بر حفظ برجستگی آلوئولی دارند.

ظاهر طبیعی دندان

ایمپلنت دندان به عنوان یک ریشه مصنوعی برای دندان شما عمل می کند. دندانپزشکان می توانند تاجی (پروتز دندان) را در بالای ایمپلنت قرار دهند که به تقلید ظاهر و حس یک دندان طبیعی کمک می کند. پروتز دندان نسبت به درمان های جایگزین مانند دندان مصنوعی احساس راحتی بیشتری دارد. نظرسنجی در سال 2016 در سوئد انجام شد. در این نظرسنجی 400 نفر که ایمپلنت دندان داشتند، مورد بررسی قرار گرفته اند. نتیجه این بود که 94 درصد از آنها از زیبایی دندان های خود رضایت داشتند.

دندان های مجاور را ثابت نگه می دارد

وقتی دندانی را از دست می‌دهید، دندان‌های اطراف می‌توانند به سمت شکاف حرکت کنند و در  توانایی جویدن شما مشکل ایجاد کنند. ایمپلنت می‌تواند شکاف بین دندان‌های شما را پر کند و با جلوگیری از جابجایی دندان‌های اطراف، منبع مطمئنی برای سلامت دندان‌های دیگر باشد.

رزرو نوبت برای مراجعه به متخصص ایمپلنت دندان: ۰۹۳۶۵۳۳۷۳۰۴ – ۰۲۱۲۶۷۶۰۵۸۰

زیبایی ظاهری فک

استخوان فک در شرایط بی دندانی تحلیل میرود. این تحلیل می تواند صورت شما را تغییر دهد. در واقع اگر به موقع به فکر جایگزینی دندان خود نباشید ممکن است در صورتتان این تغییرات ایجاد شود:

  • افتادگی پوست
  • گونه های پایین آمده
  • ناهماهنگی نیش
  • تغییرات صورت معمولاً در صورت از دست دادن تعداد زیادی دندان قابل توجه است.

ایمپلنت های دندانی با کمک به حفظ یکپارچگی ساختاری فک و جلوگیری از تحلیل استخوان به جلوگیری از این تغییرات کمک کنند.

در هنگام صحبت کردن و جویدن مانند دندان های طبیعی رفتار می کند

ایمپلنت دندان هنگام جویدن بیشتر از دندان مصنوعی یا بریج های سنتی شبیه دندان های طبیعی شماست. همچنین میتواند به حفظ الگوهای گفتاری شما کمک کند. اوردنچر دندان مصنوعی است که به یک ایمپلنت (یا چندین ایمپلنت) متصل می شود اما قابل جابجایی است. در مطالعه‌ای در سال 2019، محققان دریافتند که گروهی متشکل از 32 نفر پس از دریافت 5 یا 6 مینی ایمپلنت برای حمایت از اوردنچر پس از یک دوره 4 ماهه، بهبودهایی در کیفیت گفتار خود داشتند. برخی از افراد پس از درمان مشکلات جزئی با صداهای “s” داشتند.

نیروی گاز گرفتن را بازیابی می کند

در مطالعه‌ای در سال 2016، محققان دریافتند که اوردنچر فک تحتانی با ایمپلنت در مقایسه با پروتزهای سنتی، نیروی گاز گرفتن را افزایش می‌دهد.

کیفیت زندگی را بهبود می بخشد

در مطالعه‌ای در سال 2019، محققان هیچ نقصی در ایمپلنت در یک قرار ملاقات 3 ساله پیگیری در بین 98 نفر که اوردنچر با ایمپلنت دریافت کردند، گزارش نکردند. محققان به این نتیجه رسیدند که ایمپلنت می تواند کیفیت زندگی را با خطرات محدود و نرخ بالای بقای ایمپلنت افزایش دهد.

برای مطالعه درباره معایب ایمپلنت دندان اینجا کلیک کنید: عوارض ایمپلنت دندان | نکاتی که بعضی از دندانپزشکان به شما نمیگویند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.