هرآنچه باید قبل از ایمپلنت دندان جلو فک بالا بدانید

folder_openایمپلنت دندان, عمومی
commentبدون دیدگاه

ایمپلنت قدامی فک بالا:

دندانهای پیشین، قدامی یا اینسایزور فک بالا بیشترین نقش را در زیبایی لبخند دارند.و بهمین دلیل جایگزینی دندانهای قدامی فک بالا به روشهای مختلف از اهمیت بسزایی برخوردار است که در این سطور به چالشهای مربوط به جایگزینی این دندانها به روش ایمپلنت میپردازیم.

دلایل نیاز به ایمپلنت دندان جلو:

یکی از مهمترین عوامل از دست دادن دندانهای قدامی، ضربه به آنها به دنبال حوادث یا تصادفات و زمین خوردن میباشد.
تحلیل استخوان در این ناحیه پس از کشیدن یا افتادن دندان در سال اول ۲۵ درصد و سی الی چهل درصد تا سه سال، نیاز به پیوند استخوان جهت کسب نتایج مطلوب را افزایش میدهد.
آپشن های متفاوتی جهت بازسازی و ایمپلنت ناحیه ی قدام فک بالا جهت کاهش زمان بی دندانی وجود دارد که به بررسی آنها میپردازیم‌‌.

ایمپلنت فوری:

کاشت ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان(ایمپلنت فوری یا Fresh socket)
جهت بدست آوردن زیبایی مطلوب یکی از بهترین روشها میباشد. ولی این روش همیشه امکانپذیر نیست و شرایط مختلفی جهت انجام آن لازم است. وجود استخوان سالم اطراف دندان، عدم وجود عفونت ، شکل هندسی ریشه ی دندان و لثه ی سالم، شروط لازم جهت جایگذاری فوری ایمپلنت میباشد.
این پروسه میتواند شامل هزینه بیشتر از کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت باشد. این هزینه شامل پودر استخوان و ممبران است که احتمال نیاز به آن در این پروسه درمانی کم نیست.
حتی در صورت تامین شرایط فوق بیمار باید بداند که ممکن است پس از خارج کردن دندان امکان ایمپلنت نباشد و فقط پیوند استخوان در محل انجام شود. مدتی بی دندانی بهتر از به مخاطره افتادن نتایج طولانی مدت درمان است.

همانطور که در عکس فوق نیز مشاهده میکنید، فضایی بین ساکت ریشه دندان کشیده شده و ایمپلنت وجود دارد که پر کردن این فضا برای بدست آوردن ثبات ایمملنت معمولا نیاز به پودر استخوان و مارد مشابه دارد.
حتی در صورت عدم امکان انجام فوری ایمپلنت مراجعه ی شما به یک متخصص جهت خارج کردن آتروماتیک دندان، در نتایج طولانی مدت، حفظ استخوان تاثیر بسیار زیادی دارد. در صورت آسیب استخوان در حین کشیدن، نتایج بعدی هم به مخاطره میافتد.

پروتز موقت:

در فاصله زمانی بین کاشت ایمپلنت و ساخت پروتز بر روی ایمپلنت چه باید کرد؟
همانطور که می دانید این فاصله زمانی جهت استئواینتگریشن یا جوش خوردن استخوان فک به ایمپلنت می باشد که با توجه به شرلیط مختلف میتواند از سه ماه تا شش ماه به طول انجامد. برای جایگزینی موقت فضای خالی محل ایمپلنت کاشته شده در این مدت راه کارهای مختلف وجود دارد:

ساده ترین آنها استفاده از پروتزهای متحرک یا فیلیپر ها میباشد. در صورت استفاده از این پروتزها ، فقط باید در زمانهای خاص استفاده شوند ، مثلادر محل کار، مهمانی … و در دیگر موارد مثلا در منزل ،حین غذا خوردن و هنگام خواب در آورده شود. زیرا پروتزهای متحرک باعث فشار به لثه و استخوان زیرین و در نتیجه تحلیل استخوان و لثه و بالطبع آسیب به زیبایی بعدی می شوند. همچنین باعث به تعویق انداختن پروسه استئواینتگریشن میشوند(به علت ضربه و فشار به استخوان آن ناحیه).

روش FRC ، که در این روش یک دندان کامپوزیتی موقتا به دندانهای مجاور وصل میشود، مزیت :این دندان ثابت است. ایراد: شکننده است و امکان دارد حین این چندماه چند بار آسیب ببیند. مراقبت زیادی مورد نیاز است.

روش ایمپلنت فوری یا Immidiate loading :

در این روش یک پروتز موقت به صورت ثابت بر پایه همان ایمپلنت کاشته شده قرار میگیرد.
مزایا: فرم دادن لثه برای پروتز آتی و وجود پروتز موقت در ناحیه تا زمان پروتز دائمی
معایب: هزینه اضافی به جهت نیاز به قطعات اضافی ایمپلنت علاوه بر قطعات اصلی، مراحل قالبگیری و لابراتواری و مراحل پروتزی در روز جراحی انجام میشود.
شرایط انجام: ایمپلنت کاشته شده دارای ثبات کافی در استخوان باشد(که خود به فاکتورهای مختلفی از جمله وضعیت ریشه دندان و استخوان موجود بستگی دارد).
اکلوژن یا نحوه قرارگیری دندانهای بالا و پایین اجازه این کار را بدهند. چون این پروتز باید به گونه ای باشد که فانکشنی نداشته باشد و نیروهای جونده بر آن وارد نشوند. در نتیجه روابط فکی حائز اهمیت است.

لازم به ذکر لست که هزینه پروتزهای موقت علاوه بر هزینه ایمپلنت می باشد و به صورت جداگانه محاسبه میشود.

Diastema closing & Implants

بستن دیاستن و ایمپلنت

 

نکاتی باید از قبل از ایمپلنت دندان های جلو بدانید:

در مواردی که قبلا دندان کشیده شده، توصیه می شود، در اسرع وقت جایگزینی با ایمپلنت انجام شود. با گذشت زمان هم جراحی و کاشت ایمپلنت و هم ساخت پروتز یا روکش آن با مشکلات بیشتری مواجه میشود.
با توجه به اینکه روند تحلیل ریج در قدام بالا از سمت خارج فک است ، تحلیل زیاد باعث نازیبایی پروتز دندان جلو خواهد بود. چون با تحلیل استخوان قسمت سرویکال یا گردن دندان عقبتر از لبه برنده آن قرار میگیرد، با این شرایط هم زیبایی دندان به خطر می افتد و هم باعث تجمع غذا در مجاور لثه میشود، (در صورتیکه تحلیل ریج خیلی شدید باشد و سعی در این باشد که لبه اینسیزال به محل قبلی دندان رسانده شود). در صورتیکه نتوان لبه برنده دندان را به علت تحلیل زیاد در جای طبیعی قرار داد، در این صورت دندان بالا عقبتر از دندان پایین قرار خواهد گرفت و یه اصطلاح رابطه کلاس سه ایجاد می شود. که این نیز باعث نازیبایی میشود.
تحلیل ریج یا استخوان فک در بعد عمودی نیز اتفاق می افتد، که باعث افزایش طول تاج پروتز دندان می شود یعنی منجر به دندانهای دراز میشود یا حتی در صورت استفاده از پرسلن صورتی برای جایگزینی نسج لثه با پروتز، قطعا زیبایی زمانی را نخواهد داشت که پروتز با طول طبیعی دندان جایگزین میشود.

ایمپلنت در ناحیه زیبایی

ایمپلنت دندان سانترال

راه حل این تحلیها البته پیوند استخوان در مواردی که قابل انجام است میباشد . که این موضوع نیز مستلزم صرف وقت و هزینه است در صورتیکه شرایط پزشکی و فکی فرد اجازه دهد.

با تمام توضیحات فوق پر واضح است که بهتر است جایگزینی دندان قدامی با تیم متخصص جراحی و پروتز انجام شود که نتیجه مطلوبتری داشته باشد.

Zirconia crowns

روکش زیرکونیا و ایمپلنت

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست