هرآنچه باید قبل از ایمپلنت دندان جلو فک بالا بدانید

ایمپلنت قدامی فک بالا

دندانهای پیشین، قدامی یا اینسایزور فک بالا بیشترین نقش را در زیبایی لبخند دارند.و بهمین دلیل جایگزینی دندانهای قدامی فک بالا به روشهای مختلف از اهمیت بسزایی برخوردار است که در این سطور به چالشهای مربوط به جایگزینی این دندانها به روش ایمپلنت میپردازیم.

دلایل نیاز به ایمپلنت دندان جلو:

یکی از مهمترین عوامل از دست دادن دندانهای قدامی، ضربه به آنها به دنبال حوادث یا تصادفات و زمین خوردن است. تحلیل استخوان در این ناحیه پس از کشیدن یا افتادن دندان در سال اول، ۲۵ الی چهل درصد و تا سه سال، نیاز به پیوند استخوان جهت کسب نتایج مطلوب را افزایش میدهد. آپشن های متفاوتی جهت بازسازی و ایمپلنت ناحیه ی قدام فک بالا جهت کاهش زمان بی دندانی وجود دارد که به بررسی آنها میپردازیم‌‌.

ایمپلنت فوری:

کاشت ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان(ایمپلنت فوری یا Fresh socket)
یا توجه به اینکه دندان جلو تاثیر زیادی در زیبایی دارد، جهت بدست آوردن زیبایی مطلوب یکی از بهترین روشها ایمپلنت دندان جلو، روش فوری آن می باشد. ولی این روش همیشه امکانپذیر نیست و شرایط مختلفی جهت انجام آن لازم است. وجود استخوان سالم اطراف دندان، عدم وجود عفونت، شکل هندسی ریشه دندان و لثه سالم، شروط لازم جهت جایگذاری فوری ایمپلنت است. این پروسه میتواند شامل هزینه بیشتر از کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت باشد. این هزینه شامل پودر استخوان و ممبران است که احتمال نیاز به آن در این پروسه درمانی کم نیست. حتی در صورت تامین شرایط فوق بیمار باید بداند که ممکن است پس از خارج کردن دندان امکان ایمپلنت نباشد و فقط پیوند استخوان در محل انجام شود. مدتی بی دندانی بهتر از به مخاطره افتادن نتایج طولانی مدت درمان است.

همانطور که در عکس روبه رو مشاهده میکنید، فضایی بین ساکت ریشه دندان کشیده شده و ایمپلنت وجود دارد که پر کردن این فضا برای بدست آوردن ثبات ایمپلنت معمولا نیاز به پودر استخوان و مارد مشابه دارد. حتی در صورت عدم امکان انجام فوری ایمپلنت مراجعه ی شما به یک متخصص جهت خارج کردن آتروماتیک دندان، در نتایج طولانی مدت، حفظ استخوان تاثیر بسیار زیادی دارد. در صورت آسیب استخوان در حین کشیدن، نتایج بعدی هم به مخاطره می افتد.

ایمپلنت دندان جلو فک بالا

پروتز موقت (ایمپلنت دندان جلو)

در فاصله زمانی بین کاشت ایمپلنت و ساخت پروتز بر روی ایمپلنت چه باید کرد؟
همانطور که میدانید این فاصله زمانی جهت استئواینتگریشن یا جوش خوردن استخوان فک به ایمپلنت می باشد که با توجه به شرایط مختلف میتواند از سه ماه تا شش ماه به طول انجامد. برای جایگزینی موقت فضای خالی محل ایمپلنت کاشته شده در این مدت راهکارهای مختلف وجود دارد:

ساده ترین آنها استفاده از پروتزهای متحرک یا فیلیپر ها میباشد. در صورت استفاده از این پروتزها، فقط باید در زمانهای خاص استفاده شوند، مثلادر محل کار، مهمانی… و در دیگر موارد مثلا در منزل، حین غذا خوردن و هنگام خواب در آورده شود. زیرا پروتزهای متحرک باعث فشار به لثه و استخوان زیرین و در نتیجه تحلیل استخوان و لثه و بالطبع آسیب به زیبایی بعدی می شوند. همچنین باعث به تعویق انداختن پروسه استئواینتگریشن میشوند (به علت ضربه و فشار به استخوان آن ناحیه).

روش FRC

در این روش یک دندان کامپوزیتی موقتا به دندانهای مجاور وصل میشود؛ مزیت این رئش این است که این دندان ثابت است و ایراد این روش، شکننده بودن دندان است و امکان دارد حین این چند ماه چند بار آسیب ببیند. در این روش نیز مراقبت زیادی مورد نیاز است.

روش ایمپلنت فوری یا immediate loading :

در این روش یک پروتز موقت به صورت ثابت بر پایه همان ایمپلنت کاشته شده قرار میگیرد.

 • مزایا: فرم دادن لثه برای پروتز آتی و وجود پروتز موقت در ناحیه تا زمان پروتز دائمی
 • معایب: هزینه اضافی به جهت نیاز به قطعات اضافی ایمپلنت علاوه بر قطعات اصلی، مراحل قالبگیری و لابراتواری و مراحل پروتزی در روز جراحی انجام میشود.
 • شرایط انجام: ایمپلنت کاشته شده دارای ثبات کافی در استخوان باشد (که خود به فاکتورهای مختلفی از جمله وضعیت ریشه دندان و استخوان موجود بستگی دارد). باید در نظر داشت که باید اکلوژن یا نحوه قرارگیری دندانهای بالا و پایین اجازه این کار را بدهند. چون این پروتز باید به گونه ای باشد که فانکشنی نداشته باشد و نیروهای جونده بر آن وارد نشوند. در نتیجه روابط فکی حائز اهمیت است.

لازم به ذکر است که هزینه پروتزهای موقت علاوه بر هزینه ایمپلنت می باشد و به صورت جداگانه محاسبه میشود.

ایمپلنت دندان
اصلاح طرح لبخند / مراحل ایمپلنت دندان

نکاتی باید از قبل از ایمپلنت دندان جلو بدانید:

در مواردی که قبلا دندان کشیده شده، توصیه می شود در اسرع وقت جایگزینی با ایمپلنت انجام شود. با گذشت زمان هم جراحی و کاشت ایمپلنت و هم ساخت پروتز یا روکش آن با مشکلات بیشتری مواجه میشود. با توجه به اینکه روند تحلیل ریج در قدام بالا از سمت خارج فک است، تحلیل زیاد باعث نازیبایی پروتز دندان جلو خواهد بود. چون با تحلیل استخوان قسمت سرویکال یا گردن دندان عقب تر از لبه برنده آن قرار میگیرد، با این شرایط هم زیبایی دندان به خطر می افتد و هم باعث تجمع غذا در مجاور لثه میشود، (در صورتیکه تحلیل ریج خیلی شدید باشد و سعی در این باشد که لبه اینسیزال به محل قبلی دندان رسانده شود)؛ در صورتی که نتوان لبه برنده دندان را به علت تحلیل زیاد در جای طبیعی قرار داد، در این صورت دندان بالا عقب تر از دندان پایین قرار خواهد گرفت و یه اصطلاح رابطه کلاس سه ایجاد می شود. که این نیز باعث نازیبایی میشود.
تحلیل ریج یا استخوان فک در بعد عمودی نیز اتفاق می افتد، که باعث افزایش طول تاج پروتز دندان می شود یعنی منجر به دندانهای دراز میشود یا حتی در صورت استفاده از پرسلن صورتی برای جایگزینی نسج لثه با پروتز، قطعا زیبایی زمانی را نخواهد داشت که پروتز با طول طبیعی دندان جایگزین میشود.

راه حل این تحلیها البته پیوند استخوان در مواردی که قابل انجام است که این موضوع نیز مستلزم صرف وقت و هزینه است در صورتیکه شرایط پزشکی و فکی فرد اجازه دهد. با تمام توضیحات فوق پر واضح است که بهتر است جایگزینی دندان قدامی با تیم متخصص جراحی و پروتز انجام شود که نتیجه مطلوب تری داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ایمپلنت دندان روی دکمه زیر کلیک کنید:

26 دیدگاه. Leave new

 • عرض سلام و ادب
  ببخشید من مدرس دانشگاهم چهاردندون جلو فک بالام داغونه میخام ایمپلنت کنم اگه ایمپلنت کنم در تمام مراحل جایگزینی هست که بی دندون از مطب بیرون نرم باتوجه بشغلم خیلی برام مهمه.
  ممنون از توجهتون.

  پاسخ
  • سلام بله امکانش هست که از فیلیپر استفاده شه ولی اگر دو هفته اول اگر درواقع استفاده نشه یا اصلا ساخته نشه بهتره.

   پاسخ
 • سلام جناب اقای دکتر من یکی از دندونهای آسیاب دیوارش از بین رفته آیا ممکنه ایمپیلت فوری بگذارم و اینکه ۳۸ سالمه و قیمت ایملنپ چه قدر؟

  پاسخ
  • سلام. خیلی بستگی به وضعیت ریشه های دندون و نزدیکیش به سینوس یا عصب دارع، حتما نیاز به معاینه و رادیوگرافی هست.

   پاسخ
  • سلام من تو دوران نوجوانی بر اثر صربه دندون جلوم شکست بعد دندانپزشک با پانسمتن صافش کرد بعدها کشیدش و دو تا دندون بغلی هارو تراش داد و پروتز متحرک گذاشت الان میخوام ایمپلنتشون کنم ۳ تارو.اول از دردشون میترسم و اینکه دندون جلو هست بدون دندون چطوری بمونم استرس زاست

   پاسخ
 • سلام خصه نباشین بخشین یک سوال داشتم من دندون بالایمو کشیدم می خوام یکپرتز موقت یااگه بشه بریج کنم می شه بگین می تونم کدوماشو انجام بدم وهزینشم بهم محبت کنین بگین باسپاس فراوان

  پاسخ
  • سلام پروتز موقت یا متحرک که خیلی اذیت کننده هست و دندونهای مجاور و لثه هاشون رو خیلی دچار مشکل میکنه . بهتره ایمپلنت یا بریجش کنید.

   پاسخ
   • باسلام خدمت شما وممنون از راهنماییهای شما بنده قبلا درفک بالا دندان جلویی یک پروتز ثابت داشتم چند روزپیش به علت عمل جراحی ،دراثر خطای پزشکی هنگام بیهوشی باعث شدکه پروتز و۲عدد دیگر از دندانهای خودم از دست بروند الان دندانپزشک گفتن که سمت چپ وراست را ایمپلنت کنم ووسط این دورا پروتز یاهمون روکش بذارن برام، خواستم بپرسم چنین کاری آیا درست هست یا برایم مشکل ساز خواهدشد؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

    پاسخ
 • سلام و خسته نباشید٫من۸سالگی بر اثر تصادف پنج دندون فک بالا جلورو از دست دادم و با پروتز ثابت تا الان که۳۲سالم هست موندم٫با علم ضعف لثه هام و استخوانم سوالم اینه که فک بالای من به خاطر این مشکل عقب تر از فک پایینم شده٫راهی هست که با ایمپلنت زیبایی فک و لب من برگردونده بشه یا خیر!؟

  پاسخ
  • سلام با توجه به شرایطی که میفرمایید. حتما باید معاینه شید و چند مدل رلدیوگرافی ببینیم تا بتونیم جواب بدیم.

   پاسخ
 • سلام ببخشید من بر اثره یه حادثه ایی دندونه جلو بالاییش سمته راست کلا از بین رفت هفته بعد وقته ایمپلنت دارم خیلی استرس دارم و میترسم میخاستم بدونم خیلی درد داره واین دردش تاچن روزی هستش!

  پاسخ
  • سلام درد ایمپلنت معمولا در حد دندون کشیدن هست…

   پاسخ
  • باسلام خدمت شما وممنون از راهنماییهای شما بنده قبلا درفک بالا دندان جلویی یک پروتز ثابت داشتم چند روزپیش به علت عمل جراحی ،دراثر خطای پزشکی هنگام بیهوشی باعث شدکه پروتز و۲عدد دیگر از دندانهای خودم از دست بروند الان دندانپزشک گفتن که سمت چپ وراست را ایمپلنت کنم ووسط این دورا پروتز یاهمون روکش بذارن برام، خواستم بپرسم چنین کاری آیا درست هست یا برایم مشکل ساز خواهدشد؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

   پاسخ
   • سلام، بله درست هست، نه مشکل ساز نمیشه

    پاسخ
    • با سلام
     بنده دو دندان شماره ۲ از فک بالا در نیومدو به جاش دندون نیش در اومد
     ولی نا مرتب یعنی یه نیش جای خودش و نیش دیگه به جای شماره دو الان ۴۰ سالمه و توی این مدت پروتز متحرک داشتم حالا میخوام ایمپلنت کنم پزشک گفته باید ارتدونسی بشه بعد ایمپلنت آیا به نظر شما با سن ۴۰ سال ایمپلنت جواب میده

     پاسخ
 • سلام وقتتون بخير
  ببخشيد دندان شماره يك فك بالاي بنده از ١٣سال پيش
  دچار يك مشكلي شد كه مجبور شدند در كودكي بكشند الان براي ايمپلنت اقدام مردم و در مرحله ي پيوند پودر استخوان مقدار ٢گرم در روز عمل جراحي اول داخل لثه ام قرار دادند ولي دو بار از دفعات post opم دکتر با یک گاز استریل مقداری از پودر را که در جلوی فک قابل مشاهده بود را خارج کردند و میخواهند با این شرایط فیکسچر را بگذارند میخواستم ببینم آیا الان تصمیم درستی هست؟و اینکه دلیل خارج شدن پودر چه چیزی؟چیز نگران کننده ایه؟؟

  پاسخ
 • هزینه عصب کشی پر کردن دندون جلو بالا سمت راست چقدر هست از داخل سوراخ شده چند وقتیه اذیت می‌کنه ممنون میشم قیمت بگین

  پاسخ
  • هزینه درمان ریشه رو از متخصصهای اندو بپرسید. هزینه ترمیم بستگی به وسعت ترمیم مورد نیاز داره ولی خیلی اوقات دندون اندو شده نیاز به روکش داره. یعنی شما شاید نیاز به روکش داشته باشید. برای پاسخ دقیق لطفا با واتس اپ مطب در تماس باشید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر جناب دکتر
  دندونهای من از بچگی کج و بدشکل بودن
  چندتا از دندونهای فک پایین رو حدود ۲۰ سال پیش کشیدم سه تاشم پارسال
  در فک پایین فقط دندان های جلو وجود دارن
  فک بالا هم ۵سال پیش روکش کردم ولی بعد از یکسال دندان های جلویی فاصله افتاد بینشون و کج شدن
  تقریبا همه فک بالا به جز ۴تا دندون روکش هستن که چندتاشو کشیدن و و روکش جایگزین کردن
  فک پایین من هم عقب تر هست و دندون ها رو هم تراز نیستن
  زیر لب (قسمت بالای چانه که زیر لب هست) گودی رفته
  دندانهای جلویی فک بالا هم هرسال عفونت می‌کند و متورم میشود که فقط با تزریق ویال سفازولین (یا سفتریاکسون) و دگزا در سرم رفع میشود
  خواستم بپرسم با توجه به اینکه شاغل هستم دوره نقاهت برای درمان و کشیدن دندان ها و ایمپلنت کردن کامل دو فک چقدر هست؟
  هزینه تقریبی رو هم لطف بفرمایید
  و اینکه اول باید مشکل فک پایین رفع شه بعد ایمپلنت انجام شه ؟
  سپاس از پاسخگویی شما

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر.
   بعد از انجام ایمپلنت تا زمانی که ایمپلنت در استخو‌ان جوش بخورد پروتز موقت داده میشود.
   ولی در مورد وضعیت فکی حاما باید ببینیم که شرایط به چه ترتیب هست و حتما نیاز به بررسی هست

   پاسخ
 • سلام
  وقتتون بخیر
  بر اثر ارتودنسی ریشه های دندون هام کوتاه شده و میخواهم ایمپلنت کنم
  ایا ایمپلنت کردن همه ی دندان ها کار درستی است ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
کلیک کنید.
تماس آنلاین از طریق واتس اپ با مطب
کلینیک دکتر غزال آرش راد با مشاوره آنلاین در زمینه ایمپلنت، کامپوزیت دندان و لمینت دندان.